Pies zjadł trutkę na szczury? Sprawdź co robić i jak mu pomóc!

O zjedzenie trutki na szczury wcale nie jest tak trudno, szczególnie biorąc pod uwagę to,  że psiak poznaje tak naprawdę świat za pomocą smaku i węchu. Mimo tego, że czasami  może natknąć się na coś, czego nie powinien jeść, nie oznacza to, że tego nie zrobi.  Sprawdź co zrobić, gdy pies zjadł trutkę na szczury. 

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że trutka na szczury jest dla psa bardzo  niebezpieczna. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jej spożycie może prowadzić do śmierci  psiaka. Niektórzy myślą, że skoro pies jest o wiele większy od szczura, to raczej trutka nie  powinna go zabić. Niestety, może. Psy stosunkowo często padają ofiarami tej trutki,  ponieważ smak rodentycydów, które się w niej znajdują, jest dla nich dość atrakcyjny.  

Zatem jest bardzo ważne, żeby opiekun psiaka zadbał o to, żeby nie dopuścić do  kontaktu psa z trucizną.  

Objawy pojawiają się z opóźnieniem, bo dopiero od trzech do czterech dni po zjedzeniu,  niezależnie od wielkości psa. Dlaczego tak późno? Ponieważ takie jest działanie trutki.  Jest skonstruowana tak, żeby szczur nie zorientował się, że je truciznę i zjadł jej więcej.  Dlatego jeśli tylko podejrzewasz, że Twój psiak mógł zjeść truciznę, koniecznie skontaktuj  się z weterynarzem.  

Trutka na szczury – pies – jak może się zatruć? 

Bardzo często opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pies zjadł trutkę na  szkodniki. Zdarza się to najczęściej wtedy, kiedy pies biega po nieznanym terenie bez  nadzoru. Do zatrucia może dojść również wtedy, kiedy pies zje mysz, czy innego  gryzonia, który zjadł trutkę. Niestety niektórzy ludzie podają psom trutkę celowo,  rozrzucając ją na chodnikach, czy trawnikach. Warto być czujnym.  

Reklama

Jeśli zauważysz, że Twój pies zjada trutkę, bezzwłocznie udaj się z nim do weterynarza.  Jeśli została ona zjedzona w ciągu ostatnich dwóch godzin, weterynarz będzie  wywoływać wymioty wodą utlenioną. Może również podać zwierzakowi węgiel  aktywowany, który jest znany ze swoich właściwości, które wchłaniają truciznę. Dzięki  temu ilość toksyn uwalnianych do krwiobiegu zmniejszy się. Natomiast jeśli minęło zbyt  dużo czasu od zjedzenia trociny, wymioty nie mogą być wywołane. Wtedy weterynarz  zleca badania krwi i sprawdza między innymi czynniki jej krzepnięcia.  

Zatrucie u psa – jak się leczy? 

Leczenie zatrucia zależy przede wszystkim od rodzaju trucizny, jaką psiak spożył. Jeśli  zjadł antykoagulant, należy codziennie przez około miesiąc podawać mu witaminę K.  Niestety nie ma żadnego antidotum na zatrucie bromelainą, cholekalcyferolem lub  fosforanem cynku, dlatego czas jest w tym wypadku kluczowy. Jedynym sposobem na  pozbycie się z organizmu trzech ostatnich toksyn, jest wywołanie wymiotów, co niestety  po kilku godzinach od spożycia trucizny nie jest już możliwe. 

Reklama

Jeśli wiesz, że nie uda Ci się dotrzeć do lecznicy w ciągu dwóch godzin, koniecznie  skonsultuj się z weterynarzem telefonicznie. Poinstruuje Cię jak podać samodzielnie wodę utlenioną rozcieńczoną, żeby wywołać wymioty. Nie próbuj jednak robić tego bez  konsultacji z lekarzem, ponieważ możesz wyrządzić psiakowi więcej szkody, niż pożytku.  

Objawy zatrucia u psa 

Jeśli widzisz u swojego psiaka niepokojące objawy, koniecznie sprawdź, czy nie  pokrywają się z niżej wymienioną listą: 

  1. Zielone lub niebieskie kupy 
  2. Krew w moczu i kupie 
  3. Krwawienie z nosa, dziąseł lub odbytu 
  4. Wodobrzusze 
  5. Siniaki i małe wybroczyny 
  6. Nerwowość, lękliwość, niepokój 
  7. Wymioty, biegunka, zaparcia 
  8. Zwiększone oddawanie moczu, częstsze picie wody 

Zatrucie u psa – jakie objawy dają poszczególne trutki? 

Poniższa lista pozwoli Ci na ustalenie, w jakiej postaci była trutka, a także, czy wywołanie  wymiotów będzie najlepszym wyjściem. Sytuacja jest gorsza, jeśli trutka była w formie  pasty, która wchłania się praktycznie od razu. W takim wypadku wywołanie wymiotów nic  nie da. Konieczne będą kroplówki, podawanie przez kilka tygodni witaminy K i kontrola krwi.  

  1. Bromethalin 

Jest to grona neurotoksyny, która zwiększa gromadzenie się sodu w komórkach. Po  spożyciu wody komórki puchną i umierają. Atakuje ona cały centralny układ nerwowy.  Niestety jej działanie jest dość podstępne. Nawet, jeśli pies zje tylko niewielką ilość,  objawy pojawią się dopiero od 1 – 2 tygodni. W przypadku większych ilości, objawy  wystąpią w ciągu 2 – 24 godzin i bardzo szybko doprowadzą do śmierci zwierzaka. Jeśli  Twój pies zje właśnie tę truciznę, zauważysz u niego zmniejszony apetyt i pragnienie,  zmniejszone krążenie, paraliż kończyn tylnych i drgawki. 

Reklama
  1. Leki przeciwzakrzepowe (brodifakum, bromadiolon, chlorofacynon, difacynon lub  warfaryna)

Jest to najczęściej spożywana trutka na szczury przez psiaki. Jest bardzo groźna, ponieważ zakłóca naturalny mechanizm krzepnięcia krwi. Dochodzi wtedy do  wewnętrznego krwotoku, a w konsekwencji do śmierci zwierzaka. Objawy wys†piją najczęściej od 2 do 7 dni od zatrucia. Można zauważyć krwawienie z nosa, uszu i oczu,  krew w kale i / lub moczu, siniaki na skórze, apatię, osłabienie, letarg i utratę apetytu.  

  1. Cholekalcyferol (witamina D3) 

Zażycie tej trucizny zwiększa znacznie poziom wapnia w organizmie do tego stopnia, że  stanowi to zagrożenie dla życia. Spożycie tej trucizny może prowadzić do ostrej  niewydolności nerek, która niestety ujawnia się dopiero 3 – 4 dni po zjedzeniu trucizny.  Dodatkowo pojawiają się poważne problemy z sercem. U psiaka można zaobserwować takie objawy, jak krwawy stolec, biegunkę, nieświeży oddech, odwodnienie, ślinotok,  nadmierne lub zmniejszone pragnienie, drgawki, czy letarg.  

  1. Fosforan cynku i strychnina 

Po spożyciu tej bardzo groźnej trutki w żołądku tworzy się toksyczne gaz zwany  fosforowodorem. Na szczęście jeśli w żołądku psiaka znajduje się pokarm, objawy  ustąpią w mniej niż godzinę po spożyciu trucizny, więc będzie można szybko  zareagować. Niestety jeśli żołądek psiaka jest pusty, objawy mogą pojawić się dopiero po  około 12 godzinach. Zauważysz nudności, duszności, biegunkę, utratę apetytu, drgawki,  a nawet paraliż.  

Jeśli podejrzewasz lub zauważysz, że Twój psiak zjada trutkę, pamiętaj, że czas jest  kluczowy. Nie zwlekaj i od razu zabierz psa do weterynarza, a jeśli nie masz możliwości  dostarczyć go do lecznicy w ciągu dwóch godzin, koniecznie zadzwoń do weterynarza i  zapytać co możesz zrobić w domu.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama