Japońskie rasy psów szpic japoński

Japońskie rasy psów pierwotnych

Japonia to unikatowy i ciekawy kraj. Jest pełen miłośników psów, szczególnie chętnie dzielących się zdjęciami swoich psiaków na Instragramie. Co ciekawe psy w Japonii cieszą się ogromną popularnością i szacunkiem od wieków. Niektóre rasy psów japońskich takie jak na przykład Akita Inu czy Chin Japoński są znane od tysięcy lat.

Japońskie rasy psów – wykaz ras

Akita Inu

Akita to dumny pies samurajów. Znany w Japonii od tysięcy lat. Posiada silny charakter przez co wymaga doświadczonych opiekunów. Pierwotnie wykorzystywany był jako stróż czy do polowań. Jest średniej wielkości psem należącym do grupy szpiców i psów pierwotnych. Jest również najpopularniejszą japońska rasą w Polsce.

Shiba Inu

Shiba jest symbolem Japonii. Jest też najbardziej rozpoznawalną Japońską rasą psa na świecie, głównie za sprawą memów z Piesełem. Shiby to średniej wielkości psy wywodzące się górskich obszarów Japonii gdzie pomagały między innymi w polowaniu na niedźwiedzie. Są również niesamowicie fotogeniczne, co pozwala im z łatwością podbijać serca ludzi na całym świecie.

Tosa Inu

Tosy to psy masywne i silne. Należą do grupy molosów, a początkowo były wykorzystywane do walk psów. Do dziś w Japonii walki tych psów uznawane są za dziedzictwo narodowe. Na szczęście dla zwierzaków podlegają ścisłym regulacja i nigdy nie prowadzą do śmierci psa.

Chin Japoński

Malutki japoński pies ozdobny, waży około 3kg i od ponad dwóch tysięcy lat towarzyszy możnym w Japonii jako pies salonowy. Jeśli chodzi o japońskie rasy psów chin jest zdecydowanie najmniejszy, co nie zmienia faktu że jego wojowniczy charakter i zamiłowanie do bycia w centrum uwagi sprawia że psiak ten idealnie nadaje się do towarzystwa.

Reklama

Kai Inu

Kai inu jest mało popularnym psem myśliwskim, praktycznie niespotykanym poza Japonią. A w samej Japonii rasa ta uznawana jest za pomnik przyrody! Są niezależne, mają silny charakter co za tym idzie wymagają opiekuna stanowczego i doświadczonego w pracy z charakternymi psiakami.

Kishu Inu

Podobnie jak Kai tak i kishu został uznany za pomnik przyrody. Też ma silny charakter i tak samo świetnie sprawdza się jako pies myśliwski czy stróżujący. W europie spotyka się go rzadko, a jeśli już się go spotka to raczej jako psa do towarzystwa.

Reklama

Shikoku ( kochi-ken )

Kolejny starożytny Japoński pies myśliwski. Podobnie jak poprzednicy uznany został za pomnik przyrody. I tak samo jak Kishu i Kai ma silny charakter i wymaga doświadczonego opiekuna.

Hokkaido

Średniej wielkości pies stróżujący wykorzystywany też jako pies myśliwski. Jest bardzo inteligentny i uparty.

Szpic japoński

Szpic japoński pochodzi najprawdopodobniej od szpica niemieckiego czy Samoyeda. Jest od nich jednak zdecydowanie mniejszy, waży około 6 kg i posiada gęsty długi włos, zawsze biały. Jest idealnym psem do towarzystwa.

Nihon Teria

Nihon teria to bardzo rzadka rasa psów która powstałą najprawdopodobniej jako krzyżówka różnych odmian terierów.

Reklama
Na zdjęciu Amakakeru-Meiji White Oleander – terier japoński na Wystawie Krajowej Psów Rasowych w Konopiskach. Właścicielem psa jest Paweł Gąsiorski. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Japanese_Terrier_22.04.2012_2pl.jpg

Japońskie rasy psów pierwotnych

Japońskie rasy psów są bardzo ciekawe i wdzięczne. Większość z powyższej listy ras można zaliczyć do psów pierwotnych. Charakteryzują się silnym charakterem, jednak dobrze socjalizowane odwdzięczą się właścicielowi lojalnością i opieką.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Australijski koolie - opis rasy

Koolie (celowo zapisywany przez “k”, aby uniknąć nieporozumień i pomyłek z owczarkiem collie) to pochodząca [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama