Czy pies może jeść surowe mięso?

Karmienie psa surowym mięsem a agresja – prawda czy mit? – najnowsze badania

Czy istnieje zależność między spożywaniem surowego mięsa a agresją u psa? Czy jest to możliwe, aby jedno wpływało na drugie? A może to tylko mit przekazywany z osoby na osobę?

Pies to zwierzę mięsożerne.

Pradawni przodkowie naszych pupili byli bezwzględnymi drapieżnikami. Udomowienie ich zaczęło się ok 14000 lat temu i patrząc się na przebieg ewolucji jest to niewielki odcinek czasu, aby psy mogły przeistoczyć się w zwierzęta roślinożerne czy wszystkożerne. Oczywiście nasze czworonogi mogą przystosować się do różnych sytuacji, także do nie spożywania surowego mięsa, lecz jeśli chcielibyśmy spojrzeć na ich dzikich kuzynów zauważylibyśmy, że ich dieta opiera się głównie na mięsie (wliczając w to padlinę), jajek ptaków oraz śladowej ilości pokarmu pochodzenia roślinnego (trawy, zioła).

Surowe mięso jest zdrowe.

Sucha psia karma czy też karma z puszki mimo opisania składników na opakowaniu, nie informuje nas w sposób rzetelny i jednoznaczny co podajemy psu. Właściciele nie mają stuprocentowej pewności co ich pupile jedzą, gdyż producenci rzadko wykorzystują do ich produkcji świeże mięso. Natomiast jest ono zazwyczaj zastępowane takimi produktami jak: hydrolizaty białkowe, mączka mięsna, suszone mięso a nawet uboczne produkty przemysłu mięsnego. Niestety często reszta składników również woła o pomstę do nieba, ponieważ głównym wypełniaczem takiej karmy są skrobia i cukry proste. 

Natomiast stosując dietę BARF u swojego psa mamy pewność, że je on mięso w odpowiedniej postaci. Nie jest ono w żaden sposób przetworzone, a co za tym idzie zawiera w sobie wszystkie najistotniejsze elementy potrzebne psu do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo pokarm ten jest wolny od konserwantów, barwników i niepotrzebnych substancji chemicznych. Jednakże musimy pamiętać o podawaniu surowych warzyw i owoców swojemu pupilowi co jakiś czas. Co więcej, lekarze weterynarii zalecają odpowiednią suplementację w zależności od zapotrzebowania naszego psa podczas stosowania takiej diety.

W takim razie czy karmienie psa surowym mięsem powoduje agresję?

Nic bardziej mylnego. Jak to mówią, jest to zwykła bujda na resorach nie potwierdzona żadnymi naukowymi badaniami. Każda rasa, każdy pies ma różny temperament. Są rasy, które mogą być trudniejsze w resocjalizacji oraz mające ogromną potrzebę dominacji. Wynika to z historii i procesu powstawania rasy. Psy tego typu miały być odważne, odporne na ból, czujne i szybkie. Często służyły do obrony posesji, inwentarza czy brutalnej rozrywki jaką były walki psów. Jednak ani ich przeszłość, a tym bardziej sposób karmienia nie ma wpływu na ich poziom agresji. Wszystkie niepożądane zachowania naszego czworonoga, często wynikają z problemów behawioralnych i nieumiejętnie przeprowadzonej socjalizacji psa. Spożywanie surowego mięsa nigdy nie powoduje problemów na tym poziomie, wręcz przeciwnie zwierzę takie zwykle bywa pełne energii, chęci do zabawy, ale nigdy – agresywne.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Rodzaje kagańców- jaki wybrać?

Każdy posiadacz czworonoga kocha swojego pupila miłością bezgraniczną. Kochany owczarek niemiecki będący członkiem rodziny już [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama