Jak pogodzić wychowanie szczeniaka z pracą?

Jak wywołać wymioty u psa?

Warto znać podstawy pierwszej pomocy dla naszego psiaka, żeby wiedzieć jak pomóc mu w kryzysowych sytuacjach, bo przecież nie zawsze będziemy mieć możliwość zawiezienia zwierzaka w ciągu kilku minut, a w sytuacji np. zadławienia, czas ma kluczowe znaczenie i każda minuta może uratować życie Twojego psa. Szczególnie narażone na zadławienia i zjedzenie dziwnych przedmiotów są małe szczeniaki, które są ciekawe świata i najchętniej sprawdziłyby wszystko wokół, upewniając się, że jest jadalne. 

Jest to zupełnie normalne, że taka sytuacja może od czasu do czasu się zdarzyć a jej wystąpienie w żaden sposób nie świadczy o tym, że jesteś kiepskim opiekunem – czasami wystarczy odwrócić się na kilka sekund, by psiak zjadł coś niedozwolonego i zdecydowanie niejadalnego, jak np. kamień, czy zabawkę dziecka. Co możesz zrobić, żeby pomóc swojemu psiakowi? Możesz przede wszystkim zachować spokój i spróbować wywołać u niego wymioty. Jak wywołać wymioty u psa? I przede wszystkim – kiedy jest to konieczne? 

Jakie przedmioty są dla psa niebezpieczne? 

Warto w miarę możliwości chować z horyzontu psiaka niebezpieczne dla niego przedmioty, takie jak sznurki, wstążki, klocki lego, małe zabawki, śrubki, bibeloty i inne małe przedmioty, które po połknięciu mogą utkwić w przewodzie pokarmowym Twojego psa. Każdy z wyżej wymienionych przedmiotów po połknięciu sprawia ogromne ryzyko niedrożności a nawet perforacji któregoś odcinka przewodu pokarmowego (perforacja to przebicie ściany, np. żołądka, czy jelita). Co zrobić w sytuacji, kiedy wiesz albo podejrzewasz, że pies połknął niebezpieczny przedmioty? Zadzwoń natychmiast do weterynarza (jeśli sytuacja ma miejsce nocą, z pewnością znajdziesz w internecie czynny dyżur weterynaryjny) i zapyta, co w tej sytuacji zrobić. Weterynarz powie Ci, czy konieczne będzie przyjechanie z psiakiem, wywołanie wymiotów, czy może zwyczajnie poczekanie aż psiak sam go wydali – wszystko zależy od rodzaju zjedzonego przedmiotu i wielkości psa. 

Przyczyną potrzeby wywołania wymiotów mogą być również trujące rośliny domowe, czy ogrodowe. Jeśli masz psa, najlepiej zorientuj się, które rośliny są dla niego bezpieczne. Trujące są z pewnością aloes, popularny skrzydłokwiat, bluszcz, hortensja, bukszpan i konwalia majowa. 

Pies mógł również zjeść trującą dla niego czekoladę, ludzkie leki, czy środki chemiczne, które bardzo szybko powodują krwotok wewnętrzny. 

Reklama

Jak wywołać wymioty u psa? 

Przede wszystkim skonsultuj się z weterynarzem, który poinformuje Cię, czy wywołanie wymiotów jest konieczne, czy lepiej od razu przyjechać do lecznicy. W każdym razie samo wywołanie nie jest trudnym zabiegiem. Do jego wykonania potrzebna będzie woda utleniona, której należy odmierzyć 1-5 ml na każdy kilogram masy ciała psa i podać ją łyżeczką albo strzykawką (bez igły oczywiście) prosto do pyska. Jednorazowa dawka musi mieścić się w maksymalnie 50 ml. Psiak zacznie niedługo po podaniu wymiotować. Jeśli jego stan zacznie się jednak pogarszać, nie trać czasu i zawieź psa niezwłocznie do weterynarza. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czego nie mogą jeść koty?

Właściciele kotów chcą zapewnić swoim zwierzakom wszystko co najlepsze. Zapewne i Ty pragniesz dać swojemu [...]

Dodaj komentarz

Reklama