Kotolis z korsyki -czy istnieje naprawdę?

Matka Natura nieustannie nas zaskakuje! Chociaż mogłoby się wydawać, że na naszej planecie nie ma zakątka, którego ludzie nie mieli okazji odwiedzić, okazuje się, że wciąż jest pełno miejsc, roślin i zwierząt, których do tej pory nie widzieliśmy. 

Czy kotolisy istnieją naprawdę?

Szczególnym odkryciem ostatnich miesięcy jest wspaniałe zwierzę, które stało się obiektem gorących dyskusji. Kot, który agresywnym zachowaniem przypomina  lisa, według ekspertów może być rozpatrywany jako jeden z nietypowych osobników, hybryda lub zupełnie nowy gatunek drapieżnika.  Jeden z reprezentantów koto-lisów został odnaleziony na Korsyce, śródziemnomorskiej wyspie położonej u wybrzeży Francji, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi. 

Chociaż zwierzęta te zostały po raz pierwszy odkryte przez strażników w 2016 roku, początki ich obecności na wyspie sięgają setek lat wstecz. Kotolisy są pewną częścią mitologii i przekazów historycznych, które to szczególnie wskazują na ich dużą aktywność łowiecką. Pasterze z pokolenia na pokolenie opowiadali historie o tym, jak leśne koty określane przez nich jako ghjattuvolpe atakowały ich stada owiec i kóz. Jak zatem możliwe jest to, że przez tyle lat kotolisy nadal nie zostały opisane naukowo?  Prawdopodobnie zwierzaki te dzięki doskonałym zdolnościom samozachowawczym doskonale kamuflowały się w swoim naturalnym środowisku, przez co nikt ich do tej pory dokładnie nie zbadał.

Obecnie na wyspie żyje około szesnastu reprezentantów gatunku kotolisa, dlatego ekolodzy podejmują wszelkich wysiłków aby zostały one uznane za rzadkie i chronione.

Jak wygląda koto-lis i jakie jest jego pochodzenie?

Na pierwszy rzut oka kotolisy wyglądają jak koty domowe, jednak dzięki precyzyjnej analizie można dostrzec między nimi znaczące różnice. Kotolis jest zdecydowanie większy niż przeciętny kot, a także ma specyficzny krzaczasty ogon. Osobniki posiadają charakterystycznie szeroko rozstawione uszy, zęby podobne do psich, bardzo gęste krótkie włosy dające nietypowe umaszczenie.

Reklama

“Zwierzęta te występują w odległych siedliskach, gdzie woda i pokrywa roślinna zapewniają ochronę przed ich głównym zagrożeniem jakim jest orzeł przedni” mówi Carlu-Antone Cecchini, agent terenowy francuskiego Narodowego Biura Łowiectwa i Dzikiej Przyrody (ONCFS).

Dieta i wzorce reprodukcyjne kotolisa nie są nadal znane. Badania, które rozpoczęły się w 2012 roku, za pomocą metody obejmującej esencję atrakcyjną dla kotów i drewniany kij, o który ocierają się kotolisy pozostawiając ślady swojego futra, mają pomóc w dokładnym ustaleniu składu genetycznego zwierzaków.

Reklama

„Patrząc na DNA kotolisa, możemy odróżnić go od europejskiego żbika, Felis silvestris silvestris. Gatunek zbliżony jest bardziej do afrykańskiego kota leśnego, Felis silvestris lybica, lecz jego dokładna tożsamość nadal wymaga rzetelnego ustalenia ” wyznał w wywiadzie główny technik ochrony środowiska, Pierre  Bendetti z ONCFS.

Eksperci obecnie próbują prześledzić pochodzenie zwierzęcia, ponieważ uważają, że nie są to zwykłe koty. Dodatkowo warto zaznaczyć, że sposób, w jaki koto-lis przybył na wyspę nadal pozostaje nieznane. Teoria Pana Benedetti zakłada, że kot został przywieziony na Korsykę przez rolników w 6,500 p.n.e. i jeśli hipoteza jest prawdziwa wskazuje to na bliskowschodnie pochodzenie osobników.

Obecność kotolisów na wyspie oraz ich cechy nadal pozostają owiane tajemnicą. Pozostaje pewnym, że ludzka ciekawość i chęć odkrywania możliwości natury pozwoli na lepsze poznanie tych intrygujących stworzeń.

Źródło: https://www.facebook.com/BearMedicinewalkerTeacherandStoryteller/

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama