Posiadanie kota, tak jak i psa, ma niestety swoje wady. Mimo tego, że zalety zdecydowanie przeważają, życie z mruczkiem nie zawsze jest usłane różami. Jednym z bardziej uciążliwych zachowań z którymi opiekunowie muszą się mierzyć, jest miauczenie nocą. Jest to bardzo uciążliwe dla naszego snu i dla sąsiadów. Dlaczego kot miauczy w nocy? Dlaczego kot miauczy w nocy?
Nocne śpiewanie kota może być naprawdę uciążliwe, ale na szczęście w większości przypadków problem można dość szybko namierzyć i rozwiązać. Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad przyczyną miauczenia.
Pierwszym podejrzeniem kociego nocnego miauczenia są zachowania godowe. Jeśli Twój kocur / kota są niewykastrowani, chcą po prostu wyjść i szukać adoratorów. Problem z bezdomnością kotów jest w Polsce naprawdę poważny, dlatego o ile nie prowadzi się hodowli, wszystkie kocury i kotki powinny być kastrowane / sterylizowane. Jest to nie tylko sposób na zapewnienie, że nie przyczynią się do powiększenia problemu bezdomności, ale również sposób na zagwarantowanie ochrony przed wieloma chorobami, takimi jak ropomacicze, czy nowotwór listwy mlecznej w przypadku kotek. Kastracja i sterylizacja powinny rozwiązać problem nocnego miauczenia od razu. Warto dodać, że koty nie odczuwają popędu seksualnego w sposób świadomy, tak jak ludzie. Kotki nie muszą zostać matkami „przynajmniej raz w życiu”, jak czasami można jeszcze usłyszeć. To bardzo szkodliwy mit. Kotka i kocur podczas rui zwyczajnie się męczą, ponieważ nie są w stanie zaspokoić popędu, którego nie rozumieją. Najlepszym i najzdrowszym wyjściem jest kastracja. Zapobiega ona też znaczeniu terenu i zbieraniu się tłumu kocich adoratorów pod domem.
Jeśli Twój mruczek jest jednak wykastrowany, a nocne miauczenie nie ustaje, trzeba udać się do weterynarza. Koty co prawda w większości przypadków bardzo dobrze ukrywają swój ból, ale mimo wszystko może być to oznacza, że mruczek potrzebuje pomocy. Do płaczu kota może zmusić na przykład syndrom urologiczny, który sprawia, że ból jest tak silny, że kot nie jest w stanie nie prosić o pomoc. Warto przyglądać się zachowaniu kota i zaobserwować, czy dodatkowo nie jest apatyczny, nie odmawia jedzenia i nie unika ludzi.
Miauczenie kota w nocy może mieć jak widać wiele przyczyn. Jedną z nich jest również po prostu nuda. Trzeba zrozumieć, że koty są zwierzętami, które polują wieczorami i nocą. Jeśli zostawiamy kota poza sypialnią i zamykamy drzwi, będzie on po prostu czuł się porzucony i znudzony. Drzwi do sypialni powinny być zawsze otwarte, ponieważ kot nie rozumie dlaczego nie może spać blisko swoich opiekunów, których uważa za swoje stado. Czuje się oddzielony i niekochany. Samotność jest szczególnie uciążliwa dla kociąt, szczególnie takich, które zostały zbyt szybko zabrane od mamy (pamiętajcie, że zabranie kota od mamy przed ukończeniem 12 tygodnia życia jest uważane za znęcanie się nad zwierzętami i jest stanowczo odradzane przez wszystkich weterynarzy i behawiorystów).
Kot może również miauczeć, kiedy się boi. Źródeł lęku najlepiej będzie poszukać razem z behawiorystą.