Niestety, nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek oraz inne zwierzęta w dzisiejszych czasach narażone są na olbrzymie zanieczyszczenie środowiska naturalnego w tym powietrza, bez którego żaden ssak nie da rady prosperować. Występujący popularnie smog jest głównym powodem występowania przedwczesnych zgonów. Powoduje również groźne choroby układu oddechowego czy sercowo naczyniowego. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się jednej z nich, która spotyka, niestety coraz częściej nasze koty. Koronnym przykładem choroby układu oddechowego jest astma u kota. Przypadłość ta bardzo przypomina tą występującą u człowieka.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Czym jest astma u kota?
Kocia astma jest stosunkowo częstą dolegliwością układu oddechowego mająca podłoże alergiczne.
Najczęstszymi objawami są:
- duszności
- kaszel
- świszczący oddech
- nawet ostre zaburzenia oddechowe
Nieleczone zaburzenie i dodatkowo zaniedbane może doprowadzić nawet do zgonu kota. Do dzisiaj nie zdefiniowano jednoznacznie tej jednostki chorobowej. Możemy powiedzieć, że jest to zespół chorobowy, charakteryzujący się odwracalnym zwężeniem dolnego odcinka dróg oddechowych występujący co jakiś czas. Nierozłącznym objawem jest nadreaktywność oskrzeli, bardzo często jako eozynofilowe zapalenie dróg oddechowych wraz z przebudową ich ścian. Choroba często może być dziedziczona. Natomiast nie potwierdzono tego u kotów.
Astma u kota- predyspozycje rasowe
Choroba może wystąpić w każdym momencie, bez względu na wiek i rasę.Najczęściej jednak pojawia się u kotów młodych lub w średnim wieku w przedziale między 2 a 8 rokiem życia.
Rasy z większymi predyspozycjami do astmy:
- kot himalajski
- kot tonkijski
- kot perski
- kot birmański
- kot syjamski
Natomiast niestety przypadłość coraz częściej spotyka się u kota europejskiego.
Astma u kota- przyczyny
Jak już wspominaliśmy, ma podłoże alergiczne. Oczywiście inne choroby układu oddechowego również mogą bezpośrednio lub pośrednio prowadzić do jej powstania. Głównym jednak czynnikiem jest wdychanie przez kota alergenów, których nie brakuje wokół nas.
Koty które przebywają większość czasu w domu/mieszkaniu są w większym stopniu narażone na silne działanie alergenów występujących w czterech ścianach. Można wśród nich wyróżnić przede wszystkim:
- roztocza kurzu domowego,
- fragmenty naskórka ludzi lub innych zwierząt,
- dym tytoniowy,
- pierze, puch w kołdrach,
- pyłki kwiatów.
Działanie alergenów, może być spotęgowane okresie grzewczym – jesienno- zimowym.
Istotną grupę alergenów stanowią również wszelkie substancje o charakterze zapachowym, takie jak:
- perfumy,
- odświeżacze powietrza,
- kadzidełka,
- aerozole,
- lakiery,
- farby malarskie.
Koty spędzające czas na zewnątrz nie mają wcale łatwiej, ponieważ środowisko naturalne jest pełne różnych alergenów mogących wywołać objawy astmy. Mam tu na myśli czynniki takie jak:
- spaliny samochodowe
- gazy z fabryk
- toksyny ze spalanych śmieci zamiast prawidłowego paliwa
Astma u kota- objawy
W przypadku tej choroby nie występują za każdym razem jednakowe typowe objawy choroby. Przez to nie jestesmy w stanie rozpoznać bez wahania astmy u kota. Podobnie z jest w przypadku dostępnych badań mających potwierdzić objawy. Są one niejednoznaczne i wynikają ze stopnia zaawansowania choroby.
Natomiast nie możemy się poddawać. Dlatego poniżej przedstawiam najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o kociej astmie:
- kaszel
- świszczący oddech kota
- męczący kaszel
- wymioty (w skrajnym kaszlu)
- sinica (przy drastycznym ataku)
Należy pamiętać, że miedzyczasie nie zaobserwujemy apatii, braku apetytu, spadku masy ciała, czy gorączki. Te objawy występują podczas innego rodzaju chorób.
Diagnostyka astmy u kota powinna odbywać się pod czujnym okiem lekarza weterynarii gdyż rozpoznanie choroby, mimo oczywistych objawów, nie jest procesem prostym. Z pewnością będzie wymagało wielu badań klinicznych.
Astma u kota- leczenie
Na wstępie może przekażę złą wiadomośc. Astma jest chorobą nieuleczalną. Wraz z wiekiem kota, choroba przybiera na sile. Dlatego zmiany leków niestety będą musiały być wprowadzane co jakiś czas.
Leki na kocią astmę:
- Glikokortykosteroidy- wykazują silne działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne, mimo wielu działań niepożądanych są bardzo bezpieczne. Trzeba pamiętać, że długotrwałe kontrolowanie astmy sterydami może doprowadzić do cukrzycy, nadwagi i chorób trzustki.
- Flutykonazole (inhalacje na kocią astmę)- coraz większy udział w codziennym leczeniu odgrywają terapie wziewne. Dzięki temu leki dostają się bezpośrednio do źródła problemu, co za tym idzie zmniejszenie działań niepożądanych. Należy pamiętać, że nie powinny być serwowane samodzielnie, ze względu na brak właściwości przeciwzapalnych.
- Antybiotyki- ze względu na większą podatność na zakażenia bakteriami, są one konieczne i muszą być dobierane na podstawie antybiogramu.
- Leki immunosupresyjne- obecnie są prowadzone badania mające na celu wykazanie skuteczność tej grupy środków. Przykładem tego leku może być cycklosporyna. Niestety do tej pory nie opracowano schematów leczenia.
- Leki przeciwhistaminowe- środki działające przez hamowanie skurczu mięśni w oskrzelach.
Podsumowanie
Astma u kota niestety występuje coraz częściej, tak samo jak i u ludzi. Świadczy to dobitnie o szkodliwym działaniu chemii w naszej diecie, kosmetykach i niezdrowym trybie życia. Obecnie ogólnym trendem powtarzanym przez główne media jest również zły stan powietrza, którym oddychamy. Natomiast zanieczyszczenie atmosfery nie zmieniło się znacznie na przestrzeni lat, czego nie można powiedzieć o całej reszcie.
Dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja lekarska w przy wystąpieniu objawów w celu wyeliminowania czynników ich wywołujących.
Należy zdać sobie sprawę, że cena jaką płacimy my ludzie oraz nasze zwierzęta za postęp technologiczny jest coraz większa. Pamiętajmy o tym w kontekście coraz bardziej popularnych chorób cywilizacyjnych, do których astma niewątpliwie należy.
Wierzę, że ten artykuł pomoże w rozpoznaniu objawów astmy u kota i pomoże w ograniczeniu szkodliwych substancji, które wpływają na zdrowie Twojego zwierzęcia.