Pinczer miniaturowy jest znanym i lubianym w Polsce psiakiem. Dzięki swojemu uroczemu wyglądowi (wygląda jak sarenka, prawda?), skradł serca tysięcy Polaków i milionów ludzi na całym świecie. Ratlerek jest nazwą potoczną tego psiaka, która wywodzi się z jego historii polowania na szczury, oficjalną nazwą jest jednak pinczer miniaturowy. Pinczer jest zatem dość niewielkim psiakiem o dużym i odważnym sercu i proporcjonalnej budowie ciała. Co warto wiedzieć o tej rasie?
Pinczer miniaturowy charakter
Ratlerki są bardzo radosnymi psiakami, co można bez problemu odczytać z ich pyszczka. Uwielbiają się uśmiechać, robią to często i w stosunku do zarówno rodziny, jak i obcych. Jest to bardzo ruchliwy psiak, który uwielbia się bawić i ma spory, energiczny temperament. Ratlerki są bardzo przywiązane do swojego opiekuna, jednak mają tendencję do wybierania „ulubieńca”, opiekuna, któremu poświęcają najwięcej czasu. Za wybraniem ulubionego opiekuna często idzie niestety zazdrość. Ratlerki bywają zazdrosne nawet o pozostałych członków rodziny, dlatego ważne jest, żeby z nimi spędzały również dużo czasu, a członkowie rodziny powinni skupić się na tym, by psiaka chwalić, dawać mu smakołyki i przynajmniej od czasu do czasu stawiać go w centrum uwagi, którą uwielbia. To droga do jego serca.
Tak jak już wspomniałam, ratlerek jest miniaturą pinczera i pochodzi z Niemiec. Jest to psiak radosny, ale zdobycie jego zaufania wymaga trochę czasu. Jest nieufny wobec nieznajomych, co jest dość przydatną cechą. Jednak kiedy już uzna, że może danej osobie zaufać, staje się najwspanialszym psem na świecie, będzie chciał się bawić i spędzać z daną osobą czas. Ratlerki są również bardzo ciekawe świata i mogą dość często zatrzymywać się na spacerach, żeby obwąchać wszystko wokół. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, pinczerek jest wręcz stworzony do stróżowania. Nie może jednak mieszkać na dworze, ponieważ nie tylko będzie mu za zimno, ale również będzie go dobijać samotność. Nie szczeka zbyt dużo, rezerwuje sobie to na okazje, kiedy faktycznie czuje się zagrożony i wyczuwa, że na domowników również może czyhać niebezpieczeństwo. Powyższy opis odnosi się oczywiście do psiaków, które nie mają żadnych problemów behawioralnych.
Pinczer miniaturowy – wychowanie
Pinczerki potrzebują towarzystwa, źle znoszą jego brak. Potrzebują również empatycznego i czułego opiekuna, który będzie wychowywał go zasadą nagród i motywowania, nie kar i krzyków.
Wspomniałam na początku, że jego nazwa wywodzi się z jego niezwykłego talentu do tępienia myszy i szczurów. Faktycznie tak jest, a psiak ten był do tego celu używany naprawdę długo. Jest czujnym myśliwym, który nie odpuści żadnej myszy.
Jeśli planujesz zakup ratlerka, pamiętaj, że jest to psiak, który dość mocno potrzebuje towarzystwa innych psów. Opiekunowie niestety często w obawie o psiaka chronią go przed innymi zwierzętami bojąc się, że zrobią psu krzywdę. Jednak takie zachowanie przyniesie niestety więcej szkody, niż pożytku, ponieważ może prowadzić do problemów behawioralnych i tego, że pies będzie się bał praktycznie wszystkiego. Zawieranie nowych znajomości powinno odbywać się dość często, np. na spacerach. Sprawi to, że pies będzie psychicznie o wiele zdrowszy. Ratlerki mają mocny charakter i jest to kolejny powód, dla którego nie należy chronić ich przed całym światem. Nie można traktować tego psiaka jak zabawki, ponieważ będzie to bardzo niszczące dla jego psychiki i samooceny. Nadskakiwanie ratlerkowi i ochrona go przed bodźcami przysporzy mu tylko problemów behawioralnych, które będą uciążliwe zarówno dla opiekuna (bo pinczer stanie się szczekliwy, agresywny i nieufny), jak i dla reszty społeczeństwa i domowników. Konieczne będzie skorzystanie z usług behawiorysty.
Pinczerki miniaturki – historia
Tak jak wspomniałam, mini pinczer pochodzi z Niemiec, a konkretnie od pinczera średniego. Był to psiak nagminnie wykorzystywany do stróżowania gospodarstwa, szczególnie w dzielnicach portowych. Pierwsza publiczna wzmianka o ratlerku pochodzi z 1900 roku, gdzie wystąpił on na wystawie w Stuttgarcie, a 29 lat później, w 1929 roku założono Amerykański Klub Miniaturowego Pinczera.
Ratlerek miniaturka opis rasy
Pinczer miniaturowy cena
Ratlerek szczeniak kosztuje od 1300 do 2000 złotych i żyje mniej więcej 12 – 15 lat.
Ratlerek kosztuje od 1300 do 2000 złotych i żyje od 12 – 15. Pinczer miniaturka osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 – 3 lat.
Psy pinczerki ważą od 4 do 6 kg i mają od 25 do 30 cm wysokości. Jak widać, są to psiaki naprawdę niewielkich rozmiarów. Ich sierść jest gładka i lśniąca, miejscami opalana. Szczeniaki pinczera są nieco podobne do szczeniaków rottweilera! Jest to świetny pies dla osób zabieganych, nie wymaga bowiem dużej ilości pielęgnacji, jedynie kąpieli w razie potrzeby.
Ratlerek miniaturowy będzie idealny dla rodzin z dziećmi, ale raczej dziećmi starszymi, ponieważ bardzo ceni sobie ciszę i spokój. Wymaga również dość dużej ilości uwagi, dlatego jeśli planujesz zakup tego psiaka, a nie ma Cię długo w domu i pies musiałby spędzać głównie czas sam, lepiej pomyśl o innej rasie. Jeśli Twój dom jest dość głośny i dużo się w nim dzieje, ratlerek miniaturka też nie będzie dobrym wyborem. Pamiętaj, że jest to psiak o silnym charakterze i kiedy coś go zdenerwuje, może ugryźć. Nadaje się do szkolenia i szybko się uczy, dlatego jeśli chcesz, jak najbardziej warto wybrać się z nim na szkolenie.
Pies pinczer miniaturka – zdrowie
Jest to psiak dość długowieczny, tak jak wspomniałam w opisie rasy, żyje on od 12 do 15 lat, a nierzadko nawet dłużej, dlatego jeśli zależy Ci na pupilu, który zostanie z Tobą na długie lata, rasa pinczer będzie dobrym wyborem. Ich słabą stroną jest ich delikatna sierść bez podszerstka, która zimą sprawia, że zwierzak marznie. Dlatego zimą warto zaopatrzyć go w ocieplające ubranko, z uwagi na brak podszerstka będzie mu naprawdę zimno. W razie, gdyby jego łapki bardzo marzły, można też zakupić specjalne zimowe buty dla psów.
Pinczer miniaturowy – żywienie
Ten psiak nie jest zbyt wymagający w żywieniu, jednak trzeba uważać na wielkość porcji (szczególnie po sterylizacji / kastracji). Ratlerek ma niestety tendencję do nadwagi, szczególnie, że jego apetyt jest naprawdę silny. Porcje posiłków powinny być zatem wyliczone i podawane regularnie, ratlerek nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia przez całą dobę, powinien dostawać posiłki o określonych porach. Warto podawać mu smakołyki, szczególnie takie, które wspomogą usuwanie kamienia nazębnego, jako, że ta rasa ma tendencję do jego odkładania.
Ratlerek miniaturka – pielęgnacja
Jak widać, ratlerek ma bardzo mało wymagającą sierść. Tak naprawdę wystarczy raz w tygodniu wyczesać go mięciutką szczotką lub zgrzebłem, żeby pozbyć się martwego naskórka i pobudzić cyrkulację krwi. Kąpiele nie musza odbywać się często. Psiak również bardzo minimalistycznie linieje. Jego włosy wypadają rzadko i w małej ilości. Bardzo ważna jednak w przypadku tej rasy jest pielęgnacja pazurów- należy je regularnie sprawdzać i przycinać.
mam suczkę pinczera miniaturowego ma 15m-y waży 4kg.moim zdaniem trochę dużo.daję jej jeść dwa razy dziennie mokrą karmę dla juniorów Dolina Noteci.Jednorazowa porcja to ok.12-13dkg ważona na wadze,czyli w sumie 25dkg dziennie.czy to nie za dużo dla psów tej rasy?
O ile dobrze zrozumiałam, to suczka ma już 15 miesięcy, co oznacza, że spokojnie możecie powoli zmieniać jej karmę na taką dla psów dorosłych. U suczek pinczerów miniaturowych prawidłowa waga może wahać się w granicy 3,5-5 kg więc przede wszystkim należy obserwować psiaka. Jeżeli prowadzicie aktywny tryb życia sunia może potrzebować większej dawki energii, co za tym idzie może jeść więcej i utrzymywać prawidłową masę ciała i nie tyć. Obserwuj swojego psiaka czy nie jest głodny albo czy nie przybiera na wadze przy takich posiłkach. Jeżeli nie będziesz pewny czy jej waga jest odpowiednia to z pewnością pomoże Wam weterynarz, który podczas wizyty pieska zważy i zobaczy jego sylwetkę. My niestety nie jesteśmy w stanie określić prawidłowej wagi zwierzaka tylko z opisu. Pozdrawiam!