Kot Ashera – opis rasy

Kot Ashera to hybryda stworzona przez firmę Lifestyle Pets w 2006 roku. Korporacja sprzedawała koty tej rasy jako krzyżówkę kota domowego z serwalem i kotem bengalskim. Podobno pupile były całkowicie hipoalergiczne. Ich zaletą miała być długowieczność, podobno ich długość życia szacowana była nawet na 25 lat!

Charakterystyka rasy

Wyglądem przypomina inną hybrydę serwala – Savannah i to niejednokrotnie wiązało się z wieloma kontrowersjami. Różnić miał się od niej charakterem. Firma Lifestyle Pets reklamowała rasę jako niezwykle przyjazną i nastawioną na kontakt z człowiekiem. W praktyce jednak bywało różnie. Temperament zależał w głównej mierze od genetyki i faktu, jak bliskie pokrewieństwo posiada z Serwalem. Koty tej rasy należą do bardzo aktywnych, wymagających dużo ruchu, zabawy i uwagi człowieka. Ich cechy przypominają bardziej psa niż kota – są społecznie rozwinięte, chętnie uczą się komend, sztuczek oraz chodzą na smyczy. Są bystre i inteligentne. Z tego względu powinny dobrze dogadywać się z psami. Ponadto wykazują silną więź z opiekunem.

Nie był to kot dla wszystkich, nie tylko ze względu na cenę ale również gabaryty. Przeciętny kot Ashera osiąga długość 120-150 cm, a jego waga waha się w granicach 12-15 kg. Jego ciało jest smukłe i muskularne, a sierść gęsta i krótka. Sierść powinno być pokryta cętkami lub pręgami a dopuszczalne umaszczenie to złociste, piaskowe, śnieżne lub kremowe. Ciekawostką jest, że oficjalny wzorzec rasy Ashera nie istnieje.

Zdrowie kotów Ashera

Ogólnie rzecz biorąc Ashera jest rasą odporną i zdrową, ale nie należy zapominać, że jest to rasa hybrydowa, a więc w przypadku chęci założenia hodowli mogą powstać problemy. Przyczyn tego jest wiele. Główna z nich to różnica wielkości kota domowego i serwala. Ponadto zdarzają się problemy z płodnością u kocurów, a kotki często tracą ciążę. Mioty są stosunkowo małe i zdarza się, że kotki rodzą się martwe. Podstawowe pokolenie wyjątkowo ciężko uzyskać ze względu na różnice na gruncie DNA. Co prawda oba gatunki mają po tyle samo chromosomów jednak różnią się od siebie strukturą. Mimo to problematyka rozmnażania w przypadku kotów Ashera nie powinna przysparzać problemów gdyż aktualnie tylko jedna firma na świecie może hodować tę rasę. Obecnie hodowla została zawieszona, być może sytuacja zmieni się w przyszłości i firma zaproponuje licencje na prowadzenie hodowli.

Żywienie kotów Ashera

Ze względu na bliskie pokrewieństwo z kotami dzikimi pożądanym jest aby żywić Ashera surowizną wraz z kośćmi, a ograniczyć lub całkiem zrezygnować z pokarmu zawierającego zboża. Są to zwierzęta żywiołowe dlatego należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej podaży energetycznej. Istotne jest aby w diecie kota dostarczać również wapń i taurynę oraz pozostałe składniki mineralne, z tego powodu nie należy zapominać o prawidłowej suplementacji. Dieta BARF w przypadku hybryd sprawdzi się idealnie, jednak cały czas pamiętać trzeba o proporcjach składników odżywczych aby nie doprowadzić do złego stanu zdrowia kota.

Reklama

Pielęgnacja rasy Ashera

Pielęgnacja kotów Ashera jest bardzo prosta, koty nie posiadają długiej sierści, a jej struktura pozwala na pozostawienie jej praktycznie bezobsługowo. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać kota aby zachować sierść w dobrej kondycji. 

Wady i zalety rasy Ashera

Wady

  • skłonność do znaczenia terenu
  • rasa w połowie dzika
  • wymaga socjalizacji
  • nie nadaje się dla małych dzieci
  • nie dla opiekunów bez doświadczenia

Zalety

  • inteligencja i łatwość uczenia się
  • samodzielność
  • silny związek i oddanie opiekunowi
  • możliwość porozumienia się z psem
  • łatwa pielęgnacja
  • hipoalergiczność
  • brak problemów zdrowotnych

Jaka jest cena za rasowego kota Ashera? 

Cena za posiadanie kota tej rasy jest niebagatelna. W momencie sprzedaży kotów można było je kupić za kwotę od 30 do 140 tysięcy dolarów. Jest to najdroższa rasa kota w historii. Niektóre źródła podają, że wraz z kotem otrzymywało się abonament na sesje z psychologiem zwierzęcym. 

Reklama

Krótka historia rasy i kontrowersje

Według oficjalnych doniesień kot Ashera został stworzony przez firmę Lifestyle Pets, która następnie zmieniła swoją nazwę na Allerca. Inspirację podczas ustalania nazwy zaczerpnięto z mitologii staro semickiej. Firma wydała oficjalny komunikat, że koty tej rasy nie powodują uczulenia ze względu na obniżenie poziomu białka Fel d 1, które miało być odpowiedzialne za powodowanie alergii. Niestety nigdy nie opublikowano żadnych badań na ten temat, które mogłyby uprawdopodobnić tę tezę. Podobno też firma odmówiła sprzedaży kotów osobom z silną alergią. Rozpoczęcie hodowli kotów Ashera miało miejsce w 2006 roku, jednak za sprawą eksmisji siedziby firmy z San Diego w 2010 roku firma wydała komunikat o zaprzestaniu hodowli kotów. W 2013 roku wydano raport ABC News gdzie stwierdzono że koty Ashera nie są bardziej hipoalergiczne niż inne koty. Ponadto wykazano, że przynajmniej część kotów sprzedawanych pod nazwą Kot Ashera były kociętami rasy Savannah uprzednio kupionymi u hodowców tej rasy i sprzedanymi po zawyżonej cenie. 

Z dużym prawdopodobieństwem historia stworzenia rasy była zwykłym przekrętem mającym na celu wzbogacenie się na milionerach z alergią na koty. Cały proceder wydaje się tym bardziej możliwy, że założyciel firmy, Simon Brodie miał już wcześniej na koncie oszustwa i wyrok skazujący w związku z upadłością innej ze swoich firm.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Kot Cymric - opis rasy

Kot Cymric jest to siostrzana rasa kotów Manx. Różnią się one długością sierści, bowiem koty [...]

Kot Burmilla- opis rasy

Burmilla to rasa kota nazywana również kotem azjatyckim cieniowanym, ponieważ końcówki włosów kota tej rasy [...]

Kot manx - opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli - to okrągły, ciężki kot [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot Chausie — opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy chausie to nowo powstałe połączenie dzikiego zwierzęcia z domowym mruczkiem. [...]

Dodaj komentarz

Reklama