Błona na oczach kota - do czego jest potrzebna?

Trzecia powieka u kota – czym jest?

Trzecia powieka u kota jest inaczej zwana migotką, przesłoną migawkową lub błoną migawkową i trudno ją dostrzec, jeśli dobrze się nie przyjrzymy. Trzecią powiekę posiada tak naprawdę większość kręgowców lądowych, a u człowieka występuje, ale tylko w postaci szczątkowej. Jaką rolę właściwie pełni trzecia powieka? 

Trzecia powieka u kota – co to takiego? 

Błona na oczach kota to tak naprawdę błoniasta struktura, która tak jak wspomniałam wcześniej, występuje u większości kręgowców lądowych. Trzecie powieka znajduje się w wewnętrznej stronie kącika oka i jest zbudowana z substancji chrzęstnej pokrytej błoną śluzową. Ta błona na oku kota jest lekko przezroczysta. Jeśli chodzi o jej działanie, to działa jak samo jak normalna powieka, zasłania oko, jeśli jest taka potrzeba. Co ciekawe, niektóre gatunki potrafią poruszać trzecią powieką tak samo jak my naszą, nawet przy otwartym oczach. Wygląda to nieco strasznie, bowiem oko wygląda tak, jakby miało zmętniałą rogówkę. 

U zdrowego kota trzecia powieka jest prawie niewidoczna – po dokładnym przyjrzeniu się dostrzeżesz jej niewielkie fragmenty w kącikach oczu. 3 powieka u kota zasłania jego gałkę oczną kiedy śpi, dlatego największe szansę na jej zobaczenie masz wtedy, kiedy Twój kot mruży oczka. Koty nie potrafią poruszać trzecią powieką świadomie, dlatego tak jak napisałam przed chwilą, pojawia się ona dopiero wtedy, kiedy kot zamyka oczy. 

Błona na oczach kota – do czego jest potrzebna? 

Migotka u kota wydaje się co prawda mało użyteczna, ale tak naprawdę jest naprawdę przydatna i spełnia bardzo ważne biologiczne funkcje. 

Trzecia powieka jest przede wszystkim odpowiedzialna za oczyszczanie oka z pyłu i różnych innych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować szkody. Migawka pomaga też w produkcji łez, więc pomaga nawilżać rogówkę i zapobiegać jej wysychaniu. Ponadto stanowi świetną dodatkową ochronę dla oczu przed ewentualnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Reklama

Choroby oczu u kota – trzecia powieka 

Jeśli trzecia powieka u Twojego kota stała się widoczna, jest to znak, że koniecznie trzeba odwiedzić weterynarza. Jest to patologiczny stan, który może skutkować poważną chorobą. Warto dodać, że istnieją rasy kotów, u których widoczność błony nie jest koniecznie powodem do obaw, Do tych ras należą koty perskie i egzotyczne. Jest to spowodowane specyficzną budową twarzoczaszki, która jest spłaszczona. 

Powodów tego, że migawka zaczęła być u kota widoczna, może być wiele. Jednym z nich jest uraz fizyczny. Kot mógł się gdzieś mocniej uderzyć, dlatego jeśli zauważyć dodatkowe objawy, takie jak problemy z zachowaniem równowagi i wymioty, może to być oznaka, że kot doznał urazu i trzeba go jak najszybciej pokazać weterynarzowi. Kot mógł również na przykład wdać się w bójkę z innymi kotami w domu lub na zewnątrz (dlatego między innymi nie powinno się go wypuszczać luzem). 

Reklama

Kolejnym powodem widoczności trzeciej powieki może być wpadnięcie do oka ciała obcego, na przykład ziarenka pyłu lub innych drobin, które unoszą się w powietrzu. 

Ponadto widoczność trzeciej powieki może być spowodowana infekcją wirusową, taką jak białaczka, czy koci katar, a także różnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Ponadto może być to oznacza pasożytów wewnętrznych, na przykład nicieni. W najgorszym przypadku trzecia powieka może być wynikiem choroby nowotworowej kota. 

Jednak niezależnie od przyczyny widoczności trzeciej powieki, nigdy nie należy leczyć kota na własną rękę, zawsze należy wybrać się z nim do weterynarza, wykonać wszystkie niezbędne badania i pogłębioną diagnostykę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Leczenie kota na własną rękę lub co gorsza, lekami przeznaczonymi dla ludzi, może skończyć się śmiercią. Koty nie są w stanie metabolizować większości ludzkich leków i jedyne leki, jakie kot powinien dostawać, to takie, które dostanie wyraźnie od weterynarza. Czy trzecią powiekę trzeba usunąć? 

Absolutnie nie! Jeśli nie ma ku temu wyraźnych przesłanek, nie należy usuwać trzeciej powieki u kota, ponieważ jej usunięcie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia! 

Reklama

Kot może zacząć nadprodukować łzy, przez co będzie mieć cały czas załzawione oczy. Dodatkowo nadprodukcja łez może prowadzić do upośledzenia ich produkcji, co na dłuższą metę skutkuje suchością oka i tym podobnymi problemami. Suche oczy są z kolei o wiele bardziej podatne na bakterie i wirusy. Tak naprawdę jedynym wskazaniem do usunięcia trzeciej powieki jest nowotwór, ale nawet o tym musi zadecydować lekarz weterynarii. Jeśli zwierzę nie ma raka, a trzecia powieka doznała na przykład urazu, zazwyczaj można bez większego problemu ją naprawić i wyleczyć. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama