Szkockie rasy psów – sprawdź czy je znasz

Szkockie rasy psów od wieków towarzyszyły mieszkańcom tego brytyjskiego terytorium w codziennych czynnościach. Wiele z wykształconych w ten sposób cech widocznych jest u współczesnego psa szkockiego, nawet jeśli obecnie jest przede wszystkim towarzyszem domowników, a nie psem pracującym.

Szkockie rasy psów – podstawowe informacje

Historia psa szkockiego jest nierozerwalnie związana z aktywnościami, jakie przez lata typowe były dla ludzi zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii. Zważywszy, że zamieszkujący Szkocję na przestrzeni wieków ludzie parali się przede wszystkim dwoma kategoriami zajęć – polowaniami i pasterstwem – również towarzyszące im psy przystosowywane były do pomocy przy tych zadaniach.

W wyniku tego wśród szkockich ras psów znaleźć można przede wszystkim owczarki (owczarek szkocki) i inne psy zaganiające (border collie), a także terriery (west highland white terrier, terier szkocki, skye terrier i cairn terrier).

Szkockie rasy psów – west highland white terrier

West highland white terrier to pies szkocki cieszący się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego – jest to rasa cechująca się wrodzoną wesołością, odwagą i temperamentem, która mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, a jednocześnie nie ma potrzeby przez cały czas być w centrum zainteresowania.

Na szkockie pochodzenie westów wskazuje drugi człon nazwy – “Highlands” to nazwa górzystego terytorium w północno – zachodniej Szkocji. To właśnie z tego regionu (konkretnie z księstwa Argyllshire) miały pochodzić pierwsi przodkowie west highland white terriera, za których uważane są cairn terriery i teriery szkockie.

Reklama

Interesująca jest także historia charakterystycznego dla westów białego umaszczenia. Ma ona być wynikiem celowego dobierania psów pod tym kątem przez pułkownika Edwarda Malcolma – straciwszy w czasie polowania ukochanego rudego psa, który został omyłkowo wzięty za lisa i zastrzelony, pułkownik postanowił nie dopuścić do tego, aby ta sytuacja kiedykolwiek się powtórzyła. Biały kolor sierści miał być gwarantem, że pies nigdy już nie zostanie pomylony z innym zwierzęciem.

Szkockie rasy psów – border collie

Border collie – pies szkocki doskonale znany m.in. z telewizyjnych programów i reklam – uznawany jest za jedną z najinteligentniejszych ras na świecie. Stanowi to jego ogromną zaletę, a jego umiejętności potrafią wprawić w osłupienie, jednak z drugiej strony oznacza ogromną odpowiedzialność dla opiekuna. Border collie potrzebuje bowiem nie tylko ogromnej dawki aktywności fizycznej, ale przede wszystkim wysiłku umysłowego. Potrafi bardzo łatwo znudzić się tradycyjnymi formami treningu i potrzebuje systematycznego stawiania przed nim nowych wyzwań – jeśli opiekun nie jest w stanie mu tego zapewnić, border nie tylko będzie nieszczęśliwy, ale mogą się też u niego wykształcić niepożądane zachowania.

Reklama

Początek rasy border collie można umiejscowić jeszcze w czasach Imperium Rzymskiego i podboju Wysp Brytyjskich. Pozostałe na tym terytorium psy podróżujące z rzymskimi legionami zaczęły być wykorzystywane jako psy stróżujące. Kiedy do Wielkiej Brytanii przybyli wikingowie, przybywające z nimi psy w typie szpiców zaczęły krzyżować się z psami miejscowymi, co miało stanowić początek kształtowania się wszystkich tamtejszych ras psów pasterskich.

Przez setki lat border collie szkoliły się w pracy z pasterzami i wypasanymi przez nich stadami zwierząt. W rezultacie instynkt zaganiania jest u nich bardzo silnie rozwinięty i może objawiać się m.in. próbami kierowania ruchem nie tylko innych zwierząt, ale też ludzi czy nawet samochodów. Dobrym pomysłem jest więc podejmowanie z border collie aktywności i psich sportów, które pozwolą mu na zaspokojenie tego instynktu.

Szkockie rasy psów – golden retriever

Golden retriever to kolejny pies szkocki, który zdobył międzynarodową sławę i niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników psów. Wpływa na to nie tylko jego szlachetny wygląd i delikatna sierść, ale przede wszystkim – szlachetny charakter i delikatne usposobienie. Jest to pies, który dla swojego opiekuna jest w stanie zrobić wszystko – nieustannie próbuje zasłużyć na jego uznanie i na każdym kroku okazuje mu swoje uczucia.

Jednocześnie jest rasą bardzo inteligentną i wszechstronnie uzdolnioną, co sprawiło, że wykorzystywany jest m.in. jako przewodnik osób z niepełnosprawnościami. Doskonale nadaje się też do domu z dziećmi – jest z natury łagodny, więc potrafi wykazywać się w stosunku do nich anielską cierpliwością, a jednocześnie kocha wszelkie formy zabawy, więc jeśli tylko dzieci będą potrafiły odpowiednio się z nim obchodzić, będą dla siebie wspaniałymi towarzyszami.

Reklama

Nie ma pewności co do historii golden retrievera – niektórzy twierdzą, że pochodzi od bloodhounda i historycznej rasy o nazwie tweed water spaniel, inni wskazują na rasę nous jako przodka goldena. Jedna z ciekawszych opowieści na temat pochodzenia rasy dotyczy niejakiego Lorda Tweedmoutha, który miał selekcjonować pod kątem złotego umaszczenia owczarki kaukaskie, aby móc następnie wykorzystywać je w pokazach cyrkowych.

Szkockie rasy psów – owczarek szkocki

Istnieją dwa rodzaje owczarków szkockich: krótkowłosy (collie smooth) i długowłosy (collie rough). Są one do siebie bardzo podobne z wyglądu (różnią się jedynie rodzajem szaty), jednak to owczarek szkocki długowłosy zyskał światową sławę i rozpoznawalność, przede wszystkim za sprawą głośnej książki dla dzieci autorstwa Erica Nighta “Lassie, wróć!”.

Wiele z cech charakteru tytułowej Lassie bez wątpienia dobrze oddaje prawdziwe usposobienie tej rasy – owczarki szkockie to psy wierne i gotowe do ogromnych poświęceń dla członków swojej rodziny. Są łagodne i potrafią doskonale dogadywać się z dziećmi – są w stosunku do nich cierpliwe i delikatne.

Początki tej rasy psa szkockiego sięgają przynajmniej XVI wieku – to właśnie z tamtych czasów pochodzą pierwsze pisemne wzmianki na ich temat. Na pierwsze pojawienie się owczarka szkockiego na wystawie psów trzeba było poczekać kilkaset lat – do roku 1860.

Reklama
Reklama

Szkockie rasy psów – terier szkocki

Terier szkocki prawdopodobnie pochodzi od psów hodowanych przez piętnasto- i szesnastowiecznych myśliwych szkockich. Pomimo że były to właśnie psy szkockie w typie teriera, ówcześni hodowcy nie zwracali szczególnej uwagi na ich wygląd, koncentrując się przede wszystkim na utrwalaniu cech użytkowych, takich jak wytrzymałość czy zawziętość.

Jedyną kwestią istotną na tamten moment, jeśli chodzi o wygląd, był ich rozmiar – chodziło o to, aby pies mógł dostać się do nory, w której ukrywa się zwierzę. Z czasem z tych pierwszych psów szkockich w typie teriera zaczęły powstawać kolejne rasy, m.in. west highland white terrier, skye terrier, cairn terrier, dandie dinmont terrier czy właśnie terier szkocki.

Dokładna historia teriera szkockiego nie została nigdy ustalona, ale zakłada się, że jego bezpośredni przodkowie pochodzili z hrabstwa Perth w środkowej Szkocji. To właśnie stamtąd kilka terierów miał zabrać do swojej hodowli kapitan Mackie, znany miłośnik tego typu psów. Pod koniec XIX wieku rasa zaczęła być coraz szerzej rozpoznawalna – w 1879 roku jej przedstawiciele obecni byli na wystawie w Londynie, a 3 lata później opracowany został pierwszy wzorzec.

Szkockie rasy psów – cairn terrier

Cairn terrier to kolejna rasa teriera pochodząca ze Szkocji. Jego nazwa pochodzi od kamiennych kopców, które dawniej stosowane były jako ogrodzenia posiadłości. W szczelinach tych kopców często ukrywały się małe zwierzęta, na które cairn terrier polował.

Cairn terriery to żywiołowe, wesołe i towarzyskie psy, które kochają aktywność fizyczną i kontakt z człowiekiem czy innymi zwierzętami. Są przy tym pewne siebie i niezależne – ich mocny charakter i wrodzona czujność czynią z nich dobrych kandydatów na psy stróżujące.

Szkockie rasy psów – skye terrier

Skye terrier przede wszystkim zwraca uwagę swoim wyglądem – jego wydłużona sylwetka pokryta jest długimi włosami, które w charakterystyczny sposób układają się nad oczami, częściowo je zasłaniając oraz otaczają całkowicie uszy psa. W rodzimej Szkocji skye terrier znany jest w dużej mierze ze względu na znajdujący się w Edynburgu pomnik Greyfriars Bobby’ego – słynnego skye terriera, który przez prawie 14 lat nie opuszczał grobu swojego ukochanego opiekuna Johna Graya.

Szkockie rasy psów – inne rasy

Innymi znanymi szkockimi rasami psów są np. chart szkocki, owczarek szetlandzki czy seter szkocki.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama