Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Czas przyznać się do okrutnej prawdy. Chociaż wszyscy kochamy nasze psy i lubimy spędzać z nimi czas, są jednak chwile, kiedy miło jest zaznać odrobiny ciszy i spokoju. Oczywiście, fajnie jest się obudzić i zobaczyć pysk swojego psiaka, wpatrującego się w Ciebie. Natomiast są momenty, kiedy zamiast tego chcielibyście spać, nie wspominając o skłonności twojego psiaka do chrapania, szeleszczenia w środku nocy lub olbrzymich ilości futra na ładnej i czystej pościeli. Jeśli pies nabył nawyk spania w Twoim łóżku, dzielenie kołdry przez resztę życia, nie jest konieczne. Możliwym i łatwiejszym niż myślisz jest, aby nauczyć psa spania poza łóżkiem.

 Jak oduczyć psa spania w łóżku: definiowanie zadań

Fakt, że pies śpi w Twoim łóżku może wydawać się uroczy. Natomiast, gdy pupil wyrasta z małego szczeniaczka do dorosłego osobnika, to dzielenie z nim łóżka nie jest już takie słodkie i komfortowe. Spanie na materacu też nie jest zbyt dobre dla Twojego zwierzaka. Skakanie w górę i w dół z łóżka może powodować problemy ze stawami oraz obrażenia w wyniku poślizgnięcia lub uderzenia. Krótko mówiąc, istnieje wiele powodów, dla których Twój pies powinien mieć specjalne miejsce, aby przymknąć oko. Dzięki temu Ty będziesz wysypiać się lepiej i zdrowiej, ucząc psa, dobrych nawyków.

Jak oduczyć psa spania w łóżku: rozpoczęcie

Zanim zaczniesz swoją przygodę z nauczeniem psa, aby nie spał na łóżku, będziesz potrzebować kilku przyborów. Twój pies będzie potrzebował alternatywnego miejsca do spania; w wygodnym i bezpiecznym miejscu. Powinieneś wybrać wysokiej jakości legowisko z dużą ilością wyściółki i zmywalnym pokrowcem. Legowiska dla psów powinny być wystarczająco grube i mocne, aby stawy i kości Twojego psa nie dotykały pośrednio ziemi przez materiał. Jeśli twój pies notorycznie wybiera wypoczynek w łóżku, może również potrzebować klatki z zamykanymi drzwiami. Pomoże to przełamać niepożądany przez nas nawyk. Najważniejsze, aby właściciele psów, którzy chcą pozbyć się tego kłopotu, powinni wnieść sporo cierpliwości i humoru do tego procesu. Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć psa czuwania przy a nie w nim. Właściciele powinni wypróbować wszystkich zalecanych rozwiązań, aby zobaczyć, który z nich jest odpowiedni dla ich rozpuszczonego, ale kochającego psiaka. Poniżej przedstawiamy dwie przykładowe metody. Może któraś się u Was sprawdza?

Jak oduczyć psa spania w łóżku: pierwsza metoda

KROK 1 Zacznij od złapania psa na gorącym uczynku, gdy śpi na łóżku. Powinieneś powstrzymać się od nagradzania lub głaskania go za to zachowanie, nawet jeśli wygląda bardzo uroczo wtulony w twoją kołdrę.

KROK 2 Używając smakołyków lub smacznej zabawki, zachęć psa, aby zszedł z łóżka na podłogę. Gdy wszystkie cztery łapy znajdą się na podłodze, chwal go i nagradzaj smakołykami.

Reklama

KROK 3 Gdy Twój pupil szybko opuści zawłaszczone legowisko z przynętą, zacznij dodawać gestykulację ręki lub komendą słowną np. „zejdź”. Twój pies wkrótce zacznie wiązać przynętę z nagrodą.

KROK 4 Rozkaż pupilowi „zejść” bez przynęty. Po kilku razach, kiedy wykona swoje polecenie, powinieneś go bardzo chwalić i nagradzać.

Reklama

KROK 5 Powoli zmniejszaj nagrody, aby Twój pies nie otrzymywało ciastka ani smakołyku za każdym razem, gdy wykona zadanie. To wzmocni zachowanie zwierzęcia i sprawi, że będzie chciał szybciej wykonać polecenie, aby potencjalnie dostać ciastko lub przekąskę. Zacznij używać komendy zejdź swobodnie, aby zdjąć podopiecznego z łóżka. Następnie pamiętaj, aby trzymać go z daleka na dobre!

Jak oduczyć psa spania w łóżku: druga metoda

KROK 1 Przełamanie rutyny spania w łóżku to pierwszy krok w kierunku nauczenia psa, że ​​ludzkie materace są poza jego zasięgiem. Twój psiak najprawdopodobniej spał w łóżku przez jakiś czas, więc może minąć kilka dni lub nawet tygodni, zanim dotrze do niego, że zasady się zmieniły. Jeśli w nocy twój pies skomle, spróbuj dać mu przekąskę lub zabawkę przed zaśnięciem. Pomoże to utrwalić pozytywne nawyki, które będą alternatywą dla wygodnego łóżka.

KROK 2 Uczynienie legowiska miejscem, w którym pies czuje się jak u siebie, jest istotnym elementem, który właściciele powinni wypróbować, szkoląc swojego psa, aby ten nie spał w łóżku. Zacznij od zamknięcia drzwi sypialni, aby czworonożny przyjaciel zaczął przełamywać nawyk wskakiwania na pościel z byle powodu.

KROK 3 Następnie właściciele psów powinni spróbować uniemożliwić zwierzęciu dostęp do łóżka. Właściciele mogą odgrodzić łóżko w celu uniemożliwienia wtargnięcia psu na pościel. Umieszczenie przedmiotu, którego pies się boi (rura od odkurzacza) na łóżku może również zapobiec niepożądanym wizytom. Wreszcie, pozostawienie kilku odwróconych koszy na bieliznę lub innych przeszkód może również sprawić, że miejsce będzie mniej przestronne, a tym samym mniej atrakcyjne dla Twojego psa.

Reklama

KROK 4 Kolejnym krokiem w projekcie „pies z łóżka” powinno być stworzenie dla pupila idealnej osobistej przestrzeni do spania. Upewnij się, że legowisko Twojego psa jest wyjątkowo grube i puszyste. Chociaż możesz odczuwać pokusę, aby pupil spał koło ciebie, to koniecznie wynieś psie posłanie z sypialni. Uniknie to skojarzenia Twojego miejsca do spania z jego własnym.

KROK 5 Aby całkowicie przełamać nałóg i przyzwyczaić psa do spania poza Twoim łóżkiem, być może będziesz musiał go nocą odizolowywać. Aby to zrobić, umieść jego nowe łóżko w klatce dla psa i mocno zamknij drzwi. Powinniście dać swojemu psu uspokajające smakołyki lub zabawki, które pomogą mu stworzyć bezpieczną przestrzeń i pozytywne skojarzenia z jego ograniczeniami. W końcu będziecie mogli pozostawić klatkę otwartą lub całkowicie ją usunąć. Dzięki temu psiak będzie chętnie wracał do swojego nowego ulubionego miejsca do spania.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Dodaj komentarz

Reklama