Kot cejloński – opis rasy kota

Kot cejloński to reprezentant rasy bardzo cenionej, a zarazem rzadkiej. Osobniki te mają bardzo nietypowe umaszczenie i zadziorny charakter.

Koty cejlońskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Cejlonu. Około 1984 roku wyspę tę odwiedził słynny włoski lekarz Paolo Pelegatt. Mężczyzna był tak zachwycony niezwykłym wyglądem kotów zamieszkujących Cejlon, że postanowił zabrać kilka z nich do swojej ojczyzny. Tam uzbrojony w pomoc doświadczonych hodowców, zinicjował program hodowlany, którego rezultatem miała być standaryzacja rasy i doprowadzenie jej wyglądu do perfekcji. Z czasem do Włoch sprowadzono więcej przedstawicieli tego gatunku. Warto zauważyć, że później wraz z rozwojem prac hodowlanych udało się ustalić, że kot cejloński jest nosicielem genu dzikiego kota trzcinowego. Do 1997 roku wszystkie największe kluby uznały tę rasę i to właśnie od tego momentu stała się ona szczególnie ceniona.

Kot cejloński – wygląd

Koty cejlońskie mogą mieć zarówno małe, jak i średnie rozmiary, co uzależnione jest od płci osobnika. Waga dorosłego kota może wynosić od 3 do 4 kilogramów.

Koty cejlońskie mają:

  • okrągłą głowę z płaskim czołem i szerokimi kościami policzkowymi,
  • duże i szerokie u podstawy uszy z zaokrąglonymi końcówkami,
  • duże oczy w kształcie migdałów,
  • małe i krótkie ciało,
  • dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, ramiona i biodra,
  • smukłe łapy średniej długości,
  • niedługi ogon,
  • krótkie i bardzo przyjemne w dotyku futro, ściśle przylegające do ciała.

Warto zauważyć, że nie da się pomylić tej rasy z inną – koty cejlońskie mają arystokratyczny wygląd, nietypowe umaszczenie i bystre, duże oczy.

Kot cejloński – usposobienie

Koty cejlońskie są bardzo ciekawskie i figlarne. Osobniki te bez problemu dostosowują się do każdej sytuacji i przestrzeni. Zwierzęta te są cierpliwe, towarzyskie i na zawsze przywiązują się do właściciela. Koty cejlońskie nie obawiają się gości, wręcz przeciwnie, chętnie obcują z innymi osobnikami. Jeśli masz dzieci – nie martw się, nowy członek rodziny na pewno znajdzie z nimi wspólny język. Co ciekawe, koty cejlońskie niesamowicie lubią psy – oczywiście, jeśli są do nich odpowiednio nastawione.To o czym musisz pamiętać przygarniając kota cejlońskiego to zabawki- jeśli zależy Ci na tym, aby Twój pupil był szczęśliwy, wesoły i radosny, konieczne jest zapewnienie mu ich odpowiedniej liczby. W przeciwnym razie zwierzę będzie się nudzić i smucić. Wychowując kota cejlońskiego, niezwykle ważne jest poświęcanie mu odpowiedniej ilości uwagi i jak najczęstsze chwalenie go za dobre zachowanie. Takie działanie pozwoli wam na nawiązanie dobrej relacji i na zaskarbienie miłości kota.

Reklama

Kot cejloński – pielęgnacja

Właściciel kota cejlońskiego powinien zwrócić szczególną uwagę na żywienie swojego zwierzaka – podawane jedzenie musi być zrównoważone, a także powinno zawierać witaminy i minerały. Kota cejlońskiego należy szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu. Podczas codziennej pielęgnacji nie można zapomnieć także o jego oczach, uszach i zębach. 

Kot cejloński – karmienie

Koty cejlońskie mają niewielkie wymiary, co oznacza, że nie będą potrzebowały wysokokalorycznego żywienia. Jeśli zdecydujemy się na karmienie zwierzęcia suchą karmą warto zdecydować się na produkty premium. Jeśli chodzi o domowe jedzenie – kot będzie zadowolony, jeśli będziemy go raczyć podrobami, włączając do tej diety również zieleninę. Warto pamiętać, że organizm kota cejlońskiego nie przyswaja dobrze zbóż, dlatego nie powinno się go nimi karmić.

Reklama

Koty cejlońskie na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Jeśli dasz swojemu pupilowi wystarczająco dużo czasu, zapewnisz mu dobre odżywianie i odpowiednie warunki mieszkaniowe – możesz być pewien, że Twój kot nie będzie doświadczał poważniejszych problemów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Kot Chausie — opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy chausie to nowo powstałe połączenie dzikiego zwierzęcia z domowym mruczkiem. [...]

American Curl- opis rasy

American curl jest pięknym, wyjątkowym kotem o bardzo charakterystycznych uszach w  kształcie półksiężyca wywiniętego na [...]

Reklama

Czytaj dalej

York Chocolate - opis rasy

Kot york chocolate nazwę swojej rasy zawdzięcza czekoladowemu kolorowi sierści oraz swojemu pochodzeniu. Kociaki te [...]

Dodaj komentarz

Reklama