Strzyżenie psa - czy jest koniecznie?

Strzyżenie psa – poradnik krok po kroku

Sierść stanowi nie tylko niezawodną ochronę, ale również jest to pierwsza rzecz w wyglądzie psa, którą zauważamy. Nie koniecznie patrzymy na umaszczenie, ale przede wszystkim na czyste, lśniące i zdrowe futro, które jest najczęściej wyznacznikiem dobrej kondycji psiaka.

Kondycja sierści potrafi powiedzieć naprawdę wiele o stanie zdrowia, wieku, ale również pełni ważne funkcje dla całego organizmu, dlatego bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Pielęgnować trzeba nie tylko sierść, ale również skórę, szczególnie, kiedy futro psiaka jest gęste, a skóra nie ma zbyt dużego dostępu do powietrza. Nie każdego psa trzeba strzyc, warto jednak wiedzieć jakimi zasadami warto się kierować podczas przycinania sierści. Zatem jak ostrzyc psa? 

Strzyżenie psa – czy jest koniecznie? 

Zacznijmy od kilku informacji na temat sierści psiaków. Sierść u większości psów składa się z dwóch warstw – włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest oczywiście dłuższy, dzięki czemu chroni psa przed brudem, deszczem, czy upałami. Jednak o strzyżeniu psów na letnie dni opowiem za chwilę. 

Podszerstek jest przede wszystkim krótszy od włosa okrywowego, stanowi również świetną barierę szczelną od zimna. Psy stają się zimą o wiele bardziej puchate, dzięki podszerstkowi, natomiast wiosną i latem nie jest on już psiakowi potrzebny, przez co wypada. Właśnie dlatego wiosną na dywanie można zaobserwować charakterystyczne „puszki”. 

Niektóre rasy nie posiadają podszerstka, tylko sam włos okrywowy. Do takich ras należą yorkshire terrier, czy maltańczyk. Strzyżenie yorka jest konieczne, w innym wypadku włosy staną się za długie i zaczną wpadać psiakowi do oczu. Strzyżenie maltańczyka również jest konieczne i należy pojawiać się z psiakiem u fryzjera co mniej więcej 1,5 miesiąca. 

Reklama

Strzyżenie psów – które psy powinno się strzyc? 

Zacznijmy przede wszystkim od psiaków, których nie powinno się strzyc. Strzyc nie powinno się psów, które posiadają podszerstek, bowiem w ich przypadku strzyżenie może doprowadzić do miejscowego, plackowatego łysienia, a co ważniejsze, przycinalibyśmy włos okrywowy, który stanowi bardzo ważną ochronę dla naszego psiaka. 

Można za to strzyc rasy, które mają tylko włos okrywowy, ale powinno się robić to po konsultacji z weterynarzem lub certyfikowanym, doświadczonym groomerem. Jednak nawet za zgodą specjalistów nie należy obcinać takich psiaków „na zero”, ponieważ naga skóra psa byłaby wybitnie wrażliwa na czynniki pogodowe, szczególnie na słońce. 

Reklama

Strzyżenie psa – krok po kroku 

Przygotowanie psa 

Warto już od szczeniaka uczyć psa cierpliwego stania podczas całego zabiegu. Trzeba zadbać o to, czy pies stał na podwyższeniu, dzięki czemu oszczędzimy nasze plecy. Psi groomerzy używają specjalnych stołów z regulowaną wysokością i antypoślizgową powierzchnią, a także przypinają psa szelkami, dzięki czemu stoi on nieruchomo. Zupełnie nie opłaca się jednak kupować całego stołu, kiedy mamy do ostrzyżenia jegnego, czy dwa psiaki. Można zrobić to po prostu za zabezpieczonymi folią stole, czy innym stabilnym podwyższeniu. Materiał na którym pies będzie stał powinien być koniecznie antypoślizgowy, tak, by pies nie wyrządził sobie krzywdy. 

Przybory potrzebne do kąpieli i strzyżenia 

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy. Dobry grzebień, szczotka, szampon i odżywka to kosmetyki, na których nie warto oszczędzać. Maszynka do obcinania psa również będzie bardzo przydatna, ale nie jest koniecznością. Zaznaczę jednak, że nie można strzyc psa maszynką dla ludzi, ani używać ludzkich szamponów, ponieważ będą one zbyt mocne dla delikatnej psiej skóry i szybko doprowadzą do chorób takich jak choćby egzema. Ludzka maszynka do włosów również się zupełnie nie sprawdzi, trzeba zakupić specjalną maszynkę przeznaczoną do strzyżenia psów. Nożyczki przeznaczone do strzyżenia sierści również będą bardzo przydatne, szczególnie przy obcinaniu takich miejsc jak pyszczek. 

Rozczesywanie i kąpiel 

Cała pielęgnacja powinna zacząć się przede wszystkim od rozczesania sierści. Po rozczesaniu należy wykąpać i dokładnie wysuszyć psa. Czysta i świeża sierść o wiele lepiej się układa. Jest też łatwiej ją dobrze przystrzyc. Pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczyć przed wodą okolice uszu, a po kąpieli upewnić się, że są dobrze wysuszona. Jeśli sierść ma kołtuny, należy ją delikatnie wyczesać. Świetnie sprawdzą się również odżywki ułatwiające rozczesywanie sierści. 

Strzyżenie 

Kiedy sierść pupila jest już czysta i rozczesana, można przejść do strzyżenia. Jeśli to pierwszy raz z nożyczkami w ręce, pamiętaj, żeby ruchy były wolniejsze, tak, by nie wyrządzić psiakowi krzywdy. 

Reklama

Zaczyna się zawsze od tej części, która jest najwygodniejsza. Psi groomerzy zaczynają zazwyczaj od tułowia, ale nie jest to reguła, równie dobrze można zacząć od łap. Na koniec warto zostawić pyszczek, ponieważ wymaga on precyzji. 

Strzyżenie powinno zawsze odbywać się w kierunku od głowy do ogona! 

Ile kosztuje strzyżenie psa? 

Cena strzyżenia jest uzależniona od naprawdę wielu czynników, z czego do najważniejszych należą oczywiście wielkość psiaka i długość jego sierści. Psiakom, które mają długą i gęstą sierść, trzeba poświęcić o wiele więcej czasu, niż na przykład yorkowi, który ma rzadszą i krótszą okrywę włosową. Ceny mogą się też różnić w zależności od miasta, doświadczenia groomera, a także od tego, czy pies jest strzyżony na wystawę, czy jest to rutynowa, zwyczajna pielęgnacja. 

Niektóre salony wymagają wcześniejszej kąpieli psa w domu, a niektóre mają kąpiel w ofercie ze strzyżeniem czy trymowaniem. Jeszcze inni groomerzy wolą kąpać psa u siebie w salonie, ponieważ mają wtedy kontrolę nad tym, jakich kosmetyków i odżywek użyją, dzięki czemu efekt końcowy będzie bardziej efektowny. 

Reklama
Reklama

Można jednak uśrednić kwoty. Koszt strzyżenia małego psiaka (np. yorkshire teriera, sznaucera miniaturowego, czy maltańczyka), to koszt od około 70 – 150 zł, w niektórych salonach nawet 200 zł. Ceny dla średnich psów, takich jak cocker spaniel, foksterier, czy pudel średni, wahają się od 80 – 200 zł. Z kolei strzyżenie psów dużych i olbrzymich, takich jak owczarki, duże pulne, czy czarne teriery rosyjskie, to koszt od 90 do nawet 400 zł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Wady i zalety kojca dla psa

Kojec dla psa, czyli inaczej mówiąc klatka zabezpieczająca dla zwierzaka jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego właściciela czworonoga, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama