Najpiękniejsze psy świata - husky

Husky syberyjski (siberian husky) – opis rasy

Husky jest niezwykłą rasą, znana i lubianą na całym świecie. Ten silny pies pochodzący z zimnej Syberii, jest wspaniałym towarzyszem człowieka. Często mówi się, że jeśli ktoś raz pozna husky’ego, nigdy nie będzie chciał nawet pomyśleć o innej rasie psa. Co zatem warto wiedzieć o tym pięknym, mądrym i bardzo puchatym psie? 

Husky syberyjski – charakter 

„Haski” jest bardzo wytrzymałym psiakiem, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jest bardzo radosny i przyjacielski, jednocześnie będąc czujnym stróżem. Husky syberyjski świetnie nada się dla rodzin z dziećmi, ale potrzebuje opiekuna o silnym i spokojnym charakterze. Jego wychowanie powinno się zacząć od samego początku, ponieważ ten psiak lubi wchodzić swojemu opiekunowi na głowę, jeśli ten na to pozwoli. Ten psiak ma niestety tendencje do dominacji, ale można je opanować, jeśli zyska się w jego oczach szacunek i autorytet. 

Pies syberyjski łatwo dostosowuje się do nowych warunków, ale są rzeczy, do których nigdy się nie dostosuje. Do takich rzeczy na pewno należy samotność. Pies haski nie znosi samotności i bardzo mocno ją przeżywa. Nie jest to zatem psiak dla ludzi, których często i dużo nie ma w domu. Samotny wyje, szczeka i niszczy rzeczy. Psy husky są również mistrzami ucieczek – potrafią bezbłędnie zrobić podkop pod płotem albo nawet przez niego przeskoczyć. 

Dobrze dogadają się z innymi zwierzętami, szczególnie z innymi przedstawicielami tej samej rasy. Husky zachowały naprawdę dużo zachowań od swoich pierwotnych przodków – mają bardzo silny instynkt terytorialny, dużo wyją (o wiele częściej wyją, niż szczekają), a także są dość agresywny względem intruzów. 

Syberian husky absolutnie nie nadaje się do mieszkania, ponieważ potrzebuje on dużej porcji duchu i przestrzeni życiowej. Dom z dużym ogrodem będzie dobrym pomysłem. Poza dużą ilością ruchu, psiak ten potrzebuje konkretnych zadań do wykonania. Można np. wspólnie z huskym biegać, chodzić po górach, czy kłusować przy rowerze. 

Reklama

Psiaki te mają również mocny instynkt myśliwski, dlatego bez problemu zapolują na zwierzynę i szczerze powiedziawszy robią to dość często, kiedy tylko opiekun spuści z nich wzrok. 

Siberian husky kiedyś ciągnęły sanie z upolowaną zwierzyną. Były w tym naprawdę świetnie. Następnie zaczęły brać udział w wyścigach, a następnie używano ich do przewożenia ciężarów i poczty. Husky naprawdę uwielbiają porządnie się zmęczyć! 

Reklama

Z hasky można uprawiać wiele różnych sportów, poza wspomnianym bieganiem. Można brać udział z zaprzęgach, konkurencji skandynawskiej, pulce, skijoringu, próbach uciągu, canicrossie, dogtrekkingu, czy zawodach psów jucznych. Co ciekawe, niektóre husky świetnie sprawdzają się również w dogoterapii. 

Husky – wychowanie 

Przed adopcją huski’ego, trzeba sobie uświadomić, że jest to bardzo dumny, dostojny i niezależny pies. Mimo swojej historii posłusznego biegu w zaprzęgach, nie lubi się dostosowywać do oczekiwań opiekuna. Szkolenie w jego przypadku będzie bardzo dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być szkolenie przeprowadzane delikatnie i z wyczuciem – husky bardzo nie lubi krzyku i niedelikatnego traktowania – jest bardzo pamiętliwy i osoba, która jest względem niego niemiła, trafi po prostu jego szacunek. Trzeba też pamiętać, że husky potrzebuje regularnych, intensywnych, ale krótkich sesji ćwiczeń. Trzeba go dużo chwalić i motywować, karami absolutnie nic nie zdziałamy. Zupełnie nie trzeba uczyć go ciągnięcia, ma to we krwi i w mig załapie bieg w zaprzęgu. Jeśli zatem będzie taka możliwość, warto z niej skorzystać, husky będzie wniebowzięty. 

Nie oznacza to oczywiście, że treningi z psiakiem można zacząć od razu, ponieważ zupełnie nie jest to prawdą. Szczeniak husky może zacząć treningi dopiero po ukończeniu pół roku, ale musza to być treningi delikatne, które nie będą obciążać go ani psychicznie, ani fizycznie. Pamiętaj, że kręgosłup i cały układ mięśniowo – kostny takiego półrocznego psiaka dopiero się rozwija i ciągnięcie ciężkiego zaprzęgu (a nawet sanek z dzieckiem), będzie dla niego zbyt trudne i może prowadzić do deformacji, psiak może mieć przez to problemy ze stawami. 

Psy haskie – dla kogo?’ 

Na pewno dla osób aktywnych i uwielbiających sport. Opiekun musi zaakceptować niezależność psiaka i to, że nie jest to rasa, która będzie bezwględnie posłuszna. Relację z haskim buduje się na wzajemnym szacunku i autorytecie, w innym przypadku psiak zamknie się w sobie, straci do Ciebie szacunek i będzie nieszczęśliwy. Husky u wielu ludzi wywołuje ambiwalentne uczucia – jego się albo kocha, albo nie znosi. Jeśli jednak jesteś dość doświadczonym opiekunem, uwielbiasz ruch i szanujesz niezależność tego psiaka, wszystko powinno być dobrze i powinniście szybko zostać najlepszymi przyjaciółmi. 

Reklama

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że syberyjski husky naprawdę bardzo obficie linieje. 

Husky syberian – zdrowie 

Syberyjski pies jest bardzo zdrową i odporną rasą. Zawdzięcza to nie tylko dużej ilości ruchu i gęstej, pięknej szacie, ale również genom. Husky ma tendencję do dysplazji stawów biodrowych i do postępującego zaniku siatkówki. Może mieć również problemy z alergiami skórnymi i pokarmowymi, dlatego trzeba uważnie dbać o ich dietę. 

Jednak o wiele częściej, niż choroby, husky’emu zdarzają się wypadku, a konkretnie zatrucia pokarmowe, kontuzje i rany – wynika to po prostu z ich ciekawości i tego, że wszędzie ich pełno. 

Latem koniecznie po każdym spacerze trzeba sprawdzać sierść psiaka na obecność kleszczy. Jest ona bardzo gęsta i jest jej dużo, dlatego łatwo przeoczyć w niej pasażera na gapę. 

Reklama
Reklama

Pamiętaj, żeby latem wyprowadzać tego psiaka na spacery w momentach, kiedy upał nie będzie uciążliwy, czyli rano i wieczorami. Psiakowi w zniesieniu upału pomoże również zimna, świeża woda, chłodna posadzka i zraszacze ogrodowe, albo delikatne opłukanie go letnim prysznicem. 

Husky – żywienie 

W przypadku tej rasy świetnie sprawdzą się wysokiej jakości karmy w puszkach i karmy suche, ale naprawdę warto rozważyć BARF, który w przypadku tej rasy sprawdza się naprawdę dobrze. 

Jeśli Twój psiak startuje w zaprzęgach, pamiętaj, żeby zapewnić mu odpowiednią ilość kalorii i witamin, a przed samym starcie warto podać psiakowi rozpuszczoną w wodzie glukozę. 

W okresie linienia za to warto zastosować dodatkową suplementację w cynk i nienasycone kwasy tłuszcze, a także biotynę. Wspomoże ona odbudowę włosa i pomoże nieco zmniejszyć linienie. 

Pies syberyjski – pielęgnacja 

Co ciekawe, szata tego psiaka ma właściwości samoczyszczące! Trzeba zatem czesać go regularnie, około dwa razy w tygodniu, natomiast w okresie linienia codziennie. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba go kąpać – oczywiście, trzeba, ale raz na około 3 miesiące powinno wystarczyć. Chyba, że psiak ubrudzi się na spacerze. Kąpiele należy zawsze dostosować do potrzeb i nie sugerować się sztywnym kalendarzem. 

Husky opis rasy 

Husky, wielkość: pies: 53,5 – 59,5 cm; suczka: 51 – 56 cm. Waga: pies: 20 – 27 kg, suczka: 16 – 22 kg; 

Najczęściej spotykane zestawienia barw u tej rasy to: czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy i złocisty z bielą, także pinto (łaciate).

Husky syberyjski cena 

Cena szczeniaka wynosi od 2000 do 5000 zł. Jego miesięczne utrzymanie do koszt od 150 do 250 zł. Husky żyją od 13 do 15 lat. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Eurasier - opis rasy

Eurasier jest pięknym, średniej wielkości szpicem o bardzo bujnym futrze. Jego charakterystyczną cechą jest puszysty [...]

Dodaj komentarz

Reklama