Psy bez sierści i włosów - nagi pies meksykański

Psy bez sierści i włosów – rasy

Zapewne kiedyś zdarzyło się wam natknąć na zdjęcia psa bez sierści albo zobaczyć go podczas spaceru. Może zastanawialiście się, czy z psiakiem jest wszystko w porządku, szczególnie, jeśli psiak miał na ciele tylko niewielkie kępki włosów. Śpieszę z wyjaśnieniem, że z psiakiem z pewnością wszystko było w porządku – faktycznie istnieją psy bez sierści i w tym tekście opowiem o tym, jakie to rasy. 

W Polsce psy bez sierści nie są szczególnie popularne, głównie z uwagi na panujący u nas klimat, który jest dość chłodny. 

Psy bez sierści – rasy 

Meksykański pies bez sierści, czyli nagi pies meksykański 

Ten psiak pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Jego historia jest dość smutna, ponieważ Aztekowie składali z tych psiaków ofiary – uważano, że to jedyna rasa, która potrafi przeprowadzić zmarłych za drugą stronę. Z mięsa tego psiaka robiono medykamenty, ponieważ uważano, że mięso bezwłosych psów ma właściwości lecznice. Ten pies służył również do ogrzewania ludzi, tak jak grzywacz chiński. Są to psiaki przywiązane do opiekuna i nielubiące obcych, mogą również być dominujące. 

Nagi pies peruwiański 

Historia tego psiaka sięga z kolei Inków, który nie składali z niego ofiar, ale wręcz czcili go jak Boga. Nagie psy peruwiańskie  były jedynie wypuszczane nocą, ponieważ uważano, że jego skóra jest bardzo wrażliwa na silne światło dnia (co jest zresztą prawdą). Ten psiak ma niewielkie kępki włosów. 

Amerykański terier bezwłosy – psy bez sierści i włosów 

Ten pies o oczach sarenki i bardzo smukłej, pięknej szyi, jest stosunkowo młodą rasą, ponieważ powstała dopiero w latach 70 XX wieku w USA. Szczeniaki teriera bezwłosego rodzą się z mięciutkim meszkiem na ciele, ale im są starsze, tym mniej go zostaje, aż pozbywają się go całkowicie. Ich ciało jest pokryte fantazyjnymi plamkami. Jest to bardzo zdrowa rasa psiaka, a z pewnością najzdrowsza wśród psów bez włosów, które niestety mają często sporo problemów zdrowotnych, zapadają często na choroby oczu, szybko tracą zęby i głuchną. Są to bardzo energiczne psiaki i potrzebują dużo ruchu. Są łatwe do wychowania i z wielką łatwością poddają się szkoleniu. Nauka sztuczek również idzie im bardzo dobrze, są inteligentne. 

Reklama

Chiński grzywacz – psy bez sierści z włosami 

Ten pies bez sierści przypomina nieco lwa, prawda? Jego historia jest imponująca i sięga aż starożytności. Jest to psiak, który uwielbia się przytulać i jego historia to absolutnie potwierdza – były one używane w cesarskich Chinach jako termofor. Według wzorca rasy, chiński grzywacz powinien móc pochwalić się owłosieniem na głowie, dole łap i na końcu ogona. Jest to dość nieufny psiak, nie nada się dla rodzin z dziećmi. Ludzi się bawić i jest ciekawy świata, ale tylko, jeśli czuje się dobrze i bezpiecznie. 

Khala 

Khala to tak naprawdę zbiór ras występujących w Ameryce Południowej i Środkowej. Khala wywodzą się od psiaków, które były hodowane przez Indian z plemienia Keczua. Te psiaki ważą około 25 kilogramów i są bardzo mocno przywiązane do swojego opiekuna. To mądre i wrażliwe psiaki, nieufne wobec obcych. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Goldendoodle - opis rasy.

Goldendoodle jest krzyżówką takich ras jak golden retriver i pudel. W związku z tym, że [...]

Dodaj komentarz

Reklama