Pies Szwedzki Vallhund – opis rasy

Vallhund jest psem pasterskim pochodzącym ze Szwecji. Zwany jest również Västgötaspets, psem Gotów lub szwedzkim szpicem. Rasa należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Dzięki swojej sprawności, szybkości i odwadze, jest w stanie prowadzić bardzo liczne stada bydła pomimo swoich niepozornych, stosunkowo niewielkich rozmiarów. Wyróżnia go inteligencja, posłuszeństwo oraz skłonność do mocnego przywiązywania się do swoich opiekunów.

Rys historyczny rasy

Nazwa Vallhund tłumacząc na język angielski, oznacza psa pasterskiego. Szwedzka rasa Vallhund była pierwotnie hodowana jako poganiacz, pasterz bydła. W 1942 roku rasa ta była bliska wyginięcia, jednak hodowla i rozgłos Bjorna von Rosena oraz KG Zetterstena pomogły przywrócić rasie dawną świetność. Szwedzki Związek Kynologiczny w 1943 roku uznał szwedzkiego Vallhunda za rasę i oficjalnie sklasyfikował szwedzkiego Vallhunda jako Västgötaspets (na cześć nazwy prowincji, w której nastąpiło odrodzenie rasy). Rasa stała się popularna i została uznana i wyhodowana w ponad dziesięciu krajach.

Według klasyfikacji FCI Vallhundy należą do grupy 5 – Szpice i psy w typie pierwotnym, oraz sekcji 3 – nordyckie psy stróżujące i pasterskie. Rasa nie podlega próbom pracy. Dawniej Vallhund hodowany był przez chłopstwo na Gotlandii i wykorzystywany był jako pies stróżujący, zaganiający bydło lub szczurołap.

Wygląd Szwedzkiego psa Vallhund

Vallhund jest psem niewielkich rozmiarów, krótkonożnym. Stosunek wysokości do długości tułowia wynosi 2:3. Połowa populacji tych psów rodzi się ze zredukowanym ogonem. Dorosłe suki osiągają wzrost pomiędzy 29 a 33 cm, a dorosłe psy odpowiednio – pomiędzy 31 i 35 cm. Waga dorosłego przedstawiciela tej rasy waha się między 9 i 14 kg.

U Vallhunda najczęściej spotyka się umaszczenie szare z ciemnymi końcówkami włosa. Występuje również umaszczenie czerwono-rude, piaskowe, brązowo żółte, niebieskoszare, a także pręgowane. Dopuszczalne są białe znaczenia. Włos jest sztywny, twardy, przylegający i stosunkowo krótki. W okolicach klatki piersiowej, w tylnej części tylnych kończyn włos jest dłuższy.

Reklama

Charakter rasy Vallhund

Z charakteru są to przeważnie pieszczochy lubiące zabawę. Psy tej rasy są czujne, pogodne, łagodne i energiczne. Potrzebują sporej codziennej porcji ruchu. Vallhund jest rasą odważną, inteligentną, skorą do zabawy. Nie ma skłonności do agresji. Psy te dobrze sprawdzają się w sportach typu Agility*.

Użytkowanie i pielęgnacja

Vallhund obecnie pełni rolę psa rodzinnego, towarzysza życia. 

Reklama

Psy rasy Vallhund nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Charakteryzują się odpornością na choroby i dobrze radzą sobie w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi między 12 a 14 lat. 

*Agility – sport dla psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Sarplaninac - opis rasy psa

Jugosłowiański pies pasterski, pies pasterski z Szar Płaniny i Sarplaninac - to nazwy rasy starożytnych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Australijski koolie - opis rasy

Koolie (celowo zapisywany przez “k”, aby uniknąć nieporozumień i pomyłek z owczarkiem collie) to pochodząca [...]

Dodaj komentarz

Reklama