Co odstrasza koty- – sprawdź jakie zapachy odstraszają koty

Koci węch jest niezwykle czuły, o wiele bardziej, niż ludzki. Nic dziwnego, że koty są bardzo wrażliwe na zapachy o wiele bardziej od nas. Szczególnie jeśli chodzi o zapachy, których nie lubią i te, na które koci nos jest szczególnie wyczulony. Warto zatem wiedzieć, których zapachów kot szczególnie nie lubi. Przydaje się to do unikania irytacji mruczka nowym odświeżaczem powietrza, ale również do wchodzenia w określone miejsca. Zatem co odstrasza koty? 

Jaki zapach odstrasza koty? Cóż, takich zapachów jest naprawdę dużo. Szczególnie warto uważać na odświeżacze powietrza, ponieważ nie wszystkie zapachy będą dla kota znośne. A przecież chodzi o to, żeby dobrze mieszkało się zarówno nam, jak i naszym mruczkom. 

Koci węch jest kilkanaście razy bardziej wrażliwy od naszego, ludzkiego. Zapachy są przez koty odbierane o wiele silniej. Ba, dobranie żwirku o złym zapachu może sprawić, że kot przestanie załatwiać się w kuwecie! 

Jakiego zapachu nie lubią koty? 

Oczywiście nie można wrzucić wszystkich kotów do jednego worka i stwierdzić, że wszystkie unikają niżej wymienionych zapachów. Można jednak spokojnie uznać, że większość kociej populacji za nimi nie przepada. 

1. Lawendowego 

Reklama

Niezależnie od tego, czy jest to suszona lawenda, świeża roślina, czy olejek lawendowy, zapach ten świetnie odstrasza koty od danego miejsca. Nie można jednak przesadzić z ilością olejku, ponieważ w większych ilościach jest toksyczny. Co ciekawe, zapach lawendy dość często można znaleźć w zapachowych żwirkach dla kotów! Jednak wtedy jej zapach jest bardzo delikatny, ale mimo wszystko kot może unikać załatwiania się w tym miejscu. Dlatego jeśli Twój kot załatwia się poza kuwetą, zastanów się, czy winy nie ponosi źle dobrany żwirek! 

2. Cytrusowego 

Reklama

Cytrusy skutecznie odstraszają koty. Niechęć mruczków do cytrusów jest już wręcz legendarna i obiegła cały internet. Koty bardzo mocno unikają cytryn, ale również innych podobnych zapachów, takich jak zapach grapefruita, pomarańczy, czy nawet mandarynki. Poziom niechęci będzie zależny od danego osobnika. Niektóre będą uciekać gdzie pieprz rośnie i w przypadku tych kotów bardzo dobrze sprawdzą się plasterki cytryny w miejscach, w które kot nie powinien chodzić (na przykład zbliżać się do kwiatów, czy drapać kanapy). Jednak tak jak wspomniałam, dużo zależy od danego kota. Dla jednego zapach cytrusów może być odpychający, z kolei dla innego będzie zupełnie obojętny. 

3. Octowego 

Ocet ma silny, odpychający zapach nie tylko dla kotów, ale również dla ludzi. Jego właściwości dezynfekujące sprawdziłyby się świetnie do czyszczenia kociej kuwety, jednak nie polecam tego robić, bo kot może przestać z niej korzystać. Warto za to usuwać mocz z niechcianych miejsc za pomocą octu. Zapach octu szybko wyparuje z podłogi, a kot przestanie załatwiać się w niepożądanym miejscu (zakładając oczywiście, że dojdziecie do sedna problemu niekorzystania z kuwety. Zawsze trzeba sprawdzać, dlaczego kot załatwia się z dala od swojej toalety. Nigdy nie robi tego ze złośliwości! Możliwe, że ma po prostu chory pęcherz, albo nie lubi żwirku). 

4. Eukaliptusowego 

Reklama

Niechęć kotów do zapachu eukaliptusa jest jak najbardziej zrozumiała i uzasadniona. Olejek eteryczny z tej rośliny jest dla kota toksyczny, dlatego absolutnie nie powinien znaleźć się w domu, gdzie przebywa kot. Mruczek będzie również unikał wszystkich zapachów podobnych do eukaliptusa, takich jak mentol. Lekko miętowo pachnie za to kocimiętka, a jak wiemy, kociaki za nią przepadają! 

5. Niektórych detergentów, mydeł, dezodorantów i perfum 

Wszystkie produkty o silniejszym zapachu będą działać na kota drażniąco. Trzeba wyjątkowo uważać na wszystkie detergenty zawierające chlor, ponieważ są one dla zwierzaka trujące. Dlatego jeśli myjesz łazienkę i używać środków typu Domestos do umycia toalety, warto włączyć wentylację i nie wpuszczać kota do środka przez mniej więcej godzinę, tak, by wszystkie opary zdążyły się ulotnić, mogą być one bowiem dla kota silnie trujące i podrażnić jego układ oddechowy. 

6. Chili, pieprz czarny i cayenne 

Reklama
Reklama

Wszystkie ostre i drażniące przyprawy są uznawane za niebezpieczne dla kota, o czym sam mruczek dobrze wie, dlatego ich unika. PApryczki chili, czy pieprz cayenne zawierają substancję zwaną kapsaicyną, która jest silnie toksyczna. Zatem pod żadnym pozorem nie można podawać kotu żadnych ostrych przypraw! 

7. Cebuli i czosnku 

Cebula i czosnek nie tylko są dla kota odpychające, ale również toksyczne. Są tak naprawdę na szczycie listy nielubianych przez koty zapachów. Działają drażniąco na błony śluzowe i zwyczajnie cuchną. 

8. Geranium 

Ciekawe jest to, że zapachy które odstraszają mole ubraniowe, odstraszają również koty! Geranium jest jedną z roślin, na widok której Twój kot prawdopodobnie skrzywi się i ucieknie! 

9. Zepsutego jedzenia 

Zepsute jedzenie jest dla kota (i dla nas zresztą też!) zwyczajnie odpychające. Szczególnie nieprzyjemny jest zapach zepsutej ryby (nic dziwnego!). 

Jak odstraszyć koty? Domowe sposoby na odstraszacz kotów 

Trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie Twojego mruczka. Nie wszystkie z wyżej wymienionych zapachów są dla kota bezpieczne. Ba, część z nich jest wysoce toksyczna i może spowodować silne zatrucie. Nie należy zatem stosować ich do odstraszenia kotów. Do bezpiecznych repelentów należą z pewnością cytrusy, ocet i lawenda. Oczywiście w rozsądnych ilościach. 

Nie stawiajmy plasterków z cytrusami na wszystkich stołach i stolikach. Kot nie jest psem i każda powierzchnia w domu zalicza się do jego terytorium. Nie można zabronić kotu wskakiwania na stół, czy blaty kuchenne. I tak będzie to robił, kiedy wyjdziecie z domu. Warto po prostu zaakceptować naturę kota i jego potrzebę do patrolowania każdego zakątka swojego terytorium. Jeśli nie jesteście w stanie tego zaakceptować, kot nie jest po prostu zwierzęciem dla was. 

Wyżej wymienione repelenty warto stosować, by odciągnąć kota od kwiatów, czy drapania kanapy (ale zawsze w zamian powinien pojawić się sensowny zamiennik, czyli trawa dla kotów i dobrze rozmieszczone drapaki w każdym pomieszczeniu – smutny, mały drapak w kącie nie zda egzaminu). 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama