Czipowanie kota – wszystko co musisz wiedzieć

Czipowanie psa w dzisiejszych czasach jest standardem. Jednakże, z roku na rok ludzie są coraz bardziej świadomi i chcą zapewnić bezpieczeństwo reszcie swoich pupili. W poniższym artykule pochylimy się nad kwestią czipowania kotów domowych.

Czy zwierzę czuje czipa pod skórą?

Posiadanie czipa przez naszego pupila jest całkowicie dla niego bezpieczne i komfortowe. Ten maleńki mikroprocesor jest szczelnie zamknięty w sterylnej otoczce, wykonanej z hipoalergicznego materiału.  Dzięki czemu nie wyzwala on żadnej reakcji w organizmie. Jest on niezauważalny, nie ma więc ryzyka, że zwierzę będzie próbowało go wydrapać albo wygryźć.

Co daje i jak wygląda czipowanie kota?

Proces polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia mikroprocesora, na którym został zakodowany piętnasto cyfrowy indywidualny numer identyfikacyjny zwierzęcia. Gdy zachodzi taka potrzeba, przy użyciu specjalnego czytnika można ten numer odczytać. Czip dla kota o proste urządzenie, składa się z niewielkiego układu scalonego i anteny. Całość rozmiarami zbliżona jest do małego ziarnka ryżu.

Urządzenie zostaje umieszczone przy wykorzystaniu specjalnej sterylnej, fabrycznie zaopatrzonej w czip strzykawki, na karku kota w okolicach łopatek. Raz umieszczone pod skórą, pozostaje tam przez całe życie zwierzaka, w niczym mu nie przeszkadzając. Zabieg przeprowadza najczęściej lekarz weterynarii.

Co dalej?

Po zaczipowaniu kota, numer identyfikacyjny zapisany w pamięci czipu powinniśmy wpisać do książeczki zdrowia lub paszportu naszego zwierzęcia. Jeśli posiadamy kota pochodzącego z hodowli, numer czipa możemy wkleić również do jego rodowodu. Numer ten powinien zostać zarejestrowany w bazie numerów np. Safe Animal lub innej. Zostają tam przechowywane dane dotyczące właściciela zwierzęcia. Jest to niezwykle pomocne w przypadku zgubienia się kota.

Reklama

Czipowanie jest podstawowym środkiem ochronnym w przypadku kotów wychodzących.  Jednakże, w przypadku kotów niewychodzących również warto rozważyć wyposażenie zwierzęcia w czip. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że sprytny kot korzystając z chwili nieuwagi wymknie się z domu. Jest to krok w stronę zapewnienia możliwie dużego bezpieczeństwa swojemu kotu.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama