Pies się trzęsie dlaczego

Dlaczego pies się trzęsie? Poznaj możliwe przyczyny

Pies się trzęsie i nie wiesz co może być tego przyczyną? Przyczyn takiego stanu może być bardzo dużo i nie muszą one koniecznie oznaczać choroby, natomiast warto dokładnie przyglądać się psiakowi, by nie przeoczyć ważnych objawów. 

Dlaczego pies się trzęsie? 

Trzęsienie się jest tak naprawdę bardzo szybkimi, mimowolnymi skurczami mięśni. Jednak powodów prowadzących do tego zjawiska jest conajmniej kilka. 

  • 1. Pies się trzęsie i dyszy kiedy odbył zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Nie powinno się doprowadzać zwierzaka do takiego stanu, jest to jasny sygnał, że trening był przedobrzony.
  • 2. Z kolei jeśli zauważysz, że pies wymiotuje i się trzęsie, może być to objaw choroby lokomocyjnej albo zatrucia pokarmowego. 

Pies się trzęsie, żeby zniwelować stres 

Jeśli Twój pies się trzęsie i nie chce jeść, powodem jest najprawdopodobniej silny stres, emocje i / lub strach. Z perspektywy psiaka jego zachowanie jest logiczne – organizm poprzez wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), wysyła sygnał, że trzeba być gotowym na walkę, przez co wszystkie inne potrzeby schodzą na dalszy plan. 

Jednak to, że pies dyszy i się trzęsie ma też inne wyjaśnienie – pies w ten sposób próbuje się również uspokoić i pozbyć nagromadzonego stresu. 

Nadmiar stresu powinno się regulować poprzez regularne spacery i zabawę, ponieważ na dłuższą metę może on doprowadzić do problemów behawioralnych i zaburzeń psychicznych u zwierzęcia. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z weterynarzem, który dobierze leczenie i behawiorystą, który wyjaśni nam przyczyny silnego stresu u pupila. Czasami bardzo przydatne są również uspokajające obroże i feromony. 

Reklama

Czy pies trzęsie się z zimna? 

Twój pupil bez wątpienia może trząść się z zimna, szczególnie, jeśli należy do ras, które posiadają włosy zamiast futra, albo ich futro nie chroni dobrze przed zimnem. (York, maltańczyk, bichon frise). Na zimowe spacery można ubrać psiaka w specjalne ocieplające obranko, a także założyć mu specjalne buty chroniące przed mrozem i wysypanymi solą chodnikami (pamiętaj, że kilkadziesiąt minut spaceru po wysypanym solą chodniku może pozostawić na delikatnych psich poduszkach bolesne rany – nie warto narażać pupila na takie nieprzyjemności). 

Pies dyszy i się trzęsie – nie niweluj nagłego trzęsienia się psa 

Jeśli Twój pies piszczy i sie trzęsie, a drgawki pojawiły się nagle, możesz mieć do czynienia z padaczką. Jest ona jedną z najczęściej występujących chorób układu nerwowego u psów i, o ile leczona, pozwala na spokojne życie. Na ten moment jest niestety nieuleczalna, przyczyny jej powstawania są nieznane i psiak będzie musiał do końca życia przyjmować leki. 

Reklama

Kolejnym alarmującym objawem może być to, że pies się trzęsie i jest osowiały. Takie objawy w połączeniu z wymiotami i zaobserowaniem, że pies się ślini i trzęsie mogą być wynikiem zjedzenia trutki lub połknięcia substancji żrącej. W przypadku podejrzenia zjedzenia trutki można spróbować wywołać wymioty, natomiast przy substancji żrącej jest to absolutnie zakazane – płyn podczas wymiotów może nawet przepalić przełyk psiaka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dlaczego koty liżą masło?

Masło jest jednym z absolutnie ulubionych kocich przysmaków. Większość opiekunów kotów przyznaje, że ich pupile [...]

Jedna myśl na temat “Dlaczego pies się trzęsie? Poznaj możliwe przyczyny

  1. Witam 2 tygodnie temu byłam z moim psem u lekarza był osowialy stracił apetyt nie chciał wychodzić na dwor lekarz przepis mu clavaseptin i biotaten przyjmował zauważyłam ze zaczął wymiotować i przestałam mu to podawać po pewnym czasie zauważam że mój pies sie trzesie jak sie go dotyka po głowie i karku a przy tym popiskuje czytałam ze to może być skutek uboczny tych tabletek. Jestem bardzo wsciekla na lekarza weterynarii ponieważ z tego co przeczytałam została postawiona zla diagnoza a mój pies teraz cierpi. Proszę o poradę czy mieliście taki sam przypadek i jak leczyloscie swoich czworonożnych przyjacieli. Bardzo kocham swoje pupila i chce mu pomóc zeby więcej nie cierpial

Dodaj komentarz

Reklama