Ropiejące oczy u psa - leczenie

Ropiejące oczy u psa – jak sobie z nimi poradzić

Ropiejące oczy u psa mogą być objawem bardzo wielu mniej lub bardziej poważnych problemów, począwszy od podrażnienia oka brudem czy ciałem obcym, przez alergie, stany zapalne i infekcje bakteryjne, aż po nowotwory. Pomimo że można po prostu usunąć ropę w oku domowymi sposobami, nie należy bagatelizować tego problemu – wizyta w lecznicy weterynaryjnej często może okazać się konieczna, aby nie narazić psa na utratę wzroku czy w ekstremalnych przypadkach nawet życia.

Dlaczego psu ropieją oczy?

Ropiejące oczy u psa  są typowym objawem bardzo wielu występujących u psów problemów okulistycznych, jednak nie oznacza to, że zawsze będą one związane z poważniejszym i długotrwałym schorzeniem. Czasami dochodzi do podrażnienia, kiedy np. pies ma styczność z brudną lub zakurzoną powierzchnią – tutaj warto zwrócić uwagę m.in. na czystość wody, w której zamierzamy pozwolić się bawić psu czy pomieszczenia, w których może być nagromadzony pył i kurz).

Kiedy indziej może to być reakcja o podłożu alergicznym, np. na nietolerowany przez psa pokarm lub po kontakcie z pylącą trawą. także oczywiście w przypadku kiedy do oka dostanie się jakieś ciało obce, np. owad, fragment jakiejś rośliny czy po prostu psia rzęsa. Gałka oczna może też ulec urazowi (jest to szczególnie duże zagrożenie w przypadku ras brachycefalicznych – więcej na ten temat w dalszej części tekstu) lub zostać podrażniona substancjami chemicznymi.

Niejednokrotnie może się jednak okazać, że przyczyną jest poważniejsze schorzenie, Ropiejące oczy u psa mogą być związane z szeregiem różnych innych chorób, w tym ogólnych chorób, które obniżają odporność zwierzaka, w tym jego oczu, ale także poważniejszych chorób jak nowotwory. Te ostatnie mogą niestety okazać się niepozorne, a przez to jeszcze groźniejsze – nieleczone mogą stanowić zagrożenie dla życia ukochanego pupila.

Zaropiałe oczy u psa mogą być też wywoływane przez wirusy (np. wścieklizny, nosówki czy herpes), zgromadzone wokół oczu psa bakterie, powodujące zapalenie spojówek, czy przenoszone przez kleszcze pierwotniaki, wśród których pojawić się mogą takie zagrożenia jak borelioza.

Oprócz tego mogą oczywiście mieć związek z szeregiem chorób oczu, takich jak jaskra (wzrost ciśnienia śródgałkowego), zatkanie kanalików nosowo łzowych, wrzody rogówki, tzw. “zespół suchego oka” (wywoływany przez niedobór filmu łzowego), zapalenie ciała rzęskowego (mogące prowadzić do jaskry), czy wreszcie różne choroby powiek, takie jak podwinięcie powieki w kierunku oka (entropium), odwinięcie powieki na zewnątrz w stosunku do oka (ektropium) czy problemy z rzęsami – rzęsy dodatkowe (ektopia cili), rzęsy rosnące w kierunku oka (Trihiasis) oraz dwurzędowość rzęs (ditrichiasis).

Reklama

Co robić, gdy widzimy ropiejące oczy u psa?

Ropiejące oczy u psa zauważyć można przy wewnętrznym kąciku oka (od strony nosa). Jednym z niepokojących sygnałów, który z pewnością rzuci się w oczy, jest przebarwienie sierści obok oka, które często towarzyszy ropiejącemu oku.

Warto obserwować jak zachowuje się pies – jeśli po upływie dnia zauważymy, że pies zachowuje się w taki sposób, jakby oko go bolało, np. nie pozwala się do niego zbliżyć ręką, mruży je, ma problem z jego otworzeniem lub źle reaguje na jasne światło, oznacza to że nie unikniemy wizyty u weterynarza.

Reklama

Ropiejące oko u psa – czym przemywać?

Jeśli pies nie wykazuje wymienionych powyżej zachowań, można usunąć ropę w oku domowymi sposobami, np. przeczyszczając je zwilżonym wodą, esencją czarnej herbaty lub roztworem soli fizjologicznej gazikiem. Bez problemu można też dostać specjalne płyny do czyszczenia oczu czy krople do oczu dla psa w sklepach zoologicznych.

Warto ropę w oku psa usuwać systematycznie – jest to szczególnie istotne w przypadku ras, które mają wzmożoną tendencję do takich problemów. Wśród psów, u których ropiejące oko występuje stosunkowo częściej wymienić można przede wszystkim rasy brachycefaliczne, czyli inaczej krótkoczaszkowe, np. mopsy, buldogi angielskie, pekińczyki, buldogi francuskie, shih-tzu czy boksery. Ze względu na fakt, że oczodoły są płytkie, gałka oczna jest w ich przypadku dużo bardziej narażona na wszelkie urazy i schorzenia.

Ropiejące oczy u psa – kiedy zabrać czworonoga do weterynarza?

Kiedy jednak objawy nie ustępują, a ropa w oku psa zaczyna się robić coraz gęstsza i zmienia kolor (może być np. zielona, żółta, brunatna czy nawet niebieska), należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza, ponieważ może to  być sygnał, że z okiem dzieje się coś poważniejszego. Niepokojącym sygnałem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, są też guzki powiek, które mogą być zmianami nowotworowymi.

Jeśli zauważymy takie zmiany na powiekach psa, koniecznie musimy zabrać go do lecznicy i jak najszybciej podjąć leczenie – niezbędne może okazać się chirurgiczne pozbycie się guzków, które nie tylko podrażniają mechanicznie oko, powodując jego ropienie, ale także mogą okazać się złośliwymi naciekami.

Reklama

Ropiejące oczy u psa – leczenie

Podczas wizyty w lecznicy pies zostanie zdiagnozowany przez lekarza – najlepiej udać się do specjalisty w dziedzinie okulistyki lub upewnić się, że w danej klinice dostępne są wszelkie potrzebne sprzęty. W zależności od schorzenia może się bowiem okazać, że: lekarz zlokalizuje przyczynę problemu w samym oku, np. na trzeciej powiece; konieczne będzie wykonanie posiewu z antybiotykogramem, jeśli przyczyną będzie infekcja bakteryjna i zaistnieje tym samym potrzeba dobrania odpowiedniego antybiotyku; wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego potwierdzi lub wykluczy jaskrę; badanie histopatologiczne pozwoli określić charakter występujących na oku zmian; test fluoresceiną uwidoczni takie problemy na gałce ocznej jak wrzody, zadrapania, drożność kanalików nosowo łzowych czy obcy materiał w rogówce.

W zależności od diagnozy dalsze leczenie może polegać m.in. na kuracji antybiotykowej, np. podawaniu antybiotyku w kremie lub w formie kropli do oczu dla psa, a także mniej lub bardziej poważnych zabiegów i operacji mających na celu udrożnienie kanalików nosowo – łzowych lub korektę ułożenia powiek. Możliwe też, że lekarz wskaże jako przyczynę ropienia oczu u psa alergię, w związku z czym konieczne będą np. zmiany podawanej pupilowi karmy.

Warto mieć świadomość, że ropiejące oczy u psa mogą okazać się czymś dużo poważniejszym niż przelotnym podrażnieniem – zaropiałe oczy po przebudzeniu mogą dla wielu osób sprawiać wrażenie zwykłych “śpiochów u psa”, ale odpowiedzialni opiekunowie wiedzą, że należy uważnie je obserwować i w razie potrzeby niezwłocznie zabrać pupila do lecznicy weterynaryjnej.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama