Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

O to jak nauczyć kota korzystać z kuwety nie zawsze trzeba się martwić – często kot przekazywany jest opiekunowi przez kogoś innego i zwierzak ten etap ma już za sobą. Nadal warto jednak zdawać sobie sprawę, jakie czynniki mogą zniechęcić kota do korzystania z kuwety i jak zadbać o komfort kota w czasie załatwiania swoich potrzeb.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – podstawy

Jeśli chodzi o podstawy związane z uczeniem kota korzystania z kuwety, warto wiedzieć na początek, że w przypadku tych zwierząt sprawa jest zazwyczaj ułatwiona, ponieważ sporą część wiedzy na temat funkcjonowania w świecie – w tym właśnie miejsc, w których można zaspokajać swoje potrzeby – mały kociak przejmuje od swojej matki.

Nie zmienia to faktu, że istnieją też bezpośrednie sposoby ułatwiania nauki korzystania z kuwety przez kociaka, które bez problemu może wdrożyć jego opiekun. Wystarczy uważnie obserwować kota i szybko reagować w sytuacjach, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie on chciał skorzystać z toalety. Do takich sytuacji zaliczają się m.in. momenty tuż po przebudzeniu ze snu i po jedzeniu. Na możliwą konieczność udania się za potrzebą może też wskazywać zachowanie kota – jeśli zaczyna kręcić się w jednym miejscu, zwłaszcza oddalonym od reszty domowników, a do tego obwąchuje konkretne miejsce lub próbuje zagarniać nieistniejącą ziemię wokół jakiegoś kąta, może to oznaczać, że z dużym prawdopodobieństwem planuje się tam załatwić. W takiej sytuacji wystarczy wykazać się dobrym refleksem, złapać szybko kociaka i przenieść go od razu do kuwety. W ten sposób łatwiej zrozumie, gdzie powinien według opiekuna załatwiać swoje potrzeby.

Ostatnią podstawową kwestią, o której warto pamiętać przy planowaniu jak nauczyć kota korzystać z kuwety, jest zasada, która mówi o tym, ile kuwet powinno się znajdować w danym domu – minimalnie powinna to być bowiem co najmniej jedna kuweta przypadająca na jednego kota. Wynika to m.in. z faktu, że koty mogą bronić nawet takiej “własności” jak kuweta, co w przypadku zbyt małej liczby kuwet może skutkować mniej lub bardziej poważną rywalizacją o dostęp i prawo do korzystania z danej kuwety.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – wybór kuwety

Zanim przystąpi się do nauczania kota korzystania z kuwety czy wyboru odpowiedniego miejsca, w którym można będzie ją umieścić, warto mieć świadomość, że sam model kuwety również jest bardzo istotny, jeśli kot ma chętnie z niej korzystać, a także zachowywać porządek wokół.

Reklama

Jeśli kot jest jeszcze mały, najlepsza będzie dla niego możliwie najprostsza kuweta – najlepiej w takim momencie nie inwestować w kuwetę zakrytą (albo chociaż zostawić ją w początkowym okresie przyzwyczajania kota do kuwety bez części górnej) ani taką, której ścianki mogą okazać się dla kociaka za wysokie (odpadają więc raczej zbyt głębokie kuwety).

Z drugiej strony, kiedy kot już trochę podrośnie, głębsza kuweta może okazać się wygodniejsza w użyciu – wyższe brzegi sprawią, że żwirek nie będzie się tak łatwo wysypywał poza kuwetę, zwłaszcza jeśli kot ma tendencję do wyjątkowo żywiołowego sprzątania po sobie i zasypywania nieczystości żwirkiem. W takiej sytuacji dobrze jest też dodatkowo zabezpieczyć przestrzeń wokół kuwety – położyć przed nią specjalny dywanik pełniący rolę “wycieraczki” lub podłożyć pod spód papierowy podkład.

Reklama

Kuweta powinna też mieć odpowiednie dla wieku kota rozmiary – zbyt mała kuweta sprawi, że kot nie będzie miał możliwości się w niej obrócić, co może skutecznie zniechęcić go do korzystania z niej. Natomiast jeśli chodzi o kuwetę zakrytą, problemem może się okazać brak możliwości obejmowania wzrokiem otoczenia – kot korzystający z toalety (jak zresztą każde zwierzę) czuje się w tej sytuacji zupełnie bezbronny, więc dla wielu czworonogów poczucie kontroli nad tym, co dzieje się wokół, może się okazać istotniejsze niż chęć załatwiania swoich potrzeb w ukryciu. Jeśli jednak kot wydaje się nie mieć tego rodzaju problemu, zakryta kuweta z dobrym wkładem węglowym, który zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, może okazać się doskonałym wyborem.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest kuweta samoczyszcząca, która po wykryciu obecności kota automatycznie pozbywa się nieczystości z głównej komory. Jest to rozwiązanie wygodne dla opiekuna, ale ryzykowne w przypadku kotów nerwowych i strachliwych – dźwięki, jakie wydaje kuweta w czasie procesu czyszczenia, mogą skutecznie zniechęcić lękliwego kota do korzystania z niej w przyszłości.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – wybór miejsca

Przy wyborze miejsca, w którym ma znaleźć się kuweta, kluczowe jest zastanowienie się, gdzie ruch domowników jest najmniejszy. Kuweta powinna bowiem znajdować się gdzieś, gdzie ryzyko przeszkodzenia kotu przez kogoś będzie możliwie najmniejsze – odpadają zatem wszelkie często uczęszczane miejsca, w których kot odczuwałby przez cały czas stres związany z perspektywą wtargnięcia innego domownika, który przeszkodzi mu w tej bądź co bądź intymnej czynności.

Jednocześnie miejsce, w którym postawi się kuwetę, powinno być łatwo dostępne i stosunkowo “przyjazne” dla kota. Nie powinno więc być w nim wilgoci, nieprzyjemnych zapachów czy wszechobecnej ciemności. Niedobrze jeśli jest zbytnio oddalone od miejsc, w których przez większość czasu się przebywa (np. garaż lub piwnica), ale też należy uważać, aby kuweta nie znalazła się za blisko miejsca, w którym zazwyczaj znajduje się jedzenie lub picie dla kota.

Reklama

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – wybór żwirku

W czasie nauki korzystania z kuwety poważną przeszkodą może też czasem okazać się żwirek. Jeśli jego rodzaj, zapach czy tekstura z jakiegoś powodu nie będą kotu odpowiadały, wybór dobrej kuwety czy miejsca na niewiele się przyda. Opiekun ma z pewnością ułatwione zadanie, jeśli bierze kota z miejsca, w którym ten uczył się już korzystania z kuwety – w takiej sytuacji wystarczy zapytać poprzednich opiekunów, z jakiego żwirku korzystali i zakupić po prostu taki sam.

Koty potrafią mieć bardzo różne preferencje, jeśli chodzi o rodzaj żwirku – wiele z nich będzie chętnie korzystało z łatwo zbrylającego się, drobnego żwirku, innym odpowiadał będzie żwirek ekologiczny i drewniany. Pewną wskazówką może być też wiek kota. Jeśli jest już czworonożnym seniorem i zaczyna unikać załatwiania się w kuwecie czy też zachowuje się, jak gdyby było to dla niego niekomfortowe, może to oznaczać, że potrzebuje delikatniejszego żwirku – taki jest bowiem bardziej miękki, a przez to łagodniejszy dla potencjalnie schorowanych stawów (warto wtedy sprawdzić to też z lekarzem weterynarii).

Bardzo często kotom nie będzie odpowiadał żwirek aromatyzowany – nawet jeśli dla człowieka zapach lawendowy lub imitujący zapach morza czy lasu, może wydawać się atrakcyjną alternatywą do nieprzyjemnego zapachu kocich odchodów, zupełnie inaczej odbierał to będzie zazwyczaj jego pupil.

W kwestii zarówno żwirku, jak i samej kuwety, kluczową kwestią, bez której kot nie będzie z korzystał z tej formy toalety, jest utrzymywanie przez opiekuna czystości. Brudny żwirek powinien być usuwany przynajmniej raz dziennie, a kuweta powinna być dokładnie czyszczona – w zależności od rodzaju żwirku – przynajmniej raz lub więcej w tygodniu. Przy myciu kuwety lepiej nie stosować środków dezynfekcyjnych, ponieważ mogą okazać się dla kota trujące. Wystarczy dokładne czyszczenie gorącą wodą i domowym detergentem, jak płyn uniwersalny czy do zmywania.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama