Słodkie psiaki - pudel

Pudel średni – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.

Pudel średni to pies o charakterystycznej okrywie włosowej – gęstej i kędzierzawej. Lubi towarzystwo opiekuna, jest wesoły oraz niesamowicie inteligentny. Doskonale radzi sobie w mieście. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Pudle to jedna z najstarszych ras żyjących na świecie. Prawdopodobnie już w starożytności żyły psy zbliżone wyglądem do współczesnych pudli. Na obszarach południowej oraz zachodniej Europy powstało wiele lokalnych podtypów tych zwierząt, więc dokładne ustalenie ich początku jest nad wyraz trudne.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała Francję za oficjalną ojczyznę tej rasy. Natomiast państwa takie jak Niemicy, Hiszpania oraz Włochy również przyznają się do czworonogach. 

Pierwsza informacja związana z rasą pudel na terenach Polski pochodzi z XV wieku. Jednak wciąż nie rozwikłano jakiej wielkości był dany pies. Pudel średni na obszarach naszego kraju był bardzo popularny wiele lat temu, obecnie można spotkać tylko kilkadziesiąt osobników tej rasy.

Reklama

PUDEL ŚREDNI WYGLĄD:

To średniej wielkości pies z bardzo specyficzną kręconą bądź sznurową szatą. Jego długość kufy jest niemal identyczna z długością czaszki. Z kolei długość tułowia pudla średniego zmierzona między łopatkami, a jego guzem kulszowym jest odrobinę większa niż wysokość tego psa w kłębie. Ma on głowę wyrazistą, proporcjonalną, o prostych konturach. Pudel średni ma czaszkę o owalnym kształcie o lekko wypukłym profilu. Łuki brwiowe są umiarkowanie zaznaczone oraz mocno pokryte długimi włosami. Jego bruzda czołowa między oczami jest szeroka i zwęża się w kierunku guza potylicznego. Czworonóg ten ma stop słabo zaznaczony. Uszy u tych psów są dość długie, opadające wzdłuż boku głowy, rozszerzone u swej nasady, zaokrąglone na ich końcach. Płaskie, obfito owłosione, sięgające do kącików warg zwierzęcia. U rasy tej występuje dobrze rozwinięty nos, z szerokimi nozdrzami, w kolorze zależnym od maści czworonoga. Jego oczy są skośnie ustawione, w kształcie migdałów, zabarwione na ciemnobrązowo lub czarno. Szyja zaś jest mocnej budowy, lekko łukowato wygięta poniżej karku, a klatka piersiowa jest głębsza niż szersza i sięga ona do łokcia. Pudel średni ma kończyny proste i równolegle ustawione, a jego ogon jest wysoko osadzony, na poziome lędźwi. 

Sierść zbudowana jest z włosa o lokowanej, kręconej strukturze, delikatnego, ale w dotyku wełnistego. Charakteryzuje się dużą odpornością na odkształcenia. Akceptowana maść pudla średniego to czarna, biała, brązowa, srebrna, morelowa i czerwona.

Reklama

Psy należące do tej rasy żyją przeciętnie 15 lat, a wysokość ich w kłębie wynosi od 35 do 45 cm. Natomiast ich masa ciała to 7 – 11 kg.

W Polsce szczenię pudla średniego trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem, a jego cena wacha się w granicach 3500-5000 zł. Miesięczny koszt utrzymania tego zwierzęcia wynosi 100-150 zł.

PUDEL ŚREDNI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Regularne wyczesywanie futra to podstawa pielęgnacji u tego psa. Kąpiel także należy do jednych z istotnych czynności związanych z kosmetyką pudla. Po umyciu okrywy włosowej należy zwierzę wysuszyć, tym samym powodując wyprostowanie włosa. Taka praktyka przydatna jest w momencie strzyżenia i przycinania sierści. Oczywiście gdy właściciel nie ma czasu na tworzenie wymyślnych fryzur, można czworonoga zabrać do salonu fryzjerskiego dla psów lub strzyc go na krótko.

Warto zwracać uwagę na okolicę oczu pudla, ponieważ oczy często ropieją i łzawią. Uszy także potrzebują stałej kontroli i czyszczenia. Ze względu na ich budowę oraz obfite pokrycie sierścią, w ich wnętrzu często gromadzi się większa ilość brązowej wydzieliny.

Reklama

Pudel średni jest psem długowiecznym o doskonałym zdrowiu.

Zwierzęta te nie musza być karmione w sposób wyjątkowy. To normalne psy, które mogą być karmione dobrej jakości suchą lub mokrą karmą, a nawet własnoręcznie przygotowanymi posiłkami w domu, lub metodą BARF.

Słowo „pudel” z niemieckiego („pudeln”) oznacza „pluskać się”. Z kolei język francuski ma na te psy określenie „caniche” co znaczy „pies na kaczki”. Jak można się domyślić wszystkie te wyrażenia związane są bezpośrednio z rolą tychże zwierząt jaką w przeszłości odgrywały. Pierwotnie stanowiły one główną pomoc myśliwych w trakcie polowań na dzikie ptactwo. Także ich słynna fryzura „na lwa” była ściśle powiązana z pracą jaką wykonywały. Pudel miał golony zad i tylne łapy na krótko po to, aby ułatwić mu poruszanie się w wodzie. Natomiast sierść na przodzie ciała psa pozostawała długa, by zwierzę było chronione od zimna. 

PUDEL ŚREDNI CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Obecnie można wyróżnić cztery odmiany pudla, mianowicie – duży, średni, miniaturowy oraz toy. Pudel średni jest ruchliwszy od królewskiego i jest spokojniejszy od odmian od niego mniejszych. Są to zwierzęta opanowane, ale mają w sobie dużo radości oraz chęci do zabawy.

Reklama
Reklama

Potrzebują uwagi ze strony swego właściciela oraz częstego kontaktu. Gdy poczują się zaniedbane, będą domagały się zabaw z opiekunem np. przy pomocy szczekania czy przynoszeniem zabawek. Bardzo szybko się uczą i zawdzięczają to swej wysokiej inteligencji oraz ukierunkowaniem na człowieka. Mogą bywać zazdrosne o swojego opiekuna. 

Doskonale dogadują się z innymi psami, jak również z większymi dziećmi.

W związku z ich dużą współpracą z człowiekiem oraz bystrym umysłem, pudel średni będzie psem odpowiednim dla praktycznie każdego. Nawet dla osoby początkującej, niemającej doświadczenia w prowadzeniu psa. Jedynie czego najbardziej potrzebują od strony człowieka to dużej ilości czasu na długą, staranną oraz częstą pielęgnację sierści.

Pudel średni w czterech ścianach jest spokojny, ale uwielbia zabawę i wszelkie pieszczoty. Potrafi idealnie dostosować się do trybu życia swego właściciela, ale tylko w sytuacji, gdy ten będzie w stanie poświęcać część czasu dla pudla. Czworonogi te kompletnie nie nadają się do życia w kojcu oraz nie powinny być długo same w domu.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama