Pieski miniaturki – wady i zalety – wszystkie rasy małych piesków

Pieski miniaturki cieszą się niesłabnącą popularnością – i nic dziwnego! Są naprawdę urocze, nadają się do mieszkania, koszty ich utrzymania są niższe, dom nie jest tak bardzo zabrudzony sierścią jak w przypadku dużych psów. Jakie są zatem zalety i wady małych piesków? 

Zanim przejdziemy do wad i zalet, przyjrzyjmy się najpopularniejszym rasom małych psów

Pieski miniaturki rasy 

1. Pieski miniaturki maltańczyki 

Maltańczyki są bardzo radosnymi i pełnymi energii psami, które sprawdzą się w przypadku większości alergików (z uwagi na to, że maltańczyk ma włosy, a nie sierść, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uczulenia). To świetni towarzysze całej rodziny – są to psiaki bardzo wierne i dobrze dogadujące się zarówno z dziećmi, jak i z innymi członkami rodziny. Nie lubią samotności, dlatego jeśli nie ma Cię często i na długo w domu, lepiej zrezygnuj z wyboru tej rasy. 

2. Pieski miniaturki shih tzu 

Shih tzu jest duszą towarzystwa. Jest czułym, uroczym psem, który potrafi zauroczyć każdego, kto znajdzie się w jego pobliżu. Uwielbia spacery i zabawę, ale bywa niestety czasami uparty. Jednak jest to do opanowania przy wcześnie rozpoczętej socjalizacji. 

3. Małe pieski miniaturki yorki 

Małe, urocze yorki, kto ich nie zna? Są to urocze małe terriery, które mają wielkie i odważne serce i niestety również dość głośno i często szczekają. W końcu jest to rasa, która była kiedyś wykorzystywana do polowań! 

4. Pieski miniaturki ratlerki 

Ratlerki były swego czasu bardzo popularnymi psami. Poprawna i pełna nazwa tej rasy to pinczer miniaturowy. Jest to psiak ciekawy świata i bardzo inteligentny – szybko się uczy i bardzo dużo rozumie, ale wymaga mądrego i wyważonego opiekuna, ponieważ nadmiar czułości, brak ruchu i zabawy może sprawić, że stanie się on naprawdę trudny do wytrzymania, a także zaborczy. 

Reklama

5. Pieski miniaturki boo 

Boo, czyli piesek rasy pomeranian jest uroczym maluchem, który jest niestety dość drogi. Poza tym to naprawdę kochany i lojalny psiak, który chętnie spaceruje i biega za piłeczką. 

Warto dodać, że Boo nie jest rasą, a jedynie imieniem psa. Szpice miniaturowe są również niestety dość głośne, dużo szczekają, dlatego są uroczymi małymi psami stróżującymi. 

Reklama

6. Pieski miniaturki chihuahua 

Małe pieski miniaturki kojarzą się od razu z rasą chihuahua. Są one niewątpliwie znane jako psy kieszonkowe. Często widzimy, że opiekunowie psa noszą je w torebce, czy plecaku. Te pieski mimo wszystko za tym nie przepadają i wolałyby móc swobodnie i mocno stąpać po ziemi. Chihuahua to bardzo energiczny psiak, dlatego trzeba mu zapewnić porządną dawkę zabawy i ruchu. Nie nadają się niestety do domu w dziećmi. 

Zalety: 

  • 1. Mniejszy psiak to niższe koszty utrzymania
  • 2. Mały psiak dobrze adaptuje się w nowym środowisku
  • 3. Łatwość podróżowania i wychodzenia z domu ogóle (np. do restauracji, czy na spotkanie ze znajomymi)
  • 4. Nie wymaga zbyt dużej ilości ruchu
  • 5. Łatwiej jest nad nim zapanować 

Wady: 

  • 1. Może zostać łatwo niechcący zraniony, np. przez dzieci
  • 2. Często dużo szczekają, co wynika ze złego postępowania właścicieli
  • 3. Nie nadają się raczej dla osób, które chciałyby zabierać swojego psiaka na wędrówki, choćby górskie
  • 4. Może się łatwo zgubić
  • 5. Przez nadmierne okazywanie tym małym psiakom czułości, może stać się niestabilny emocjonalnie i agresywny 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama