Podszerstek u psa – jak pielęgnować

Każda rasa psa charakteryzuje się innym rodzajem sierści. Właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że w zależności od tego jaką reprezentuje ich pupil powinni stosować się do określonych zasad podczas wyczesywania psa. 

Psy o pojedynczej sierści, a psy o podwójnej sierści

W przypadku ras z podwójną sierścią mamy do czynienia z miękkim podszerstkiem i długą, grubą sierścią zewnętrzną, która najczęściej składa się z włosów o bardziej falistym kształcie. Podszerstek działa prawie jak bielizna termiczna, utrzymując psa w cieple. Psy o podwójnej sierści mają tendencję do zrzucania podszerstka dwa razy do roku, wraz ze zmianą pór roku, a każda z warstw spełnia inne funkcje chroniąc psa przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.

Rasy cieszące się popularnością i posiadające podszerstek to:

Psy bez podszerstka, czyli o pojedynczej sierści, zrzucają ją na ogół znacznie rzadziej niż psy o sierści podwójnej. Psy te nie mają podszerstka i tym samym posiadają tylko wierzchnią warstwę sierści.

Usuwanie podszerstka

Każdego roku, wiosną i jesienią, normalnie gładka sierść psa na swojej powierzchni będzie miała wystające kępki włosków. To najwyższy czas, aby sięgnąć po szczotkę do wyczesywania podszerstka. O czym należy pamiętać podczas wyczesywania psa?  Zwykły grzebień nie usunie podszerstka u psa. Grupa weterynarzy zaprojektowała specjalną szczotkę do podszerstka, której działanie ma na celu usuwanie kępek futra, których organizm zwierzaka naturalnie próbuje się pozbyć. Korzystając z profesjonalnego narzędzia, wystarczą płynne i równomierne pociągnięcia szczotką podczas czesania psa. 

Reklama

Jak zatem wyczesać psa?

  • Zacznij od szczotkowania szyi psa i przesuwaj grzebień w tym samym kierunku co sierść.
  • Przesuwaj grzebień w dół grzbietu psa, wykonując drobne pociągnięcia.
  • Wyszczotkuj sierść na klatce piersiowej i brzuchu psa, ponownie podążając za wzrostem sierści.
  • Na koniec wyszczotkuj nogi i łapy psa.

Szczotkuj dany obszar tak długo, jak długo wychodzą z niego kępki sierści. Upewnij się, że usunąłeś jak najwięcej nadmiaru podszerstka zanim przejdziesz do innego obszaru lub zakończ wyczesywanie psa.

Reklama

Wiele osób podczas wyczesywania psa szczotkuje wierzchnią warstwę sierści,  co zazwyczaj skutkuje tym, że chociaż sierść wydaje się być zadbana, wewnętrzna warstwa z każdym kolejnym tego typu szczotkowaniem ulega drastycznemu kołtunieniu. Zdarza się również tak, że ludzie szczotkują tylko te części, które akurat widzą, często zapominając o miejscach podatnych na powstawanie splątań takich jak pachy, tylna część ciała, uszy i ogon.  Po pierwsze, potrzebujesz szczotki, która będzie odpowiednia dla sierści Twojego psa. Istnieje wiele rodzajów narzędzi przeznaczonych do różnych typów sierści. Dla większości psów, które mają skłonność do powstawania kołtunów, polecamy szczotki i grzebienie typu Slicker. Dla psów o podwójnej sierści polecamy szczotki do podszerstka typu Rake, ponieważ wnikają one w głąb futra, nie usuwając przy tym włosów ochronnych. 

Ponieważ większość psów, które zrzucają podszerstek, jest duża, potrzeba sporo czasu, aby przebić się przez gęstą sierść. Oprzyj się chęci wywierania większego nacisku, aby za każdym pociągnięciem wyciągnąć więcej futerka. Nie dość, że takie działanie podrażni skórę Twojego pupila (i nastrój), to jeszcze sprawia, że po pewnym czasie będzie bolał Cię nadgarstek.

W zależności od tego jak gęsty podszerstek posiada Twój pies, na jego usunięcie będziesz potrzebował czasu. Czasem wyczesywanie psa może zająć parę dni przy regularnych, krótkich seriach, ale nawet może zdarzyć się, że potrwa to ponad tydzień i będzie wymagało częstszych zabiegów.

Mycie psa z podszerstkiem

Nie bez znaczenia dla podszerstka twojego psa pozostaje kwestia związana z jego myciem. Skóra Twojego pupila jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnych produktów do pielęgnacji. Olejki na sierści twojego zwierzaka pełnią funkcję ochronną, więc nie szoruj go do momentu, w którym te olejki zostaną całkowicie usunięte.

Reklama

Odpowiedni szampon pomoże zapobiec wielu problemom zdrowotnym i sprawi, że Twój pies będzie przyjemniejszy w towarzystwie. Dodatkowo pielęgnacja przed kąpielą pozwala na usunięcie luźnej sierści i mat, które mogą powodować przyleganie szamponu do skóry i podrażnienia.

Minimalizowanie ilości futra w domu

Kępki futra w okresie zrzucania podszerstka przez Twojego psa będą obecne w całym domu podczas tego tygodnia lub dwóch w sezonie. Niestety, jest to nieuniknione. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zminimalizować ten problem:

  • Ogranicz obszary domu, do których pies może się udać. Postaw przeszkody, które uniemożliwiają twojemu zwierzakowi swobodną wędrówkę po pokojach.
  • Codziennie odkurzaj. Podszerstek znajdziesz dosłownie wszędzie. Parokrotne odkurzanie jest niestety koniecznością w sezonie zrzucania sierści. 
  • Wyposaż się w rolkę do ubrań i nie rozstawaj się z nią podczas sezonu usuwania zbędnego futra przez Twojego psa.

Uświadom sobie jak irytujące musi być pozbywanie się całego podszerstka i pomyśl, że twój pies musi zmagać się tym dwa razy w roku. Mów ładnie do swojego psa i zachęcaj go do współpracy podczas wyczesywania. Smakołyk na koniec jest miłym akcentem, a Twój pies może chętniej brać udział w następnej sesji 🙂

Usuwanie podszerstka u psa to powtarzalna, czasem nieprzyjemna czynność. Warto poświęcić temu czas zarówno dla siebie, jak i dla naszego pupila. Jeśli pozwolisz, aby sierść sama wypadła, na wyczesywanie psa będziesz musiał poświęcić dwa lub trzy razy więcej czasu, co oznacza zrzędliwego psa i dom wypełniony sierścią.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama