Kot chiński dragon li – opis rasy kota

Kot chiński dragon li przez lata żył u boku człowieka w trudnych, górskich terenach, chroniąc zapasy żywności przed szkodnikami i gryzoniami. Współcześnie cieszy się niezmiennie ogromną popularnością w Chinach, jednak rzadko występuje gdzie indziej. To duża strata – jest to inteligentna, towarzyska i chętna do zabawy rasa.

Kot chiński dragon li – opis rasy

Kot chiński dragon li (inaczej nazywany li hua, li hua mao lub li hua mau) jest pochodzącą z górzystych terenów Państwa Środka naturalnie ukształtowaną rasą. Oznacza to, że przy jej powstawaniu nie brali czynnego udziału ludzie, a raczej naturalne procesy ewolucyjne, dzięki którym dragon li mógł bez przeszkód rozwijać się w najlepszy możliwy dla siebie sposób, ciesząc się dobrym zdrowiem i przystosowaniem do warunków, w których żyje.

Jest to jednocześnie bardzo stara rasa kota chińskiego, niewykluczone że jedna z najstarszych – wzmianki na jej temat pojawiają się bardzo starych chińskich tekstach kultury, sięgających nie tylko setek, ale wręcz tysięcy lat. Nie ma pełnej jasności co do dokładnego pochodzenia kota dragon li – jedna z hipotez zakłada, że wśród jego przodków mogły być koty tybetańskie, inna zaś wiąże początki rasy z kotem nubijskim (inaczej żbikiem afrykańskim), który występuje m.in. w położonym na północnym – zachodzie Chin regionie Xinjiang.

Faktem jest, że kot chiński dragon li miał setki lat na zaskarbienie sobie sympatii Chińczyków i udało mu się to doskonale – dzięki swoim wybitnym zdolnościom łowieckim jest od dawna doceniany jako strażnik rozmaitych zasobów żywieniowych w Chinach, którego czujne oko i dobry refleks powstrzymuje potencjalnych intruzów przed dostaniem się do zapasów pożywienia.

Kot chiński dragon li został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany światu na wystawie w Pekinie w 2003 roku. Siedem lat później rasa została zatwierdzona przez CFA, czyli Cat Fanciers Association. 

Reklama

Kot chiński dragon li – wygląd

Kot chiński dragon li uznawany jest za kota od średnich do dużych rozmiarów – samce osiągają wielkość między 4,5 i 5,5 kg, natomiast samice są od nich o około 0,5 kg lżejsze. Sylwetka dragon li jest zrównoważona i harmonijna – jest proporcjonalnie zbudowany, ma dobrą muskulaturę i sprawia ogólnie mocne i silne wrażenie.

Jego tułów jest nieco wydłużony, a kończyny są do niego proporcjonalne, mają lekko zaokrąglone łapy i delikatnie zwężają się ku dołowi. Ogon jest odrobinę szerszy u nasady, ma zaokrąglony koniec i średnią długość. Klatka piersiowa jest dobrze wykształcona, a szyja krótka i silna.

Reklama

Głowa kota chińskiego dragon li jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała i nieco wydłużona – przypomina nieco kształtem diament. Jest zaokrąglona pomiędzy uszami, a policzki są wyraźnie zaznaczone. Nos jest długi, prosty i ma na całej długości taką samą szerokość.  Oczy są duże i czujne, a ich kształt jest migdałowaty. Zewnętrzny kącik oczu jest położony wyżej niż wewnętrzny.  Uszy są średniej wielkości i szerokie u podstawy.

Kot chiński dragon li ma gęstą i przylegającą do ciała krótką sierść z niezbyt obfitym podszerstkiem. Występuje u niego tylko jeden rodzaj umaszczenia – jest ono pręgowane na żółto – brązowym tle i określane jako tzw. wzór tygrysi. Oznacza to, że pręgi mają nieregularny kształt – niektóre z nich są ciągłe, a inne miejscami się przerywają.

Kot chiński dragon li – charakter

Kot chiński dragon li jest co prawda rasą naturalną i żyjącą przez wiele lat w trudnych górskich warunkach, jednak ingerencja człowieka nie była potrzebna do tego, żeby wykształciło się u niego wiele cech charakteru pożądanych przez współczesnych miłośników kotów.

Jest to przede wszystkim wspaniały towarzysz dla całej rodziny – łagodny i towarzyski, ale jednocześnie nie polegający tylko i wyłącznie na człowieku. Bardzo chętnie spędza czas z pozostałymi domownikami i z łatwością wyczuwa ich zmieniające się nastroje, jednak nie narzuca się i potrafi doskonale zająć się sam sobą, nie zabiegając o bycie przez cały czas w centrum zainteresowania.

Reklama

Jego przyjacielskie usposobienie przejawia się nie tylko w stosunku do członków najbliższej rodziny – z zainteresowaniem przygląda się nowym osobom i pojawiającym się w domu gościom, obdarzając ich na samym wstępie dość dużą jak na kota dawką zaufania. Bez wątpienia ułatwia mu to jego wrodzona ciekawość i naturalna otwartość na to, co świat ma do zaoferowania.

Koty dragon li wprost uwielbiają wszelkie formy aktywności fizycznej i zabawy – nie tylko potrzebują dużo ruchu, aby rozładować nagromadzone zapasy energii, ale są ponadto bardzo inteligentne i zaradne. Najlepsze rozrywki dla tej rasy powinny więc powodować u niej nie tylko zmęczenie fizyczne, ale również intelektualne. Poza kocimi łamigłówkami z nagrodą w postaci smaczków czy torami przeszkód można organizować im zabawy w polowanie – ich instynkt łowiecki jest mocno rozwinięty, docenią więc taką możliwość zwłaszcza jeśli są kotami nie wychodzącymi. Dobrym pomysłem może być także wypróbowanie z dragon li kociej tresury.

Kot chiński dragon li – hodowla

Kot chiński dragon li jest z natury łagodny i opanowany, więc dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi. Nie powinno też być dla niego problemem funkcjonowanie z innymi kotami czy psami, pod warunkiem że zapoznanie przebiegnie w odpowiedni sposób, a kot zawsze zapewnioną będzie miał możliwość oddalenia się w jakieś odizolowane od reszty domowników miejsce.

Ze względu na dużą potrzebę aktywności fizycznej występującą u tej rasy może nie być najlepsza dla osób starszych oraz mieszkających na małej powierzchni, wiele zależy jednak od konkretnego przypadku – jeśli energia dragon li i jego chęć zabawy nie będą zbyt dużym wyzwaniem, może być dobrym przyjacielem seniora, z kolei odpowiednia aranżacja mieszkania może zapewnić kotu możliwość odpowiedniego wybiegania się.

Reklama
Reklama

Kot chiński dragon li – cena

Kot chiński dragon li jest rasą cieszącą się ogromną popularnością w swojej ojczyźnie (wskazuje na to chociażby człon “smok” w jego nazwie – takie porównanie to w miejscowej kulturze ogromna nobilitacja), jednak pozostaje mało znany poza jej granicami. Niestety rasa nie jest dostępna w Polsce ani w Europie, potencjalnego opiekuna dragon li czekałaby więc długa wyprawa w poszukiwaniu upragnionego kota.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Lykoi (Kot wilkołak) - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline). Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym [...]

Kot Cymric - opis rasy

Kot Cymric jest to siostrzana rasa kotów Manx. Różnią się one długością sierści, bowiem koty [...]

Dodaj komentarz

Reklama