Socjalizacja szczeniaka – jak powinna przebiegać? Okres szczenięcy jest pod wieloma względami podobny do dzieciństwa – to właśnie wtedy kształtuje się większość zachowań społecznych, osobowość i zainteresowania. Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem jego wychowania i absolutnie nie należy jej zaniedbywać.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Socjalizacja – co to takiego?
Socjalizacja jest to bardzo ważnym okresem w życiu szczeniaka. Pierwsze kilkanaście tygodni jest tak naprawdę najważniejsze i jest to okres nazywany „oknem socjalizacyjnym”, kiedy to maluchy są szczególnie ciekawe świata i chętne na poznawanie wszystkiego wkoło. To czas, przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy, w którym szczeniak powinien być jeszcze z mamą i rodzeństwem, którzy są pierwszymi stworzeniami, z jakimi psiak ma kontakt i to od nich uczy się wszystkich zachowań społecznych.
Bardzo ważne jest, żeby psiak miał dużo kontaktów ze swoim rodzeństwem, mamą i ludźmi, a także, by był zapoznany z różnymi dźwiękami i miejscami. Wystawienie szczeniaka na różne bodźce sprawia, że będą one dla niego naturalnym elementem otoczenia i nie będzie się nimi stresował. Im psiak starszy, tym mniej będzie podatny na socjalizację, będzie mniej ciekawy świata i mniej entuzjastyczny przy jego poznawaniu. Nie da się niestety nadrobić zaniedbań w tej kwestii w późniejszym życiu zwierzaka.
Socjalizacja szczeniaka z innymi psami powinna przebiegać od samego początku i powinna mieć formę, tak jak już wspomniałam, socjalizacji z mamą i rodzeństwem. Wystawianie psiaka na kontakt z innymi psami nie jest dobrym pomysłem, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, kiedy psiak nie jest jeszcze zaszczepiony (a musi być, zanim w ogóle zabierzesz go na spacer).
Jak powinna przebiegać socjalizacja?
Przede wszystkim pamiętaj, że bardzo ważna jest socjalizacja z ludźmi. Warto przyprowadzać do psiaka dużo osób i spokojnie go z nimi oswajać.
Bardzo ważna jest też socjalizacja z innymi zwierzętami – pies musi być koniecznie przyzwyczajony do innych psiaków, wszystkich innych zwierząt w domu, kotów, ptaków, chomików, etc. Bardzo szkodliwe dla szczeniaka jest też zbyt szybkie odłączenie go od matki – pies powinien przebywać z nią przez conajmniej 3-4 miesiące. Im dłużej, tym lepiej.
Zbyt wczesne odłączenie psiaka od matki może sprawić, że zacznie wykazywać on problemy behawioralne. Jeśli chcesz się upewnić, że socjalizacja Twojego psiaka przebiega dobrze, możesz i warto zasięgnąć porady behawiorysty. Możesz również zapisać swojego psiaka do specjalnego przedszkola, gdzie będzie mógł pod nadzorem bawić się i poznawać inne psy.
Kolejnym etapem socjalizacji jest socjalizacja z dźwiękami. W końcu ważne jest, żeby pies nie był zbyt wrażliwy na dźwięki, ponieważ może to naprawdę stać się uciążliwe w życiu. Warto zacząć od np. Coraz głośniejszej muzyki, można też zabierać psiaka na spacery do coraz głośniejszych miejsc. Możemy czasami sprawdzać, czy pies jest nadal bardzo strachliwy, poprzez zgniecenie butelki, czy upuszczenie jakiegoś przedmiotu.
Tak naprawdę socjalizacja powinna dotyczyć wszystkich bodźców, z jakimi psiak może się spotkać. Należy przeprowadzać ją stopniowo i cierpliwie, a wtedy efekty będą najlepsze.