Problemy z chodzeniem u kota- jak się nim zająć

Czy masz kota i Twój kot nagle przestał chodzić?  A może kuleje? Dlatego zastanawiasz się nad tym, jak zaopiekować się nim, aby czuł się komfortowo. Jak możesz prawidłowo zajmować się nim? Jakie są przyczyny trudności w poruszaniu się u kota? Poniżej prezentujemy krótki poradnik, dzięki któremu znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.

Co może powodować trudności w poruszaniu się kota? 

Jeśli masz aktywnego oraz wesołego kota, który z dnia na dzień stał się apatyczny oraz niechętnie porusza się, może oznaczać, że zwierzę odczuwa ogromny ból. Do jego powstania mogą przyczynić się:

  • wypadki komunikacyjne
  • pogryzienia przez inne zwierzęta
  • uderzenie spowodowane strzałem z wiatrówki
  • nieszczęśliwe nadepnięcie
  • zwichnięcia, złamania oraz urazy narządów wewnętrznych
  • choroby zwyrodnieniowe stawów

Czasami zdarza się, że od razu można zauważyć to, że kot czuje się zdecydowanie gorzej i nie jest chętny do poruszania się. Jednak częściej zauważamy to dopiero po upływie kilku godzin od momentu, kiedy kot nie ma apetytu albo załatwia się krwią. Może zdarzyć się również tak, że stan jego zdrowia może pogorszyć się podczas Twojej nieobecności w domu. O tym, że kot uległ wypadkowi może świadczyć zwiększona ciepłota oraz obrzęk. Z kolei kulawizny mogą być spowodowane złamaniami, zwichnięciami oraz zapaleniem mięśni i ścięgien.

Choroba zwyrodnieniowa DJD

Trudności w poruszaniu się może spowodować również choroba zwyrodnieniowa DJD. To jeden z najpowszechniejszych stanów, mimo że jest rzadko rozpoznawana. Może powodować przewlekły ból. Jej objawy mogą nasilać się wraz z wiekiem. Jeśli choroba DJD nie jest leczona może doprowadzić do tego, że kot będzie bardzo cierpiał. Czynnikiem predysponującym do powstania choroby jest otyłość u kota.

Jak należy opiekować się kotem, który ma trudności z chodzeniem? 

Jeśli zauważysz, że kot ma trudności w poruszaniu się, to jak najszybciej udaj się z chorym zwierzęciem do weterynarza. Lekarz wykona badanie RTG. Badanie przebiega podobnie jak u psa. Wykorzystywane jest nie tylko do zdiagnozowania chorób układu kostnego, ale również chorób pozostałych narządów i układów. Najczęściej wykonywane jest w pozycji bocznej, grzbietowo – brzusznej oraz brzuszno –grzbietowej. Jeśli kot w trakcie wykonywania badania zachowuje się spokojnie, wtedy weterynarz nie podaje mu narkozy. Badanie RTG może kosztować od 50 złotych aż do kilkuset. Jego cena zależy od lecznicy.

Reklama

Opieka w domu

Po zdiagnozowaniu choroby i ustalenia zakresu leczenia, zaopiekuj się chorym zwierzęciem w domu. Zadbaj o to, żeby było mu ciepło i miało spokój. Jeśli masz więcej zwierząt w domu, oddziel chore od zdrowych. Umieść miskę z wodą, z karmą oraz kuwetę jak najbliżej miejsca, w którym leży kot. Jeśli stan kota jest na tyle zły, że zwierze nie myje się, możesz je delikatnie przecierać ręcznikiem z frotty lub wilgotną chusteczką. Podawaj mu leki, które przepisał dla niego weterynarz. Nigdy wybieraj leków na własną rękę, dlatego że może okazać się, że zamiast pomóc zwierzęciu, możesz doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia. Jeśli Twój pupil ma biegunkę lub wymiotuje wyczyść miejsce, w którym leży oraz jego zabawki.

Prawidłowo zbilansowana dieta 

Niezwykle ważna w trakcie rekonwalescencji kota, jak i po niej jest prawidłowo zbilansowana dieta. Najlepiej porozmawiaj na temat diety ze swoim lekarzem weterynarii i poproś o instrukcję tego, jakie produkty powinieneś podawać zwierzęciu. Dzięki temu pokarm nie będzie obciążał jego układu trawiennego.

Reklama

Nie używaj substancji odkażających

W trakcie sprzątania zrezygnuj z korzystania z substancji odkażających jak LIZOL, ponieważ są bardzo niebezpieczne. Do dezynfekcji pomieszczenia, w którym znajduje się kot wykorzystaj taki środek, który jest w pełni bezpieczny dla zwierzęcia.

Jak prawidłowo podawać leki zwierzęciu?

Większość osób podaje kotu leki zamaskowane w kiełbasie. Jednak kot nie jest naiwnym zwierzęciem, dlatego nie zawsze zjada kiełbasę, która zawiera leki.  Warto jest używać zupełnie innej techniki, która jest zdecydowanie skuteczniejszą.

Ważne jest to, abyś zaskoczył kota. Jedną ręką złap głowę kota, a następnie odchyl ją w tył. W ten sposób spowodujesz u kota naturalne rozwarcie szczęk. Następnie małym palcem drugiej ręki naciśnij na żuchwę i energicznie włóż tabletkę do pyszczka. Lekarstwo powinieneś trzymać pomiędzy palcem wskazującym, a kciukiem. Po tym zamknij pysk kota i rozpocznij masowanie gardła.  Dzięki temu doprowadzisz do pobudzenia odruchów przełykania. Po zabiegu podania tabletki kot powinien się napić. Możesz go zachęcić, podając mu wodę z jego ulubioną rybą, albo wodę z karmą.

Reklama

Jeśli chcesz poćwiczyć podawanie tabletki kotu, możesz wykorzystać żółty ser pokrojony w kostkę. Jeśli zdarzy się, że kot wypluje tabletkę, wtedy postaraj się podać ją ponownie. Dobrym rozwiązaniem jest rozpuszczenie leku, a następnie podanie mu go za pomocą strzykawki.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama