Co zrobić ze znalezionym psem?

Co zrobić ze znalezionym psem – poradnik

Co zrobić ze znalezionym psem? Każdemu z nas może się zdarzyć znalezienie psa, który wygląda na bezdomnego (bo przecież wcale nie musi taki być). Co możemy zrobić, kiedy znajdziesz psa? Do kogo się zgłosić i jak zająć się zwierzakiem? 

Co zrobić ze znalezionym psem? 

Przede wszystkim sprawdź, czy pies ma ma obrożę, a jeśli ma obrożę, to czy ma na niej jakiekolwiek identyfikatory, plakietkę, tatuaż (może być w uchu). Czasami informacje kontaktowe są zapisane po wewnętrznej stronie obroży, warto sprawdzić również tam. Warto również udać się do lecznicy i sprawdzić, czy pies jest zachipowany. Jeśli jest – uda się od razu namierzyć jego właściciela. 

Przede wszystkim przyjrzyj się dokładnie psiakowi, sprawdź, jak wygląda, czy dobrze się czuje, nie ma zranień, złamań, wyrwanej sierści, kleszczy, etc. Warto zabrać psa od razu do weterynarza, żeby zadbał jego stan zdrowia ( i przy okazji sprawdził, czy pies jest zaczipowany). 

W zależności od tego gdzie mieszkasz, odpowiedni organ będzie odpowiedzialny za udzielenie pomocy zwierzakowi. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, należy zgłosić interwencję do urzędu gminy albo wydziału ochrony środowiska. W większym mieście trzeba zgłosić znalezienie psa do straży miejskiej, pobliskiego schroniska lub na policję. 

Przejazd zwierzaka trzeba mądrze i spokojnie zaplanować, trzeba też zastanowić się nad tym, gdzie pies zostanie do czasu pojawienia się służb. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jaki sposób zwierzak jest do Ciebie nastawiony i jak się zachowuje – czy jest spokojny i przyjazny, czy agresywny. 

Przed udzieleniem pomocy i nakarmieniem psiaka warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać. 

Reklama

Po pierwsze, kiedy planujesz podejść do psa, warto robić to powoli, wyciągnąć rękę i pozwolić psu obwąchać jej wewnętrzną część. Nie pochylaj się nad psem i nie wyciągaj do niego rąk, może on bowiem odczytać to jako próbę ataku. Podczas karmienia warto zaopatrzyć się w solidne, skórzane rękawice ochronne. 

Nawet jeśli pies nie wydaje się agresywny, warto założyć rękawice, ponieważ pies z dużym prawdopodobieństwem będzie bardzo głodny i może Cię po prostu niechcący skrzywdzić – w końcu głodny pies nie do końca panuje nad swoimi odruchami. 

Reklama

Jeśli psiak pozwala się do siebie zbliżyć i dotknąć, zabierz go do lecznicy (istnieje wiele schronisk miejskich i gminnych, które świadczą bezpłatne usługi dla bezdomnych zwierząt). 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama