Selkirk rex - charakter

Kot selkirk rex – opis rasy, charakter, cena

Selkirk rex to kot, u którego już na pierwszy rzut oka rozpoznać można charakterystyczną, wyraźnie kręconą sierść, będącą wynikiem mutacji genetycznej. To właśnie z jej powodu nazywany jest czasem “kotem owieczką” lub “kotem barankiem”. Co ciekawe, to określenie odpowiada jego charakterowi – selkirk rex jest bowiem kotem łagodnym, spokojnym i uwielbiającym towarzystwo ludzi.

Selkirk rex – opis rasy

Selkirk rex jest rasą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że jej początki sięgają dosyć wcześnie, bo zaledwie do końca lat osiemdziesiątych XX wieku (za dokładną datę przyjmuje się rok 1987). To właśnie wtedy kotka nazwana później Pesto of No Face została wypatrzona w pobliskim schronisku dla zwierząt przez Jeri Newman, prowadzącą w w Bozeman w stanie Montana hodowlę persów. Uwagę Jeri zwrócił charakterystyczny wygląd kotki, odróżniający ją od pozostałej piątki rodzeństwa.

Postanowiła ją przygarnąć i skrzyżować z jednym z czarnych persów ze swojej hodowli – w wyniku tego na świat przyszła szóstka kociąt, w tym trójka z charakterystycznie skręconym futerkiem, co  wskazywało na to, że gen odpowiedzialny za tę cechę był dominujący. To właśnie potomkowie owego persa i kotki Pesto of No Face uznawani są za pierwszych przedstawicieli rasy selkirk rex.

Warto przy tym podkreślić, że niektóre związki kynologiczne uważają, że w selkirk rex to tak naprawdę dwie rasy – wyróżniają je na podstawie długości sierści, nazywając je po prostu krótkowłosymi selkirk rexami lub długowłosymi selkirk rexami (te ostatnie de facto są jednak rasą o sierści półdługowłosej).

Skąd natomiast wzięła się w ogóle nazwa selkirk rex? Etymologia jest dosyć prosta – Selkirk to imię ojczyma założycielki rasy, czyli Jeri Newman, a z kolei rex jest wspólnym określeniem nadawanym kotom, u których w wyniku mutacji genetycznej pojawia się skręcona okrywa włosowa.

Selkirk rex – wygląd

Z pewnością cechą zewnętrzną, po której najłatwiej jest rozpoznać selkirk rexa, jest jego specyficzna, silnie poskręcana w “kędziorki” i gęsta sierść. Widoczna jest ona w zasadzie już od samego początku życia kota, jednak w pełni rozwija się do swojej właściwej postaci dosyć długo, bo nawet w drugim roku życia. Co ciekawe, zmiania się ona też płynnie wraz z różnymi czynnikami takimi jak wiek kota, poziom jego hormonów, a nawet trwająca pora roku.

Reklama

Loki, które powstają na sierści, są silne, ale jednocześnie ich skręt jest mocno indywidualny, w związku z czym nie układają się one w spójne ze sobą fale. To właśnie ta specyficzna sierść sprawia, że w niektórych krajach nazywany jest pieszczotliwie “kotem owieczką” lub “kotem barankiem”.

Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są w zasadzie wszystkie warianty kolorystyczne, a jedynym wymaganiem w tym zakresie jest to, aby kolor oczu korespondował z kolorem umaszczenia.

Reklama

Selkirk rex ma silne ciało i mocno umięśnioną sylwetkę – są to cechy, które pozwalają odróżnić go od innych przedstawicieli grupy reksów, takich jak rex dewoński czy rex kornwalijski. Kotki są nieco mniejsze od kocurów – osiągają wysokość pomiędzy 30 i 31 cm, podczas kiedy u męskich przedstawicieli rasy wynosi ona pomiędzy 30 i 32 cm. Ich waga to odpowiednio pomiędzy 3 i 4 kg oraz pomiędzy 4 i 6 kg.

Głowa selkirk rexa ma owalny kształt, pyszczek jest krótki, uszy są średniej wielkości, a oczy mają kształt okrągły, są duże i dosyć szeroko rozstawione.  Po uważnym przypatrzeniu się można ponadto zauważyć, że wąsy są u tej rasy skręcone podobnie jak sierść.

Selkirk rex – charakter

Selkirk rex to kot spokojny i opanowany – nie jest łatwo go wytrącić z równowagi i zawsze cierpliwie obserwował będzie rozwój wydarzeń zanim podejmie jakiekolwiek działanie w danej sprawie.

Jest inteligentny i pojętny – nie będzie miał problemu ze zrozumieniem, jakie zasady panują w danym domu i jakie jego zachowania są doceniane przez opiekunów, a jakie wręcz przeciwnie.

Reklama

To kot uczuciowy i wrażliwy, ale nie jest niepotrzebnym panikarzem i nie wykazuje tendencji do nadmiernego miauczenia czy zwracania na siebie uwagi dla zasady – jeśli miauczy, prawdopodobnie rzeczywiście chodzi mu o coś istotnego, co wymaga uwagi opiekuna.

Jest towarzyski i przyjazny, a nawiązywanie kontaktów z nowymi ludźmi czy zwierzętami ułatwia mu wrodzona ciekawość świata, a także pewność siebie i odwaga, które sprawiają, że nie ma oporów przed wyjściem na wprost nieznanego sobie człowieka i zapoznaniem się z nim poprzez obwąchanie lub nawet kontakt fizyczny.

Wynika to po części także z faktu, że selkirk rex zdecydowanie lubi towarzystwo człowieka – potrafi okazywać swojemu opiekunowi i całej rodzinie czułość i przywiązanie, więc jeśli ktoś poszukuje kota kontaktowego, kochającego pieszczoty i wylegiwanie się blisko opiekuna lub na jego kolanach, rasa ta będzie doskonałym wyborem.

Jednocześnie selkirk rex potrafi sobie poradzić w domu pod nieobecność ludzi, zwłaszcza jeśli zapewni się mu towarzystwo drugiego kota – obecność przedstawiciela tego samego gatunku jest bez wątpienia jednym z lepszych sposobów zapewnienia kotu dobrych warunków życia i możliwości dzielenia z kimś “kocich” spraw.

Reklama
Reklama

Selkirk rex – hodowla

Selkirk rex to kot spokojny i zrównoważony, ale jednocześnie lubiący różne formy aktywności fizycznej i umysłowej. Jak każdy kot potrzebuje codziennej dawki zabawy i jakiejś formy zaspokojenia swoich potrzeb i instynktów, np. gonienia za zabawką podczepioną do wędki lub łapania piórka czy sznurka, ale po takiej zabawie bardzo chętnie ułoży się koło swojego opiekuna na kanapie czy fotelu i odpocznie razem z nim.

Lubi mieć poczucie kontroli nad swoim otoczeniem, dlatego warto zapewnić mu możliwość przebywania w wysoko położonych miejscach jak półki czy wierzchy regałów i szaf. Jest to kolejny dobry sposób na zapewnienie mu warunków zbliżonych do tych, które miał do dyspozycji przez lata życia i ewolucji, kiedy to wspinał się na wysoko położone gałęzie, dzięki czemu łatwiej unikał kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi dla niego zwierzętami.

Selkirk rex jest solidnie zbudowanym kotem, a w związku z tym często okazuje się też być sporym łakomczuchem – warto pilnować ilości pożywienia i trzymać się zalecanych dziennych porcji, a także korzystać ze skłonności do zabawy pupila i jak najczęściej prowokować go np. do gonitwy za zabawką.

Przedstawiciel tej rasy nie powinien mieć problemu z zaakceptowaniem różnego rodzaju współdomowników, takich jak psy, dzieci czy inne koty – jest zwierzęciem towarzyskim i przyjaznym, więc z pewnością dogada się z nimi, jeśli tylko spełnione zostaną odpowiednie warunki. W przypadku psów chodzi tu m.in. o możliwość szybkiej ucieczki w razie potrzeby na jakieś podwyższone miejsce w mieszkaniu oraz odpowiednie nauczenie psa życia pod jednym dachem z kotem. Jeśli chodzi o innych przedstawicieli tego samego gatunku, kluczowy będzie proces zapoznawania ze sobą zwierząt. Z kolei w przypadku dzieci kluczowe będzie nauczenie pociech, że kot jest żywą i czującą istotą, a do tego wykazującą się dużo większą niezależnością niż np. pies. Jeśli tylko zapewnią mu przestrzeń i szacunek, z pewnością odwdzięczy się im swoją przyjaźnią.

Selkirk rex – cena

Cena kociaka selkirk rexa ze sprawdzonej hodowli to koszt pomiędzy 2500 zł i 3000 zł.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kot Burmilla- opis rasy

Burmilla to rasa kota nazywana również kotem azjatyckim cieniowanym, ponieważ końcówki włosów kota tej rasy [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot abisyński - opis rasy

Kot abisyński jest w Polsce rzadko spotykany, ale trzeba przyznać, że jest jednym z najpiękniejszych [...]

Serengeti - opis rasy kota

Serengeti jest kotem mieszanym - krzyżówką rasy bengalskiej i orientalnej krótkowłosej. Koty te znane są [...]

Dodaj komentarz

Reklama