Pies Kai – opis rasy

Kai należy do japońskich szpiców i charakteryzuje go niesamowity upór i niezależność połączona z silnym przywiązaniem do swojego opiekuna. Jest to średniej wielkości psiak, który zawsze występuje w pręgowanym umaszczeniu. Uwielbia aktywność na świeżym powietrzu i ma naprawdę silny instynkt łowiecki. Jest świetnym stróżem, bardzo zrównoważonym i czujnym.

Kai ken – charakter

Psiak ten jest przede wszystkim bez pamięci zakochany w swojej rodzinie. Uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami i potrzebuje dużej ilości uwagi, by stale czuł się kochany. Wybiera sobie jednak wśród domowników swojego ulubieńca, za którym chodzi praktycznie krok w krok. Psiak ten ma bardzo silny instynkt łowiecki, który manifestuje się na spacerach. Kiedy ten psiak złapie interesujący go trop, trudno będzie powstrzymać go przed podążaniem za nim.

Uwielbia nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale również zabawy intelektualne, szczególnie zadania węchowe. Większość przedstawicieli tej rasy uwielbia również wodę.

Jest to pies raczej nieufny w stosunku do obcych, Nie trzeba jednak długo przekonywać go do siebie – łatwo zaprzyjaźnią się z nowymi osobami. Akceptuje również inne zwierzęta w domu, szczególnie te, z którymi się wychowywał. Dobrze sprawdzi się w rodzinie z dziećmi, pod warunkiem, że będą to dzieci starsze.

W Japonii psiak ten był i często jeszcze jest wykorzystywany jako pies policyjny i ratowniczy. Nic dziwnego, jest to rasa, która uczy się szybko, ale posiada jedną zasadniczą wadę (która w innych okolicznościach może być zaletą!) – mocno przywiązuje się do jednej osoby, przez co ewentualna zmiana przewodnika jest dla niego bardzo trudna, dlatego coraz rzadziej wykorzystuje się go do pracy w służbach.

Reklama

Szkolenie tego psiaka należy zacząć naprawdę wcześnie i konsekwentnie się go trzymać. Kai łatwo wchodzi na głowę swoim opiekunom. Odnajdzie się świetnie w domu, w którym domownicy będą poświęcać mu dużą ilość czasu. Nie znosi samotności.

Kai ken – zdrowie i żywienie

Nie ma informacji odnośnie ewentualnych predyspozycji do chorób. Jego wymagania żywieniowe również są przeciętne – potrzebuje po prostu wysokiej jakości karmy, może być komercyjna, o ile ma dobry skład.

Reklama

Kai ken – historia

Kai jest rasą istniejącą od wielu wieków. Przez długi okres czasu była jednak odizolowana od ludzi poprzez naturalne bariery, jakimi były góry. Jest uznawana za bardziej pierwotną i najczystszą genetycznie rasę psów japońskich. Kai są rzadko spotykane poza Japonią. Trafiły co prawda do USA w latach 50 XX wieku przez żołnierzy pełniących służbę w Japonii, jednak nie zyskały tam zbyt dużej popularności. W Polsce nie ma na razie żadnego przedstawiciela tej rasy.

Kai pies – hodowla

Kai żyje od 14 – 16 lat, a jego wielkość to około 50 cm w przypadku psów i około 45 cm w przypadku suczek. Waha tej rasy waha się od 14 – 18 kg.

Kai pies – cena

Trudno ocenić koszt szczeniaka, trzeba skontaktować się z zagranicznymi hodowlami, żeby poznać cenę psiaka. Będzie ona uzależniona od wielu czynników, między innymi od tego, z jakiego kraju psiak będzie sprowadzany. Jego miesięczny koszt utrzymania to około 100 zł.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama