Dieta barf

Barf – dieta dla psa

BARF jest akronimem od „bones and raw food”, co oznacza dosłownie „kości i surowe jedzenie”. Twórcą tej diety jest australijski weterynarz, dr Ian Billinghurst. W czasach, kiedy jedzenie staje się coraz bardziej przetworzone i szukamy coraz bardziej naturalnych alternatyw dla chemicznych konserwantów, dr Ian uznał, że warto zadbać również o jak najlepsze i jak najbardziej zbliżone do natury żywienie psa. Stwierdził on, że surowa dieta złożona z surowego mięsa i kości będzie dla psa o wiele lepsza, niż komercyjne karmy, ponieważ będzie bardziej przypominała dietę jego przodków. Co warto wiedzieć o BARF-ie? 

Dieta BARF – co pies powinien jeść? 

Ogromną zaletą diety BARF jest to, że jest ona pozbawiona szkodliwych dodatków, konserwantów i zapychaczy, które występują najczęściej w postaci zbóż. Pies otrzymuje takie jedzenie, jakie upolowałby sam w naturze. Co ważne, BARF nie składa się tylko z mięsa i kości, ale również ze świeżych, surowych warzyw i owoców, które dostarczają koniecznych do prawidłowego funkcjonowanie węglowodanów, Mięso zapewnia wysokiej jakości białko. 

Procentowo można powiedzieć, że BARF dla psa powinien składać się w 70 % z produktów mięsnych (w tym 60% surowego mięsa i ryb i jedynie 10 % podrobów) i w 30 % z pozostałych składników, to znaczy w 15 % z warzyw, 5 % z owoców i 10 % z dodatków (dodatki to oleje, jajka, przetwory mleczne, nasiona i rozdrobnione orzechy). 

Dieta BARF dla psa nie jest niestety dietą kompletną pod tym względem, że musi być ona uzupełniana witaminami i dodatkami mineralnymi. Nie znaczy to oczywiście, że jest gorsza, po prostu w komercyjnych karmach witaminy i minerały są dodawane do zawartości karmy od razu, w BARF trzeba je uzupełnić. 

BARF – jakie mięsa? 

Jakie konkretnie mięsa, warzywa i owoce stosuje się w tej diecie? Jeśli chodzi o surowe mięso, psa karmi się przede wszystkim szyjami, korpusami drobiowym, uważa się bowiem, że mięso drobiowe zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co jest lepsze od wołowiny. Jednak z powodzeniem można również karmić psa mięsem wołowym. Należy jednak pamiętać, że o ile kości kurczaka psiakowi można podawać, ponieważ są miękkie i będzie on w stanie je bez problemu pogryźć, tak kości wołowe będą już całkowicie niedozwolone – mogą nawet przebić psu przełyk. Należy również pamiętać, że kości powinny pojawiać się w diecie w minimalnej ilości, ponieważ mogą powodować silne zatwardzenia. 

Warzywa i owoce 

Psiak najlepiej przyjmie je w zblendowanej formie, wymieszane z mięsem. Świetnie sprawdzą się takie jak sałata, pietruszka, rukola cykoria, dynia, etc. Nie należy podawać cebuli, szczawiu, rabarbaru, szpinaku i botwinki. Zawierają one szkodliwy dla psa kwas szczawiowy. 

Reklama

Jeśli chodzi o owoce, tutaj jest praktycznie pełna dowolność, poza winogronami.

Kalkulator BARF 

Z początku odnalezienie się w tej diecie może być trudne, ale z czasem będziesz wiedział dokładnie i na oko, jakie porcje przygotowywać, gdzie kupować najlepsze produkty i ile Twój psiak zjada na raz. W obliczeniu potrzebnej ilości poszczególnych produktów na podstawie wagi psiaka, jego aktywności i wieku pomogą z pewnością kalkulatory BARF, które obliczą dokładną ilość pokarmu, jaką trzeba będzie psu przygotować. Wystarczy wpisać w google hasło „kalkulator BARF” i wybrać któryś z wyników, jest ich naprawdę sporo. 

Reklama

Pamiętaj, żeby szczególnie na początku absolutnie nie przygotowywać posiłków BARF na oko. Daj sobie czas, by nauczyć się tego, ile Twój psiak potrzebuje poszczególnych produktów i witamin. Przygotowywanie na oko na samym początku może bowiem skutkować poważnymi niedoborami w organizmie. 

BARF – gdzie kupić? 

Mięso powinno być bardzo dobrej jakości, dlatego szukaj go najlepiej lokalnie, u sprawdzonych rzeźników, najlepiej, gdyby nie było naszpikowane antybiotykami. Rozglądaj się i pytaj znajomych, może ktoś z nich zaczął już przygodę z BARF-em i podpowie Ci, gdzie najlepiej kupować dobre mięso. Pamiętaj, że świeżość musi być absolutnie na pierwszym miejscu. Poza tym sprawdzaj ceny i kupuj na zapas na promocjach – najłatwiej będzie Ci podzielić na porcje pokarm dla psa i przechowywać je w zamrażarce. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama