Kreatywne zabawy dla psa

Zabawy umysłowe dla psa – pobudź kreatywność swojego czworonoga

Psiaki potrzebują zabawy, to niezaprzeczalne. Potrzebują zabawy zarówno takiej, która nie angażuje za bardzo umysłu, jak i takiej, która go angażuje. Zabawy umysłowe dla psa są bardzo ważnym elementem dbania o jego zdrowie, dlatego należy pamiętać, żeby włączać je do codziennej rutyny. 

Zabawy umysłowe dla psa są bardzo przydatne – pozwalają pokonać nudę, rozwijają mózg psiaka i wzmacniają relację z opiekunem. Będą je uwielbiały zarówno szczeniaki, jak i starsze psy. Można bawić się z psiakiem w domu i poza nim, pogoda zatem nie będzie tutaj żadną przeszkodą. Jakie zatem zabawy umysłowe warto wykonywać z psem? 

Jakie zabawy umysłowe dla psa? 

Ukryte przysmaki 

Możesz bawić się w to z psiakiem zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Warto najpierw zacząć od mniejszej przestrzeni, np. Jednego pokoju, w którym jest dużo zakamarków i szuflad. Mała przestrzeń będzie na początek idealna. Warto później przejść do większego pokoju, można w końcu używać całego domu jako jednej wielkiej kryjówki na przysmaki. Można też wykorzystać do tego celu ogród. Jak zacząć? Zamknij psa w innym pokoju, niż tym, w którym będziesz chować przysmaki. Możesz użyć do chowania przymskaów otwartych szuflad i wszystkich innych zakamarków, do których psiak będzie w stanie dotrzeć. Możesz użyć przysmaków albo innych rzeczy, np. Pachnącej zabawki, czy jakiegoś innego przedmiotu, którym psiak lubi się bawić. Kiedy już ukryjesz przedmiot / przysmak, wpuść psa do pokoju i wydaj komendę „szukaj”. Możesz wypowiadać ją wielokrotnie, wtedy, kiedy pies znajdzie ukryty skarb, zapamięta wtedy, że „szukaj” oznacza szukanie ukrytych przysmaków. 

Z czasem możesz zacząć chować przysmaki w innych pokojach, w ogrodzie, etc. Ważne jest, by stopniować poziom trudności, tak, by dostarczać psiakowi cały czas wyzwań. 

Ciepło – zimno 

Zabawa ta jest nieco podobna do powyższej i polega na tym, żeby schować gdzieś zabawkę, czy smakołyk. Na początku chowaj ją tak, by psiak widział, że ją chowasz. Nauczy się przez to, o co chodzi w zabawie. Jak wygląda dalsza część zabawy? Za każdym razem, kiedy psiak pójdzie w dobrą stronę, powiedz „ciepło!”. Możesz powiedzieć to zachęcającym, wysokim i radosnym głosem, ponieważ jak wiadomo, pies reaguje na wyższy głoś, kojarzy go z czymś miłym i przyjemnym, z pochwałą. Kiedy psiak pójdzie w dobrą stronę, możesz nagrodzić go smakołykiem. Kiedy zaś psiak poruszy się w złą stronę, powiedz „zimno” i nie dawaj psu nagrody. Kiedy już psiak zapamięta o co chodzi w zabawie, daj mu przysmak i zwiększ poziom trudności, możesz schować przysmak, czy zabawkę wyżej, albo w innym miejscu w domu. 

Reklama

Trzy kubki 

To zabawa, którą całkiem nieźle znamy z dzieciństwa. Poleca ona na schowaniu przysmaku, czy innego przedmiotu (choć na psiaka najlepiej zadziałają przysmaki) w jednym z kubków. Pamiętaj, żeby przy pierwszych kilku razach dokładnie pokazać psu co robisz. Zachęcaj go do tego, żeby wskazał kubek ze smakołykiem, możesz na początku nieco pomieszać kubki na oczach psiaka. Jeśli Twój psiak wybierze dobry kubek, daj mu smakołyk. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama