Kot neva masquerade - opis rasy

Kot neva masquerade – opis rasy, charakter, cena

Kot neva masquerade to pochodzący z Rosji bliski kuzyn kota syberyjskiego, od którego różni się przede wszystkim charakterystycznym umaszczeniem w kształcie maski. Jego nazwa pochodzi właśnie od tej cechy fizycznej, aczkolwiek koresponduje też po części z charakterem tego zabawowego i towarzyskiego kota.

Kot neva masquerade – opis rasy

Neva masquerade to rasa półdługowłosa pochodząca z Rosji. Dokładna historia tej rasy jest do pewnego stopnia owiana tajemnicą. Jedno jest pewne – jest neva masquerade jest blisko spokrewniony z kotem syberyjskim (tym co odróżnia od siebie te dwie rasy jest ich umaszczenie oraz kolor oczu).

Spekuluje się, że korzenie neva masquerade sięgają XVII wieku – początki rasy miałyby być związane ze spontanicznym krzyżowaniem się ze sobą dwóch istniejących wtedy i popularnych w Rosji (a dokładnie Petersburgu) ras kotów: często pojawiającymi się na salonach rosyjskiej arystokracji kotami syjamskimi oraz właśnie kotami syberyjskimi. Przez długi czas koty syjamskie nie miały możliwości krzyżowania się z przedstawicielami innych ras, były bowiem ulubieńcami rosyjskiego dworu carskiego, a więc również wyznacznikami pewnego statusu i pozycji w hierarchii społecznej.

Z czasem jednak zaczęto przywiązywać do nich mniejszą wagę – można w zasadzie brutalnie stwierdzić, że znudziły się carskiej rodzinie. W momencie, kiedy ich rozmnażanie przestało być kontrolowane na potrzeby władców, coraz częściej zaczęły przechadzać się swobodnie po ulicach Petersburga i tym sposobem mieszać swoje geny z przedstawicielami innych ras.

To właśnie od nazwy głównej rzeki przepływającej przez Petersburg – Newy – miałby się w związku z tą genezą wziąć pierwszy człon nazwy rasy. Z kolei “masquerade” stanowi przypuszczalnie odniesienie do maskarad, czyli balów, w których uczestnicy pojawiali się w maskach i które odbywały się również w Rosji, właśnie w okolicy dorzecza Newy. Po przyjrzeniu się kotom tej rasy można bowiem zauważyć charakterystyczne umaszczenie na pyszczku, które rzeczywiście przypominać może założoną maskę.

Reklama

Za stworzenie tego oryginalnego określenia dla rasy jest odpowiedzialny klub felinologiczny “Kofofiej”, który funkcjonował na terenie Rosji w czasach Związku Radzieckiego. To właśnie przez zrzeszonych tam pasjonatów stworzony też został w 1987 roku pierwszy wzorzec rasy.

Jest to więc rasa bardzo młoda – Federation Internationale Féline FIFe (w tłumaczeniu na polski Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) uznała oficjalnie neva masquerade w 2008 roku.

Reklama

Kot neva masquerade – wygląd

Kot neva masquerade wyglądem przypomina do złudzenia kota syberyjskiego – charakterystyczną i widoczną na pierwszy rzut oka różnicą jest właśnie jego “maska”, a więc ciemniejsze umaszczenie przy oczach, na nosie, na policzkach oraz na czole. Jest to kot średniej wielkości – osiąga wagę od 4 do 7 kg. Jego sylwetka ma wyraźnie zaznaczoną, mocną muskulaturę i sprawia ogólne wrażenie postawnego silnego kota, jednak jego kształty nie powinny wydawać się kanciaste.

Ma sporej wielkości głowę o prawie idealnie okrągłym kształcie (jest minimalnie dłuższa niż szersza), do tego łagodnie zaokrąglony podbródek i lekko wypukłe czoło.

Kolejną po “masce” specyficzną dla tej rasy cechą wyglądu jest kolor oczu – zawsze powinien być to odcień niebieski, przy czym im ciemniejsza jest ich barwa, tym lepiej są one oceniane w oczach hodowców. Oczy są osadzone pod nieco skośnym kątem, są stosunkowo duże, a ich kształt przypomina owal.

Nos jest dosyć długi i widoczny jest na nim delikatnie zaznaczony przełom. Uszy pochylają się lekko do przodu, mają trójkątny kształt, są szerokie u nasady i ogólnie dosyć dużych rozmiarów. Od środka uszu można zauważyć włosy układające się w kępki i zakończone małymi “pędzelkami”.

Reklama

Jeśli chodzi o resztę okrywy włosowej, przylega ona gładko do ciała kota, jest półdługa i sprawia, że neva masquerade jest dość dobrze uodporniony na warunki atmosferyczne i wilgoć (mimo to raczej nie sprawia problemów z kołtunami czy filcowaniem się). Warstwie zewnętrznej towarzyszy gęsty i miękki podszerstek, a miejscami sierść sprawia wrażenie eleganckiego ubioru – wokół szyi kota tworzy się elegancka, dłuższa “kryza”, a na średniej długości kończynach zaobserwować można tzw. “portki”. Wyraźną, gęstą sierść można znaleźć nawet między palcami łap tej rasy.

Kot neva masquerade ma też przepiękny, długi, gęsto pokryty sierścią i puszysty ogon, który na samym końcu jest w urzekający sposób zaokrąglony. Neva masquerade sprawia wręcz wrażenie, jak gdyby był z niego w pewien sposób dumny – zazwyczaj trzyma go bowiem w pozycji uniesionej wyraźnie do góry tak, aby był jak najlepiej widoczny.

Według wzorca neva masquerade może występować w bardzo różnych umaszczeniach – wymienia się tu raczej wyjątki, czyli całościowe umaszczenie w odcieniach brązu, takich jak cynamonowy, czekoladowy czy płowy oraz liliowy. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących występowania koloru białego (co ciekawe po urodzeniu kociaki neva masquerade nie posiadają barwnych znaczeń i są całkiem białe).

W praktyce najczęściej występującymi typami umaszczenia są colorpoint (jasna, czyli biała, kremowa lub beżowa podstawa umaszczenia, a do tego znaczenia w kolorach niebieskim, liliowym, ciemnym lub czekoladowym brązowym i pręgowanym), mitted (analogiczne umaszczenie do colorpointa, ale na przednich kończynach sięgające jedynie do kości śródręcza, po czym na końcu przechodzące w biały i tworzące “rękawiczki”, z kolei na tylnych kończynach tworzące z bieli sięgające do stawu skokowego “skarpetki”, do tego biały  kołnierz, pierś i podbródek) oraz bicolor (analogiczne umaszczenie do mitted, ale z białą plamą również na części twarzowej).

Reklama
Reklama

Kot neva masquerade – charakter

Kot neva masquerade z charakteru przypomina w dużym stopniu – podobnie jak z wyglądu – kota syberyjskiego. Jednocześnie można powiedzieć, że pochodzący od maskarady przydomek również w dużej mierze jest pod tym względem trafiony, ponieważ jest to kot żywiołowy i energiczny, o zdecydowanym temperamencie. Bardzo lubi się bawić i ogólnie nieco mocniej niż przeciętnemu kotowi zależy mu na zróżnicowanych, stymulujących bodźcach docierających z otoczenia.

W stałym repertuarze jego sposobów spędzania czasu są wszelkie formy pogoni, skoków, wyścigów i wspinaczek. Kot neva masquerade jest inteligentny, sprytny i potrafi nieszablonowo, błyskotliwie podchodzić do wielu tematów i wyzwań, jakie są przed nim stawiane. Jest towarzyski i przyjacielski, a do tego cechuje go spora dawka wrodzonej ciekawości i zainteresowania otaczającym go światem.

Bardzo silnie potrafi przywiązać się do swojego opiekuna oraz całej swojej rodziny. Uwielbia spędzać czas w ich towarzystwie, być przez nich doceniany, zauważany i traktowany jak ważny członek rodziny. Ze swojej strony potrafi również pięknie okazywać swoją przyjaźń – jest wierny i lojalny, co jest bardzo wartościową cechą charakteru u kota.

Swoje potrzeby i uczucia często próbuje natomiast okazywać w “ludzki” sposób, a więc swoim głosem. Może to być z jednej strony bardzo ciekawe, ponieważ ich miauczenie potrafi być bardzo zróżnicowane i obracać się w wielu ciekawych barwach, tonacjach i dźwiękach, ale z drugiej strony niekoniecznie przypadnie to do gustu osobom, które lubią mieć w domu idealną ciszę i spokój.

Kot neva masquerade – hodowla

Kot neva masquerade dosyć łatwo potrafi dostosować się do różnych warunków. Ze względu na fakt, że lubi mieć zapewnioną ciągłą stymulację, jest kotem żywiołowym i chętnym do wszelkich zabaw, dobrze odnajdzie się w domu, w którym są również inne zwierzęta. Najlepiej dogada się oczywiście z drugim kotem, ponieważ nikt tak dobrze nie zrozumie danego zwierzaka jak przedstawiciel tego samego gatunku.

Nie zmienia to faktu, że poradzi sobie też w domu, w którym obecny jest pies – jedynym, czego będzie w tej sytuacji potrzebował, jest możliwość bezpiecznej ucieczki w górę (np. na półkę lub regał) w sytuacji, kiedy będzie chciał uniknąć konfrontacji. Wiele zależy tu też oczywiście od konkretnego psa – jego wychowania i przyzwyczajenia do życia w otoczeniu kotów. Sam kot neva masquerade z natury jest stworzeniem łagodnym i pozbawionym wrodzonej tendencji do agresywnych zachowań – jeśli nie będzie się czuł komfortowo w określonej sytuacji z innym (czworonożnym lub dwunożnym) domownikiem, będzie wolał sam się wycofać niż rozpoczynać jakąś awanturę.

Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj dobrze znoszą podróże, co może być istotne dla osób prowadzących nieco mniej stacjonarny tryb życia.

Kot neva masquerade – cena

Cena kociaka rasy neva masquerade to koszt rzędu 1500 – 2000 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kot Cymric - opis rasy

Kot Cymric jest to siostrzana rasa kotów Manx. Różnią się one długością sierści, bowiem koty [...]

Kot somalijski - opis rasy

Kot Somalijki jest w gruncie rzeczy długowłosym kotem abisyńskim. Obie rasy mają większość wspólnych cech. [...]

Kot burmski - opis rasy

Koty burmskie są osobnikami otwartymi, bardzo rozrywkowymi i co najważniejsze uwielbiającymi ludzi. Kiedy kot burmański [...]

Reklama

Czytaj dalej

York Chocolate - opis rasy

Kot york chocolate nazwę swojej rasy zawdzięcza czekoladowemu kolorowi sierści oraz swojemu pochodzeniu. Kociaki te [...]

Dodaj komentarz

Reklama