Jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli?

Szczeniak gryzie – co wtedy robić?

Szczeniak gryzie? Co można zrobić, żeby go tego oduczyć? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden właściciel psiaka, który gryzie nie tylko przedmioty, ale także swoich opiekunów (i ich gości). Jeśli Twój pies ma problem z gryzieniem, pewnie nie raz ze smutkiem odkryłeś, że Twoje ulubione buty, mebel, czy torebka zostały dotkliwie naznaczone kłami Twojego pupila. Dlatego pies gryzie przedmioty i ludzi? W jaki sposób można go tego oduczyć? 

Dlaczego pies gryzie? 

Najwięcej i najczęściej gryzą psiaki w wieku około 5 – 6 miesięcy. Robią to dlatego, żeby lepiej poznać otaczający je świat, a także dlatego, że w tym okresie ma miejsce wymiana zębów mlecznych na stałe, co jest powiązane ze swędzeniem i bólem dziąseł. Psiak jest w tym okresie jak ząbkujące dziecko, któremu ulgę przynosi gryzienie różnych przedmiotów. 

Jeśli z kolei chodzi o dorosłego psa, powodem gryzienia może być to, że pies się zwyczajnie nudzi i rozpiera go energia. Zwierzaka trzeba zmęczyć w trakcie spaceru i zabawy, bo może się to skończyć problemami behawioralnymi. 

Następną kwes ą jest stres. Zestresowany psiak może rozładowywać emocje właśnie na butach, kanapie, czy nawet.. na Twoich rękach. Co może być źródłem stresu? Przede wszystkim Twoja długa nieobecność, niedogadywanie się z innymi zwierzętami w domu, czy dzieci, które bawią się z nim w sposób, który go stresuje. 

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? 

Co można jednak zrobić? Jak oduczyć psa gryzienia butów? Jak oduczyć psa gryzienia mebli? Pierwsze co trzeba zrobić, to przede wszystkim usunąć z pola widzenia i dostępu wszelkie przedmioty, które mogłyby go skrzywdzić, czyli wszystkie szklane bibeloty, ostre gadżety, etc. Jest to konieczne, bowiem trzeba nastawić się na to, że oduczenie psa gryzienia może chwilę zająć. 

Następnie zapewnij psiakowi dużą ilość zabawy, szczeniaki są wulkanami energii. Następnie za każdym razem, kiedy przyłapiesz go na gorącym uczynku, powiedz „nie” lub klaśnij dłońmi i zapewnij zwierzakowi alternatywę w postaci zabawki. Możesz też spryskać gryzione przedmioty specjalnym sprejem odstraszającym. 

Reklama

Jak oduczyć psa gryzienia ludzi? Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy? 

Co zatem można zrobić? Jak oduczyć psa gryzienia po rękawach? Albo jak oduczyć psa gryzienia po nogach? Przede wszystkim trzeba zadbać o regularny ruch i zabawę zwierzaka. Kiedy pies będzie zmęczony i wybawiony, nie powinien odczuwać potrzeby wyładowania swojej energii w innym miejscu. 

Kiedy jednak Twój pies będzie już wybawiony i nadal będzie gryzł, zacznij mówić mu w momencie złapania go na gorącym uczynku, że nie może tego robić. Użyj krótkiej i głośnej komendy, np. „nie”, „e!” albo po prostu klaśnij dłońmi. Ważne jest również, by zapewnić psu alternatywę, to znaczy, że kiedy zabronisz mu gryźć mebli, czy butów, daj mu w zamian zabawkę, którą może się pobawić i ewentualnie zniszczyć. 

Reklama

W żadnym wypadku nie krzycz, ani nie bij zwierzęcia. Nie pomoże to w żadnym stopniu oduczyć go gryzienia, a sprawi jedynie, że straci do Ciebie zaufanie, stanie się strachliwy, a nawet agresywny. Problemy behawioralne murowane. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak schłodzić psa?

Jak schłodzić psa - to pytanie zadaje sobie każdy właściciel czworonoga, kiedy temperatura na zewnątrz [...]

Dodaj komentarz

Reklama