Jak obciąć kotu pazury

Obcinanie pazurów u kota – za i przeciw

W wielu poradnikach dotyczących opieki nad zwierzętami można znaleźć informację, że mruczkom należy przycinać pazury. Czy rzeczywiście powinniśmy obcinać pazurki naszym pupilom? Czy może zupełnie nie powinno się tego robić i jest to dla kota krzywda? Z kolei, jeśli należy to robić, to z jaką częstotliwością i w jaki sposób przeprowadzić zabieg, żeby kota nie skrzywdzić i poprawić jego komfort funkcjonowania? 

Obcinanie pazurów u kota – czy jest konieczne? 

Zastanówmy się najpierw nad tym, do czego kot właściwie potrzebuje swoich pazurków. Są one mniej więcej odpowiednikami naszych paznokci, ale są dla kota o wiele ważniejsze, bo dzięki nim zostawia swój zapach i może się wpisać na różne powierzchnie. Zarówno koci, jak i ludzki naskórek są utworzony z keratyny i są pochodnymi naskórka. Kociaki nie zawsze chodzą z wyciągniętymi na pokaz pazurkami, bynajmniej, mają specjalne pochewki, do których mogą je schować, tak, by nie zahaczać o nic podczas chodzenia. 

Kocie pazurki są bardzo przydatne, przede wszystkim w celach obronnych. Dzięki nim mruczek potrafi złapać, przytrzymać, a nawet zadać poważne rany ofierze, dzięki czemu dodatkowo ją osłabia. Mruczki używają również swoich pazurów za każdym razem, kiedy muszą coś przytrzymać, czy podnieść. Mimo braku przeciwstawnego kciuka, radzą sobie naprawdę imponująco! 

Pazury są również bardzo istotne, jeśli chodzi i znaczenie terenu. Koty nie bez powodu drapią różne powierzchnie i powinny mieć conajmniej kilka drapaków rozlokowanych w różnych miejscach domu. Przy ścieraniu pazurków o drapak, kot zostawia swój unikalny zapach, dzięki czemu czuje się pewniej, bo wie, że terytorium należy do niego. Dodatkowo kociaki mają na spodzie łap specjalne gruczoły zapachowe, które przy zetknięciu z daną powierzchnią, zostawiają na niej swój zapach. W żadnym stopniu nie jest to zapach wyczuwalny przez ludzi, ale niewątpliwie inne zwierzęta będą w stanie go wyczuć. 

Warto dodać jeszcze ciekawostkę o ostrzeniu kocich pazurków, mianowicie koty ostrzą swoje pazury poprzez ścieranie zewnętrznych, zużytych, bocznych warstw, pod którymi znajdują się ostre i twarde. Przyjrzyj się kiedyś pazurkom swojego kota, zauważysz na pewno choćby jedną wystającą łuskę, która za chwilę odpadnie z boku od pazurka. Ciekawe jest również to, że koty ostrzą tylko przednie pazurki, tylne są ostrzone ząbkami. 

Reklama

Obcinanie pazurów u kota 

Nie ma konieczności obcinania kotu pazurków, tak naprawdę kot świetnie radzi sobie w domu mając ostre końcówki pazurów, ponieważ może schować je do specjalnej pochewki. 

Dodam jednak, że obcinanie pazurów nie jest dla kota bolesne, tak jak dla nas bolesne nie jest obcinanie paznokci. Czasami jednak warto delikatnie skrócić najostrzejsze końcówki, tak, by nie raniły nas podczas ugniatania (to typowo kocie zachowanie, kiedy kot okazuje miłość). Koty wychodzące z całą pewnością nie powinny mieć obcinanych pazurów, bo pozbawia ich to możliwości obrony, ale też z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że wypuszczanie kotów jest bardzo szkodliwe, zarówno dla samego zwierzaka, jak i dla środowiska, ponieważ patrząc z punktu widzenia ekosystemu, kot jest szkodnikiem, który zabija wiele gatunków zwierząt, często znajdujących się pod ochroną. Dodatkowo średnia życia kota wychodzącego to zaledwie 4 – 8 lat, gdzie kota niewychodzącego dochodzi do 20. Nie warto narażać swojego pupila na takie niebezpieczeństwo, a jeśli już zależy Ci na dostarczeniu mruczkowi bodźców z zewnątrz, możesz wyprowadzać go na szelkach, robi to coraz więcej osób. 

Reklama

Jak obciąć kotu pazury 

Samo obcinanie nie jest zupełnie skomplikowane. Wystarczy zakupić specjalne nożyczki do kocich pazurków (pamiętaj, że nie mogą to być nożyczki ludzkie). Jeśli nie wiesz co zrobić, zawsze możesz poprosić weterynarza o instruktaż. 

Aby obciąć mruczkowi pazurki, musisz złapać jego łapkę, delikatnie nacisnąć na pazurki, tak, by lekko się wychyliły i szybkim ruchem odciąć kawałek ostrego pazurka, tak, żeby nie zahaczyć o naczynie krwionośne. Z czasem nauczysz się wyczucia, jednak nie powinno się obcinać więcej, niż kilka milimetrów. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama