Czy koń śpi na stojąco? Odpowiadamy!

Pytanie o to, jak śpią konie, wynika z faktu, że bardzo często można spotkać stojące zwierzę z zamkniętymi oczami i schowaną tylną nogą. Ludzie, którzy mieli niewielki kontakt z końmi, często przedwcześnie dochodzą do wniosku, że te eleganckie zwierzęta śpią tylko w pozycji stojącej. Koń nie reaguje na nic, poza tym, że czasami drga ogon i uszy. Dlatego wydaje się, że jest to jego typowa forma snu. To prawda, ale nie do końca.

Jak śpią konie?

Powszechnie uważa się, że konie śpią wyłącznie w pozycji stojącej, a leżą tylko chore zwierzęta.To nie do końca prawda, zdrowe konie potrafią spać na różne sposoby. Dlaczego konie śpią na stojąco? Dzięki specjalnej budowie stawów kolanowych (w razie potrzeby można je zablokować, co pozwala bardzo długo pozostawać na nogach i jednocześnie maksymalnie rozluźniać mięśnie). Koń może równomiernie rozłożyć ciężar ciała na cztery nogi, prawie bez odczuwania jego ciężkości podczas rozluźniania mięśni. W tym stanie, z lekko zgiętym dolnym grzbietem, opuszczoną głową, ogonem i lekko obwisłą dolną wargą, zwierzęta drzemią. Ale trudno nazwać to głębokim snem, ponieważ sposób, w jaki śpi koń, może się różnić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Uważa się, że konie mogą obejść się bez snu, a jeśli śpią, to tylko stojąc. Czy to prawda? Zastanówmy się, dlaczego konie śpią na stojąco. Powodem tej pionowej drzemki jest potrzeba zachowania bezpieczeństwa. Instynkt podpowiada mu, że przy pierwszym niebezpieczeństwie trzeba szybko zerwać się z ziemi i uciec, chowając się np. przed drapieżnikami. A w prawdziwym świecie, na wolności, mogą pojawić się w każdej chwili. Z takiego snu zwierzę może wyjść niemal natychmiast. Jeśli koń położy się poziomo, musi najpierw się podnieść, całkowite przebudzenie zajmie trochę czasu, a te sekundy mogą być śmiertelne. Dlatego bardziej opłaca się koniom spać w pozycji stojącej przez większość czasu. Ale więc dają odpocząć tylko swoim ciałom, można by powiedzieć, drzemią, chociaż są wrażliwe na najmniejszy szelest.

Jak śpi koń na boku?

Czy dla konia spanie na boku jest niepotrzebne? Wręcz przeciwnie, tylko taki sen jest dla tego stworzenia najlepszy, podczas gdy stojąc koń po prostu odpoczywa, odzyskując siły. Najlepszą opcją jest upewnienie się, że jest bezpieczny i wtedy się położy. 

Jak śpi koń, gdy nie czuje się bezpieczny? 

Jeżeli koń nie odczuwa komfortu psychicznego nie może osiągnąć fazy głębokiego snu – co oznacza, że jeśli zwierzę nie położy się, po prostu nie uzyska wystarczającej ilości odpoczynku.Trudno uciec przed drapieżnikiem będąc w takim stanie. Jak śpią konie mające pewność bezpieczeństwa? Konie śpią z nogami podwiniętymi pod siebie i opartymi na nich głowami. Z drugiej strony źrebięta śpią w pełni, gdy tylko nadarzy się okazja, w tym czasie są strzeżone przez dorosłych członków stada.

Reklama

Jak śpi koń chory? 

Chory koń wręcz przeciwnie, nie kładzie się spać – boi się, że nie będzie już mógł wstać. Jeśli chory koń się położy, może nie móc wstać nawet pod groźbą śmierci: gdy wilki atakują stado na wolności, zwierzę, staje się ich ofiarą. 

Jak śpi koń na brzuchu? 

Czasami można spotkać konia leżącego na brzuchu z podwiniętymi nogami pod tułowiem. Zazwyczaj taka postawa wskazuje na sennego konia, kiedy chce odpocząć i zrelaksować się,  aczkolwiek ociężale będzie monitorował otoczenie. W takim przypadku głowa zwierzęcia zostanie nieco obniżona, a uszy nastawione. Koń może szybko wyjść z takiego półsnu, podnosząc najpierw przednie, potem tylne nogi.

Reklama

Jak długo konie śpią?

Zastanówmy się, jak długo konie śpią. Długość ich snu bardzo różni się od snu człowieka. Od czterech do piętnastu godzin koń śpi na stojąco. Leżące konie mogą odpoczywać od kilku minut do kilku godzin. Co ciekawe, zwierzęta te bardzo dobrze drzemią, nawet, jeśli koń drzemie stojąc przez piętnaście godzin z rzędu, to i tak ten odstęp dzieli się na małe fragmenty drzemki trwającej kilka minut. Dlatego, gdy konie drzemią w pozycji stojącej, niezwykle łatwo jest im się obudzić, mogą szybko zareagować na każdą sytuację.

Dlaczego konie spędzają mało czasu na boku, chociaż dopiero w tej pozycji zapadają w fazę głębokiego snu?

 Ich masa ciała jest duża, a kości na tyle cienkie, że nie mogą długo leżeć. Co więcej, jeśli koń leży w pozycji poziomej dłużej niż 6 godzin, może rozwinąć się obrzęk płuc. Zwykle, więc wszystko ogranicza się do maksymalnie 3-4 godzin tego rodzaju snu, a resztę czasu konie śpią na stojąco. Długotrwałe stanie na wyprostowanych kończynach nie jest dla konia niewygodne i nie powoduje zmęczenia. Mięśnie całego ciała w pozycji stojącej mogą się rozluźnić, złagodzić przeciążenia.

Czy konie mają sny?

Konie mają sny, podobnie jak ludzie. Jeśli spojrzymy na leżące i śpiące zwierzę, jego oczy mogą dość mocno poruszać się w górę i w dół. Czasami konie nawet poruszają nogami, jakby biegły. Jest to oczywiście niezauważalne, gdy widzimy śpiące konie na zdjęciu, ale kiedy osobiście kontaktujemy się z tymi stworzeniami, takie szczegóły od razu przykuwają uwagę.

Czy oczy konia podczas snu są otwarte czy zamknięte?

Gdy już wiadomo, jak śpi koń, pozostaje do rozwiązania kolejna zagadka. Dla wielu z was istotne jest pytanie, czy oczy konia pozostają otwarte podczas snu? Posiadając doświadczenie w bliskiej komunikacji z końmi, możemy odpowiedzieć, że gdy koń odpoczywa stojąc, jego powieki są zawsze zamknięte. Ale biorąc pod uwagę stan „pogotowia” podczas słabego snu w pozycji stojącej, koń otwiera oczy od czasu do czasu. Głęboki sen obejmuje również powieki konia. Jednocześnie gałki oczne mogą się poruszać i biegać w taki sam sposób, jak u zwierzęcia mocno śpiącego. 

Reklama

Wiele osób używa wyrażenia „śpi jak koń”, ale nigdy nie rozumieją, jak śpią konie. Teraz zajęliśmy się tym problemem. Jeśli hodujesz te piękne zwierzęta i nie widzisz ich zbyt często leżących na boku, a przez większość czasu konie śpią na stojąco, mogą odczuwają dyskomfort i nie mogą się zrelaksować. W takim przypadku konieczne jest stworzenie dla nich wszystkich niezbędnych warunków. Utrzymywanie kontaktu z innymi „braćmi” jest idealne, nie ma potrzeby ich rozdzielania. Ponadto przestrzeń nie powinna być zbyt zamknięta. Dla człowieka ta opcja wydaje się bezpieczna, ale dla zwierzęcia jest ograniczeniem, a więc źródłem stresu. Jeśli zmienisz te warunki, zachowanie zwierząt wróci do normy i poczują się lepiej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama