Jak długo żyją koty?

Do jakiego wieku rośnie kot? Odpowiadamy!

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak długo właściwie rośnie kot? W zależności od gatunku tempo i czas rozwoju nieco się różnią. Ludzie rosną na przykład do około 20 roku życia, psy do 1 -3 roku, a koty? Koty należą do małych ssaków, co oznacza, że dorastają dość szybko, z całą pewnością szybciej od ludzi, co niestety wiąże się z tym, że żyje o wiele krócej od nas. 

Jaki długo rosną koty? 

Życie kota można podzielić na kilka etapów, podobnie jak życie człowieka. Wyróżniamy dzieciństwo, wczesną młodość, dorosłość i starość. Koty różnią się przede wszystkim czasem trwania każdego z tych etapów. Okres dorastania u mruczków jest nieporównywalnie krótszy, niż u nas, bowiem kociaki są w stanie rozmnażać się już w wieku około 5 – 6 miesięcy, kiedy to przechodzą z dzieciństwa w wiek nastoletni i potrafią być niezłymi łobuzami. Oczywiście samo osiągnięcie dojrzałości płciowej nie oznacza, że zakończył się rozwój fizyczny zwierzaka. W zależności od rasy, koty mogą osiągać dojrzałość psychiczną i fizyczną od 1 do 3 lat. 

Kiedy kot jest dorosły? 

Kot jest dorosły wtedy, kiedy osiągnie pełną dojrzałość psychiczną i fizyczną, czyli najczęściej około 1 – 2 roku życia. 

Jak długo żyją koty? 

Warto zastanowić się na chwilę nad tym, jak długo koty właściwie żyją. W zależności od rasy i tego, czy kot jest wolno żyjący, czy domowy, długość życia będzie się różnić. Generalnie jednak koty przeżywają około dwudziestu lat, czyli średnio prawie dwukrotnie dłużej, niż psiaki. Oczywiście na długość życia kota ma wpływ wiele czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, tryb życia, czy troska opiekunów. 

Najdłużej żyjącym kotem był Puss, który przeżył 36 lat i kotka Creme Puff, której udało się dożyć 38 lat! Warto dodać, że weterynaria stale się rozwija, przez co nasi pupile żyją coraz dłużej. O wiele gorzej wyglądają statystyki w przypadku kotów wolno żyjących. Średnia długość życia wynosi bowiem zaledwie od 4 do 8 lat. Warto dodać, że od 4 – 8 lat przeżywają zazwyczaj najwięksi szczęściarze, bowiem większość kociąt nie dożywa nawet roku. Mają na to wpływa choroby, niedożywienie, wypadki drogowe, stres, źli ludzie i walki z innymi kotami. Prawda jest taka, że najbezpieczniejsze miejsce dla kota jest w naszym domu i nie powinno się go nigdy wypuszczać luzem. Stanowi to ogromne zagrożenie dla niego, jak i szkodzi środowisku, bowiem koty są odpowiedzialne za zabijanie wielu zagrożonych gatunków. Coraz popularniejsze staje się wyprowadzanie kotów na smyczy, dzięki czemu mogą bezpiecznie zwiedzać świat. (Choć warto dodać, że kot nie musi w ogóle wychodzić z mieszkania, w przeciwieństwie do psa.) 

Reklama

Jak długo rośnie kot? 

Koty potrafią powiększyć swoją masę urodzeniową wielokrotnie w ciągu zaledwie kilku tygodni. Im starszy jest kociak, tym wolniej rośnie, tak samo jak człowiek. Przeciętny kot europejski krótkowłosy (dachowiec) rośnie mniej więcej do swoich pierwszych urodzin. 

Jeśli chodzi o koty rasowe, dość długo dorastają koty norweskie leśne i maine coony. Samce mogą osiągnąć dojrzałość dopiero po ukończeniu drugiego roku życia! Dlatego w przypadku tych ras zaleca się podawanie karmy dla kociaków aż do czasu, kiedy przekroczą próg dojrzałości. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama