OWCZAREK CHORWACKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE

Owczarek chorwacki – opis rasy, hodowla, cena.

Klasyfikacja FCI grupa I, sekcja 1, nr wzorca 277.

Owczarek chorwacki to pies lubiący się uczyć, jak i również pracować. Nieufny do obcych, ale lojalny w stosunku do swego opiekuna. Uwielbia on ruch i wysiłek fizyczny.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Pierwsza informacja na temat owczarka chorwackiego pochodzi z 1374 roku. Zanotował ją sam biskup diecezji Djakowo Peter Horvat. Pisał on bowiem w swych księgach o „chorwackim psie pasterskim” – „na prawie trzy dłonie wysoki, ze średnio długą, kręconą sierścią, stojącymi lub półstojącymi uszami, świetny stróż zwierząt domowych”.

Natomiast systematyczna hodowla psów tej rasy rozpoczęła się w roku 1935. 

Z kolei FCI uznało owczarka chorwackiego i jego wzorzec dopiero w 1969 roku. 

Reklama

Czworonogi te są powszechne na obszarze Węgier, Słowenii oraz Chorwacji. 

W Polsce rasa ta jest całkowicie nieznana.

Reklama

OWCZAREK CHORWACKI WYGLĄD:

To pies niezwykle odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Owczarek chorwacki ma głowę lekką, która kształtem przypomina klin. Jego kufa wraz czaszką mają stosunek jak 9 do 11. Pies ten ma trójkątne uszy, stojące lub tylko częściowo stojące i są one średniej wielkości. Owczarek chorwacki ma szyję długą, która nie posiada podgardla, ale jest gęsto owłosiona. Nos jego ma zawsze kolor czarny i jest on średniej wielkości, a jego grzbiet jest całkowicie prosty. Natomiast oczy mogą być zabarwione na wiele kolorów (od kasztanowego po czarny). Oczy tego psa są średniej wielkości i mają kształt migdała. Owczarek chorwacki ma prosty, krótki, ale bardzo dobrze umięśniony grzbiet. Z kolei jego klatka piersiowa jest szeroka, głęboka o średniej długości i wielkości. Pies tej rasy ma ogon obficie pokryty futrem, który w spoczynku luźno wisi. Jego kończyny są równoległe do siebie, proste, o średniej długości. 

Okrywa włosowa nie jest równomierna, ponieważ na kufie jest ona krótka, tak jak po zewnętrznej stronie uszu. Natomiast długie futro występuje w środku uszu, na tylnej stronie kończyn przednich i tylnych. Sam włos ma miękką i falistą strukturę. Jednakże nie może być ona wełnista. Podszerstek u tych czworonogów jest bardzo obfity.

Owczarek chorwacki zawsze jest ubarwiony na czarno. Wzorzec nie dopuszcza białych znaczeń na głowie, tułowiu oraz ogonie. Jedynie, gdzie hodowca może zaakceptować takie znaczenie to palce lub kończyny.

Dorosły osobnik należący do tej rasy osiąga wysokość w kłębie od 40 do 50 cm. Natomiast jego waga waha się w granicach 13-20 kg. Można się spotkać z dwoma wersjami tego psa – mniejszą i większą. 

Reklama

Długość życia owczarka chorwackiego wynosi 12-14 lat.

Kupno szczeniaka tej rasy jest możliwe tylko po za granicami naszego kraju. 

OWCZAREK CHORWACKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zabiegi pielęgnacyjne u owczarka chorwackiego nie są skomplikowane. Powinno się go szczotkować raz na ok. dwa tygodnie. Oczywiście w trakcie intensywnego linienia – częściej. Natomiast miękka sierść pokrywająca obszar za uszami psa potrzebuje regularnej obserwacji, ponieważ może się ona filcować pod wpływem wilgoci.

Owczarki chorwackie cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i duża odpornością.

Reklama
Reklama

OWCZAREK CHORWACKI CHARAKTER:

Czworonóg ten jest zwinnym zwierzęciem, lojalnym w stosunku do swojego właściciela i niezwykle odważnym. Owczarek chorwacki to nieustraszone zwierzę jest w stanie zagonić do zagrody dorosłego byka. Na terenach swej ojczyzny wciąż wykonują pracę, do której zostały stworzone, a mianowicie wciąż pasą one owce, bydło. W przeszłości zaganiały także świnie czy konie.

Owczarek chorwacki nie jest psem trudnym do ułożenia, jednakże potrzebuje on właściciela posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności w szkoleniu psów pastersko-stróżujących. Pies ten potrafi być nieufny w stosunku do obcych.

Są to zwierzęta odpowiednie dla osób aktywnych fizycznie (zwłaszcza dla sportowców).

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Owczarek grecki – opis rasy.

Rasa nieuznana przez FCI. Owczarek grecki to zwierzę o silnym instynkcie stróżującym i bardzo stabilnym charakterze. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jämthund - opis rasy

Jämthund należy do szpiców i jest psiakiem myśliwskim przeznaczonym przede wszystkim do polowań na dużą zwierzynę, choć trudno [...]

Dodaj komentarz

Reklama