Jaka rasa psa jest najszybsza

Najszybsze psy świata – znasz je?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najszybsze psy świata? Chociaż większość czworonogów ma swoje momenty, w których opiekunowi wydaje się, że wstąpiły w nie nadnaturalne siły – kiedy np. bez chwili oddechu gonią za rzucaną przez człowieka piłeczką lub pobudzone instynktem myśliwskim ruszają w pogoń za wyimaginowaną zdobyczą, ku trwodze wyprowadzającej je osoby – nie każda rasa w tym samym stopniu predysponowana jest do osiągania w biegu naprawdę dużej prędkości. Przygotowaliśmy dla Was listę tych, które w tej dziedzinie naprawdę przodują. 

Charty 

Charty to niekwestionowani zwycięzcy w kategorii najszybszych psów świata i bez wątpienia to właśnie od nich rozpocząć musi się ten ranking. Charty są ewolucyjnie stworzone do rozpędzania się do niewyobrażalnych prędkości – ich ciała są wydłużone i gibkie, podobnie jak pyski, sierść jest krótka. Jednym słowem są po prostu bardzo aerodynamiczne. 

Za najszybszego psa świata uznaje się angielskiego charta greyhounda – potrafi on biec z prędkością nawet 63 km/h! Jego hiszpański kuzyn nie pozostaje daleko w tyle – jest wolniejszy raptem o 3 km/h, natomiast włoskie charty ograniczają się do około 40 km/h. 

Co ciekawe, najszybszy pies świata, może czasami liczyć na całkiem dobrą i wczesną emeryturę – tak było w przypadku greyhounda o imieniu Shakey Jakey, który w 2014 r. przebiegł tor w Wentworth Park o długości 520 metrów w… 29:07 sekundy. Był to jego jedyny wyścig – wzbudził tak wielkie zainteresowanie, że stał się rozchwytywanym reproduktorem. Wielu hodowcom zależało na szczeniakach po najszybszym psie świata. 

Najszybsze psy świata – pozostałe rasy 

Poza chartami na liście najszybszych psów świata z pewnością znaleźć się powinny takie rasy jak jack russell terrier, wyżeł weimarski, doberman, border collie, czy pudel. Do przedstawiciela tej ostatniej rasy należy m.in. Freddie – pochodzący z Wielkiej Brytanii rekordzista Guinessa w biegu na 3 razy po 10 metrów, który zachęcany przez swoją opiekunkę Lynne Land przebiegł te odcinki w 24 sekundy. Warto przejrzeć także inne podobne rekordy – znajdziemy tam m.in. najszybsze psy świata w biegu na przednich łapach czy biegu tyłem.

Źródła: https://www.dailymail.co.uk/news/article-2625893/Fastest-dog-world-Record-breaking-greyh ound-retired-one-start-makes-MORE-money-working-stud.html 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Goldendoodle - opis rasy.

Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Najszybsze psy świata – znasz je?

  1. Artykuł kompletnie bezwartościowy… Chart angielski – osiąga do 65 km/H, a greyhoud 72 km/H…

Dodaj komentarz

Reklama