Ile pies ma palców?

Ile pies ma palców (wilcze pazury u psa)

Ile pies ma palców? Większość początkujących opiekunów psiaków może się zastanawiać nad tym, ile palców ma właściwie pies. Zaskakujące może być boczny pazur z boku, nazywany wilczym pazurem. Do czego jest psiakowi potrzebny? 

Wilcze pazury u psa 

Ile palców ma pies? Psiak ma pięć palców na łapach przednich i po cztery palce na łapach tylnich. Często można spotkać w internecie zapytanie o to, ile palców ma pies rasowy. Odpowiadam, że dokładnie tyle samo, ile każdy pies, czyli po pięć z przodu i po cztery z tyłu (w każdej łapie). 

Do czego jednak są psu potrzebne wilcze pazury? Wilcze pazury są pozostałością po przodkach, który swój ciężar ciała opierali nie na czterech, a na pięciu łapach. Z biegiem czasu jednak psiaki zaczęły chodzić w inny sposób i przestały opierać się na pięciu łapach, a zaczęły na czterech. Ewolucja jednak działa dość wolno, dlatego piąty palec u psiaków pozostał, stał się nieco krótszy i mniejszy. Obecnie jest psu całkowicie zbędny, dlatego przewiduje się, że praktycznie na pewno zostanie on w wyniku ewolucji wyeliminowany. Jednak zanim się to stanie, trzeba będzie zapewne poczekać jeszcze kilka setek lat. 

Usuwanie wilczych pazurów u psa – czy trzeba? 

Właściciele często zastanawiają się nad tym, czy wilczy pazur powinien być usunięty, skoro nie jest do niczego potrzebny. Przede wszystkim należy skonsultować to z weterynarzem i zastanowić się nad tym, czy powinno się go usuwać. Wskazaniami do usunięcia wilczego pazura jest to, że psu on zwyczajnie przeszkadza. Bardzo często zdarza się, że pazur przeszkadza psu podczas zabawy, czy spaceru. Może się o niego zahaczać i sprawiać sobie ból. Trzeba również dodać, że wilczy pazur jest bardzo unerwionym miejscem (tak jak u ludzi mały palec u stopy :), dlatego kiedy psiak się w niego skaleczy, jest to dla niego bardzo bolesne. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie wilczego pazura, żeby nie narażać w ogóle psa na takie sytuacje, warto zrobić to niedługo po urodzeniu szczeniaków, będzie to nie tylko mniej bolesne, ale również mniej inwazyjne, bo pazur nie będzie jeszcze wykształcony. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Czy ma to związek z tym, że pochodzą od wilków? Psiaki wyją [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Ile pies ma palców (wilcze pazury u psa)

  1. „Wilcze pazury są pozostałością po przodkach, który swój ciężar ciała opierali nie na czterech, a na pięciu łapach.” wydaje mi się, że chodziło o 5 pazurów.
    Taki mały błąd.
    Pozdrawiam 😊

Dodaj komentarz

Reklama