Oddanie psa do schroniska- wszystko na ten temat

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ludzie porzucają swoje psy? Problematyczne zachowanie zwierząt domowych, przeprowadzka i problemy zdrowotne zarówno opiekunów, jak i samego pupila, należą do najważniejszych powodów, dla których ludzie oddają swoje zwierzęta (zarówno psy, jak i koty).

Według statystyk oddanie psa w 35 procentach wynika z agresji i 29 procentach z ich destrukcyjnego zachowania. Pozostały odsetek rezygnacji wynikał z problemów zdrowotnych (najczęściej alergii, któregoś z członków rodziny), osobistych pobudek właściciela lub braku miejsca dla zwierzęcia.

Będąc świadomym swoich ograniczeń możesz dać swojemu psu najlepszą szansę na szczęśliwe życie. Oddanie psa do schroniska nie czyni jednak z Ciebie złego człowieka, ponieważ czasem właśnie takie działanie może być najlepszym rozwiązaniem dla zwierzaka. Warto również wiedzieć, że obecnie większość schronisk nie traktuje już oddania psa jako powodu do późniejszej odmowy adopcji, jak to miało miejsce kiedyś.

Gdzie oddać psa do adopcji?

Choć rozstanie ze zwierzakiem jest momentem bardzo trudnym, z którym dotknięte psy muszą sobie poradzić, jest to z pewnością lepsze niż pozwolenie im na cierpienie i znoszenie niskiej jakości życia. Wielu właścicieli stojących przed tym dylematem nie wie do kogo się zwrócić, a także gdzie oddać psa. 

W większości dużych aglomeracji miejskich znajduje się kilka organizacji non-profit, które przyjmą Twojego psa. Na obszarach wiejskich może być nieco trudniej znaleźć takie instytucje, więc może być konieczne pokonanie pewnej odległości, aby znaleźć akceptowalne miejsce. Z reguły schroniska są zarządzane i prowadzone na poziomie lokalnym. Tak więc, będziesz musiał się trochę rozejrzeć (Google będzie w tym twoim przyjacielem), aby znaleźć pobliskie schronisko, do którego będziesz mógł oddać swojego psa.

Reklama

Co jeśli okoliczne organizacje zawiodą? Właściwego opiekuna możesz znaleźć na grupie na Facebooku! Jeśli jesteś gotów poświęcić czas na znalezienie nowego domu dla twojego pupila, to media społecznościowe są często idealną opcją. Istnieją ludzie, którzy w ten sposób poszukują psa do adopcji. Trzeba brać pod uwagę, że są też tacy o przykrych intencjach, chcący sprzedać zwierzaka do laboratorium, używać go do walk psów, lub innych złych rzeczy. Powinieneś zachować ostrożność i odpowiednio prześwietlić wszystkich chętnych, a także sprawdzić warunki, jakie ma do zaoferowania potencjalny opiekun.

Jak oddać psa do schroniska?

Na początku zanim podejmiesz ostateczną decyzję musisz wiedzieć z czym wiąże się oddanie psa do schroniska. Ważne jest również to, aby wiedzieć, co się stanie, gdy powierzysz swojego pupila danej organizacji. Należy również pamiętać, o tym że oddanie psa do schroniska ma też swoje alternatywy. Niektóre obiekty nie pozwalają na oddanie zwierzęcia bez uprzedzenia, ale prawie wszystkie pobierają za to odpowiednią opłatę (mogą być to nie tylko środki finansowe, ale także zabawki, klatki i inne materiały do pielęgnacji zwierząt). Osoby w szczególnie trudnej sytuacji majątkowej, po jej przedstawieniu mogą też oddać psa zupełnie za darmo. Aby dowiedzieć się, jakie są zasady pobliskiej organizacji opieki nad zwierzętami powinno się wcześniej z nią skontaktować oraz zdobyć niezbędne informacje dotyczące procedury oddania psa do schroniska.

Reklama

Pierwszym krokiem zaraz po podjęciu decyzji o oddaniu psa jest rozmowa z daną organizacją, do której chcemy się zwrócić. Wolontariusze zadadzą Ci kilka pytań dotyczących twojego zwierzaka, a także będą chcieli poznać powody oddania psa.

Coraz więcej instytucji zajmujących się dobrostanem zwierząt zanim pies trafi pod ich opiekę podejmuje próbę pomocy i pracy ze zwierzakiem. Często to właśnie problemy behawioralne sprawiają, że właściciele zastanawiają się co zrobić z psem, gdy ten sprawia kłopoty i ostatecznie opiekę chcą powierzyć komuś innemu. Pracownicy organizacji mogą Ci zaoferować porady dotyczące szkolenia zwierząt oraz skontaktować Cię z placówkami opieki, gdzie z pewnością otrzymasz pomoc.

Jeśli twoja decyzja o oddaniu psa jest ostateczna, a schronisko zgodziło się przyjąć zwierzę, przynosisz psa do obiektu, uiszczasz stosowną opłatę i oddajesz zwierzę pod opiekę organizacji. Kiedy odejdziesz, los zwierzęcia jest już poza twoimi rękami. Niestety, wiele zdrowych zwierząt domowych jest zagrożonych eutanazją po oddaniu. Niektóre z nich boją się schroniska, co może spowodować, że normalnie dobrze wychowany pies ze strachu będzie zachowywał się agresywnie. Takie zachowanie zmniejsza szanse na to, że pies zostanie adoptowany. Szczęśliwe psy z pewnością znajdą nowe domy, ale Ty już nie będziesz miał wpływu na rodzaj rodziny, która zaadoptuje Twojego zwierzaka.

Co zrobić i czego nie robić oddając psa do schroniska? 

Niezależnie od tego, co konkretnie dotyczy Ciebie i Twojego zwierzaka, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, znajdując mu nowy dom.

Reklama

Jak postępować, jeśli chcemy oddać psa do schroniska?

  • Postaraj się znaleźć dom do którego zdecydujesz się oddać psa , zanim ten trafi do schroniska. Instytucje te mają do czynienia z milionami porzuconych, oddanych i bezpańskich zwierząt każdego roku, a im mniej zwierząt przyjmują, tym lepiej.
  • Kontynuuj właściwą opiekę nad swoim zwierzakiem, szukając jednocześnie dla niego odpowiedniego schronienia lub domu. To nie wina Twojego psa, że musisz go oddać (nawet jeśli cierpi z powodu problemów behawioralnych), a on nadal zasługuje na dobre traktowanie w tym czasie.
  • Staraj się wybrać dla swojego pupila nową rodzinę, która będzie pasowała do jego osobowości. Niewłaściwym byłoby, aby Twój husky trafił do rodziny domatorów, ani aby Twój wrażliwy Shih Tzu znalazł się z domu, w którym są już trzy rozrabiające psy.
  • Zbadaj reputację schronisk dla zwierząt w Twojej okolicy i zrób to z należytą starannością, wybierając ostatecznie takie, w którym Twój futrzak otrzyma swoją najlepszą drugą szansę.

Jak oddać psa do adopcji i czego szczególnie unikać?

  • Z pewnością nie pozostawiaj psa bez opieki na zewnątrz schroniska w środku nocy. Jest to niebezpieczne dla Twojego psa i skrajnie nieodpowiedzialne. Niektóre schroniska umieszczają budę przed drzwiami wejściowymi dla właścicieli, którzy wstydzą się zostawić psa osobiście. Chociaż nadal będzie to traumatyczne przeżycie dla Twojego psa (i należy go unikać, jeśli to możliwe), jest to bezpieczniejsze niż przywiązanie go do drzewa.
  • Pod żadnym pozorem nie zatajaj ważnych  informacji, takie jak problemy behawioralne, aby przekonać kogoś do zaopiekowania się psem. Takie postępowanie tylko wydłuża proces adopcyjny, ponieważ nowy właściciel nie będzie miał możliwości przygotowania się na problemy, jakie stwarza Twój pies. 
  • Nie wypuszczaj swojego pupila na wolność w dziczy. Psy są zwierzętami domowymi, które mogą bardzo cierpieć, jeśli zostaną zmuszone do życia „na własną rękę”. Prawdą jest, że niektóre psy przystosowują się do zdziczałego trybu życia dość dobrze, jednak większość z nich najzwyczajniej sobie nie poradzi.
  • Pamiętaj, by nie oddawać psa za darmo do “dobrego domu”, którego właścicieli nie znasz. Mała opłata za znalezienie domu może zniechęcić adoptującego z negatywnymi motywami. Opłata może również wykazać zdolność zainteresowanej osoby do zapewnienia długoterminowej opieki dla zwierzęcia. Jeśli ktoś wzdryga się przed niewielką opłatą, może nie być przygotowany na poniesienie kosztów związanych z opieką nad psem. Jeśli pobieranie opłaty od rodziny za przygarnięcie Twojego ukochanego pupila nie jest dla Ciebie korzystne, rozważ przekazanie opłaty na rzecz lokalnego schroniska dla zwierząt.
  • Nie oddawaj psa rodzinie bez zweryfikowanych referencji i możliwości dalszego profilaktycznego sprawdzenia.

Proces prawidłowego odnalezienia psa może wydawać się przytłaczający, ale istnieją zasoby, które mogą to ułatwić i zapewnić, że Twój pies będzie bezpieczny, szczęśliwy i kochany w swoim nowym domu. 

Jak radzić sobie z problemami, będącymi powodem oddania psa?

  • Trudności finansowe

Jeśli pojawią się problemy zdrowotne lub finansowe związane z twoim pupilem, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby omówić opcje planu płatności. Gabinety weterynaryjne mogą dysponować funduszami dla rodzin o niskich dochodach, które potrzebują pomocy w opłaceniu rachunków za leczenie zwierzęcia. Niektórzy świadczeniodawcy pokrywają pełne koszty opieki, podczas gdy inni zapewniają leczenie po niższej stawce dla rodzin w potrzebie.Warto również zauważyć, że istnieje wiele organizacji, które oferują pomoc osobom, które nie wiedzą co zrobić z psem, a chcą uniknąć konieczności oddania swojego pupila. Instytucje tego typu wspierają w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, w pokryciu kosztów leczenia, oraz tych będących utrudnieniem w utrzymaniu psa.

  • Brak mobilności

Jeśli masz problemy zdrowotne, które uniemożliwiają Ci regularne spacery z psem, może się okazać, że jedno z dzieci z sąsiedztwa chętnie pomoże Ci w tych obowiązkach.

Reklama
Reklama
  • Trudności z najemcą

Jeśli Twój właściciel mieszkania, które wynajmujesz nie jest zadowolony z Twojej sytuacji ze zwierzętami, spróbuj z nim to przedyskutować. Postaraj się wynegocjować kompromis, który zadowoli wszystkie strony i pozwoli Ci na dalsze opiekowanie się psami. Na przykład, możesz zaproponować zapłatę dodatkowej kaucji lub uiszczenie rachunków za sprzątanie, kiedy się wyprowadzisz. Problemy właściciel-najemca związane ze zwierzętami domowymi są coraz mniej powszechne, gdyż wiele osób coraz przychylniej do nich podchodzi.

  • Problemy behawioralne

Zwalczanie problemów behawioralnych poprzez szkolenie psa w zakresie posłuszeństwa lub dodatkowe ćwiczenia. Schroniska mogą oferować tanie zajęcia z posłuszeństwa lub konsultacje szkoleniowe. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że problemy behawioralne Twojego psa nie są spowodowane chorobami podstawowymi – dotyczy to zmian w zachowaniu, agresji lub zachowań destrukcyjnych. Kastracja lub kastracja może pomóc w złagodzeniu niektórych problemów behawioralnych.

Schroniska wiedzą, że Twój pies będzie najszczęśliwszy ze swoją rodziną, więc często są bardziej niż chętne do pomocy w każdy możliwy sposób. Nie bój się zadzwonić i porozmawiać o swojej sytuacji! Czy kiedykolwiek byłeś zmuszony do oddania psa do innego domu? Chętnie dowiemy się więcej o Twoich doświadczeniach. Chociaż jest to z pewnością trudna rzecz do zniesienia to Twoja historia może pomóc innym w tej samej sytuacji.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Oddanie psa do schroniska- wszystko na ten temat

Dodaj komentarz

Reklama