Znane koty z bajek

Koty z bajek – czy znasz je wszystkie?

Koty na dobre zagościły w bajkach i popkulturze. Ba, z roku na rok stają się coraz popularniejsze! We wszystkich bajkach bardzo często występują zwierzęta, a już szczególnie często psy i koty. Sprawdź, czy znasz wszystkie kociaki z popularnych bajek, baśni i seriali animowanych! 

Bajki z kotami – czy znasz je wszystkie? 

Bajki o kotach – kot w butach 

Spis zaczynamy od najbardziej popularnego i najstarszego mruczka. Kot z butach po raz pierwszy zagościł w baśni Charles’a Perraulta z końca XVII wieku, jednak był znany o wiele wcześniej. Kot w butach wywodzi się w Włoch i najwcześniejsza znana o nim opowieść pochodzi z XVI wieku. Obecnie dzięki bajce „Shrek” trudno znaleźć osobę, która nie kojarzyłaby tej uroczej postaci. Shrek poznał kota w butach w dość nietypowych okolicznościach, bowiem król wynajął go do tego, żeby Shreka zabił. Na szczęście cała akcja skończyła się niepowodzeniem i w krótkim czasie zostali przyjaciółmi. Jeśli jeszcze tego nie widzieliście, koniecznie musicie nadrobić! Kot w butach jest niesamowicie inteligentny, sprytny i zabawny, dzięki czemu zdobył serca dzieci i dorosłych na całym świecie! 

Bajka o kotach – Tom i Sylwester 

Tom i Jerry oraz Sylwester i Tweety to nierozłączny duet, który zna chyba każde dziecko, a z pewnością większość dorosłych. Tom, tak jak Sylwester, są uroczymy, choć dość naiwnymi kociakami, które są przez większość czasu przechytrzane przez myszkę Jerry i ptaszka Tweety’ego. 

Koty z bajek – Filemon i Bonifacy 

Filemon i Bonifacy to przykłady kociaków z polskiego podwórka. Biały, ciekawy świata, żywiołowy i bardzo miły kociak to Filemon, z kolei starszy, doświadczony i nieco sceptyczny kocur to Bonifacy, który uwielbia drzemać i wylegiwać się na zapiecku. Duet Filemona i Bonifacego jest znany już od lat 70 ubiegłego wieku. Kociaki mieszkają w domu, a konkretnie w chacie z Babcią i Dziadkiem. Ich przygody były filmowane aż przez 9 lat. Bajka powstała w łódzkiej wytwórni Se – ma – for. Tradycyjnie, w Łodzi powstało także muzeum serialowych kotów. Filemon i Bonifacy to ponadczasowa bajka, którą będą zachwycone dzieci w młodszym (i nieco starszym) wieku. 

Znane koty z bajek – Arystokraci 

Disney’owska bajka o kotach powstała aż 50 lat temu, bo w 1970 roku. Opowiada ona o rasowej kotce Duchessie i jej kociętach, którym opiekunka pozostawiła w testamencie cały majątek. Lokaj opiekunki nie jest jednak zachwycony tym, że koty otrzymały cały 

Reklama

majątek i przez cały film próbuje się ich pozbyć, by sam mógł otrzymać spadek. Duchessie pomaga kot Thomas, dachowiec i włóczęga, dzięki któremu cała akcja nabiera tempa i kolorów! 

Kot z bajki – Garfield 

Kiedy myślimy o Garfieldzie, od razu przychodzi nam na myśl lasagne! Mimo tego, ze film o Garfieldzie powstał dopiero kilkanaście lat temu, ten kociak jest światu znany już od 1978 roku, kiedy to Jim Davise stworzył komiks z jego udziałem. Garfield jest zawsze głodny, odrobinę zbyt gruby, leniwy i bardzo sarkastyczny (a przy tym oczywiście zabawny!). Robi co może, żeby zrobić psikusa swojemu opiekunowi Jonowi lub nowemu pupilowi w domu – psu Odiemu. 

Reklama

Bajka o kocie – Klakier, ulubieniec Gargamela 

Chyba większość z nas oglądała w dzieciństwie „Smerfy”, albo chociaż kojarzymy o którą bajkę chodzi. W „Smerfach” występuje wspaniały i bardzo przebiegły kot Klakier, który jest pomocnikiem czarownika Gargamela, który przez całe swoje życie stara się znaleźć wioskę Smerfów, na szczęście bez powodzenia. Gargamel bardzo często wpada w tarapaty przez Klakiera. Szczególnym odcinkiem jest ten, który prawie w całości był poświęcony Klakierowi i opowiedział historię, w której to kocurek zakochał się w Rysicy, którą uratował przez myśliwymi. 

Kot z bajki – kot z Cheshire 

Kot z Cheshire pochodzi z ponadczasowej bajki „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrola. Ta niezwykła bajka powstała w czasach wiktoriańskich i do dzisiaj jest jedną z najbardziej klasycznych bajek wszech czasów. Kot z Cheshire pomaga głównej bohaterce Alicji przebyć podróż po krainie czarów i jest jedyną postacią, która jest dla niej zawsze miła. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama