OBJAWY ZATRUCIA POKARMOWEGO U PSÓW.

Zatrucie pokarmowe u psa -objawy i leczenie.

Wiele substancji czy też przedmiotów należących do ludzkiej codzienności, bywa ogromnym zagrożeniem dla życia psa. Należy więc dokładnie zapoznać się z listą potencjalnych trucizn oraz w jaki sposób opiekun może uratować swojego czworonoga. W wielu przypadkach można uniknąć niebezpiecznego skażenia układu pokarmowego psa, na przykład kontrolując go podczas spaceru lub chowając przed nim toksyczne produkty.

PRZYCZYNY ZATRUCIA POKARMOWEGO PSA.

Psy zazwyczaj zatruwają swój organizm poprzez zjedzenie nieodpowiedniego pożywienia bądź za sprawą wypicia trującej substancji. Połknięcie niebezpiecznego przedmiotu jest również częstą i typową przyczyną skażenia układu pokarmowego czworonoga. W wielu przypadkach zwierzęta trują się w wyniku wylizywania swej sierści zanieczyszczonej toksyczną mieszanką.

CZYM NAJCZĘŚCIEJ TRUJĄ SIĘ PSY?

Każdy właściciel psa powinien znać listę toksyn zagrażających jego życiu i zdrowiu.

Przede wszystkim niebezpieczne są dla domowych pupili środki farmakologiczne, zjedzone przypadkowo. Większość leków zażywanych przez ludzi może być śmiertelna dla psów. W związku z tym niezwykle istotny jest sposób ich przechowywania (oczywiście w miejscu niedostępnym dla czworonogów). Co więcej, nawet środki medyczne przeznaczone dla psów mogą być szkodliwe po spożyciu ich w większych i niekontrolowanych ilościach.

Okazuje się, że wiele domowych czworonogów potrafi zjeść baterię. Wbrew pozorom taka sytuacja nie jest rzadkością. Psy stosunkowo często połykają miniaturowe, zwykle wyglądające jak guziki, baterie typu AA lub AAA. Ich głównym zastosowaniem są zegarki elektroniczne, kalkulatory, aparaty fotograficzne czy też gry elektroniczne.

Reklama

Psy największą miłością obdarzają resztki pochodzące z ludzkich posiłków i różnego rodzaju odpadki. Najczęściej mają one kontakt z tego typu trucizną w trakcie spacerów lub po prostu zabawy na świeżym powietrzu. Co większe łakomczuchy pochłaniają nie tylko zepsutą żywność, lecz również wszelkie opakowania po jedzeniu, lekach. Atrakcyjne dla nich bywają także pojemniki po nawozach sztucznych czy chemikaliach. Niektóre osobniki nie pogardzą nawet wodą pochodzącą z nieznanego im źródła. Dlatego właściciel psa o tego typu skłonnościach powinien wykazać się dużą cierpliwością w pilnowaniu swego podopiecznego. Dodatkowo powinien on w stanowczy oraz bezkompromisowy sposób uniemożliwiać zjadanie mu produktów o nieznanym pochodzeniu.

Fachowcy ostrzegają, aby uważać na przedmioty stworzone z cynku, które również są niebezpieczne dla układu pokarmowego psa. Dlatego warto mieć na oku przedmioty takie jak śruby czy monety, ponieważ są one realnym zagrożeniem dla zwierzęcego organizmu. Co więcej, opiekun musi również uważać na farby, pudry czy maści zawierające w swym składzie cynk. Wszystko to powinno znajdować się w miejscu niedostępnym dla czworonoga.

Reklama

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że psy bardzo często chorują z powodu zjedzenia przez nich nieodpowiednich roślin i grzybów. Zatrucia pokarmowe tego typu są bardzo popularne wśród czworonożnych przyjaciół człowieka. Największe zagrożenie stanowią rośliny doniczkowe takie jak diffenbachia, aloes, anturium i bluszcz. Dodatkowo niebezpieczne są również część roślin ogrodowych, do których można zaliczyć cis pospolity, hiacynty, tulipany, piwonie oraz jesienne zimowity. Psy potrafią także zjeść owoce pochodzące od niektórych zielonych roślin (owoce cisów czy ostrokrzewu), jak również trujące grzyby, na przykład muchomory sromotnikowe.

Substancje chemiczne często bywają przyczyną zatruć pokarmowych u psów. Są one obecne w każdym domostwie i są silnie niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. W głównej mierze są to różnorodne detergenty, preparaty czyszczące, środki odkażające czy silnie żrące substancje udrażniające rury. Należy wiedzieć, że wiele produktów zawierających w swym składzie glikol etylenowy, wpływają w sposób niebezpieczny na psi organizm.

Jednym z największych zagrożeń domowych wywołującym silne zatrucie czworonoga są wszelkiego rodzaju trutki i trucizny na szkodniki. Zazwyczaj są one umieszczone w miejscach łatwo dostępnych dla psa między innymi w przydomowych garażach czy też na klatkach schodowych. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien uważać na tego typu miejsca, będące potencjalnym zagrożeniem dla jego pupila.

OBJAWY ZATRUCIA POKARMOWEGO U PSÓW.

Symptomy pojawiające się w momencie zatrucia układu pokarmowego zwierzęcia domowego, mogą być różnorodne i mocno odbiegające od przyjętych standardów. W wielu przypadkach objawy te określa się jako wielopłaszczyznowe. Jest to ściśle związane z działaniem w sposób bardzo różny substancji spożytych przez psa. Jednakże jest kilka objawów, które jednoznacznie świadczą o zjedzeniu trującego środka. Zatrucie toksyczną substancją przejawia się przede wszystkim:

Reklama

wymiotami, wymiotami zabarwionymi żywą krwią, biegunką, silnym ślinotokiem, obecnością krwi w kale i moczu psa;

• kaszlem, dusznościami w obrębie układu oddechowego czworonoga, jak również całkowitym problem ze złapaniem pełnego i prawidłowego oddechu;

• zaburzeniami świadomości, drgawkami całego ciała, drżeniem mięśni, zwężonymi bądź rozszerzonymi źrenicami, a także niedowidzeniem, problemami z poruszaniem się oraz niemożliwością poruszania różnymi częściami ciała;

• poparzeniem całego przewodu pokarmowego, okolic pyska zwierzęcia, widoczne gołym okiem obrzęki oraz zaczerwienienia na powierzchni skóry;

Reklama
Reklama

• krwawienie pojawiające się w drogach rodnych, przyśpieszona akcja serca, a nawet zapaść;

Wszystkie te symptomy są najczęściej spotykane w sytuacji, gdy pies zje nieodpowiednią rzecz, tym samym doprowadzając swój organizm do niebezpiecznego zatrucia. Jednakże należy wiedzieć, że każdy przypadek skażenia układu pokarmowego jest indywidualnym problem, ponieważ w dużej mierze zależne jest to od ilości spożytej trucizny oraz jej siły działania. Oczywiście rozmiar psa – czyli jego masa, kondycja, ogólny stan zdrowia i wiek, ma duży wpływ na przebieg całego procesu zakażenia. Oczywiste jest to, że osobnik schorowany, o małej masie i dużej ilości przeżytych lat ma najmniejsze szanse w przeżyciu zatrucia wywołanego spożyciem nieodpowiedniej substancji.

ZATRUCIE POKARMOWE PSA – CO ROBIĆ W TAKIE SYTUACJI?

W momencie, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies zjadł nieodpowiedni produkt (toksyczny dla jego organizmu), niezwykle istotny jest kontakt z gabinetem weterynaryjnym. W chwili, gdy doszło do zatrucia zwierzęcia, najważniejsza jest szybka reakcja. Jedyną osobą będącą w stanie pomoc czworonogowi w takiej sytuacji jest tylko lekarz weterynarii. Posiada on odpowiednią wiedzę na temat substancji niebezpiecznych dla psów oraz doświadczenie w ratowaniu życia takiego zwierzęcia. Należy wiedzieć, że kontakt ze specjalistą powinien odbyć się już w chwili posiadania informacji, że pies spożył trującą dla niego substancję. Czekanie na pojawienie objawów wynikających ze skażenia organizmu stanowczo skracają czas reakcji lekarza weterynarii, tym samym odbierana jest w dużej mierze szansa zwierzęciu na przeżycie.

Mówiąc o zatruciu pokarmowym, konieczne jest podkreślenie, że najważniejszym czynnikiem w ratowaniu życia psa jest – czas reakcji. Im szybciej zostanie podjęte leczenie zwierzęcia, tym większe ma on szanse na wyzdrowienie. Dzięki temu można zapobiec nie tylko ewentualnej śmierci czworonoga, lecz również możliwych konsekwencji wynikających ze skażenia organizmu (np. uszkodzenie nerek).

Najważniejsza informacja dla lekarza weterynarii w takiej chwili jest ta mówiąca co i ile zjadł pies. Jeżeli opiekun posiada opakowanie trucizny, ulotkę bądź samą nazwę produktu, musi ją bezwzględnie przekazać specjaliście, ponieważ dzięki temu będzie on w stanie podać zwierzęciu odtrutkę. Taki sposób działania znacznie przyśpieszy cały proces stawiania na nogi psa. Warto również spróbować oszacować ilość spożytych przez zwierzę trujących środków oraz określić czas od połknięcia ich przez psa do momentu pojawienia się w gabinecie weterynaryjnym. Należy również, wymienić co do tej pory zmieniło się w zachowaniu psa, jakie pierwsze symptomu zatrucia zostały zauważone oraz czy podjęto samodzielne próby udzielenia czworonogowi pomocy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama