Pies łysieje – przyczyny i leczenie

Każdy właściciel psa doskonale zdaje sobie sprawę, że sezonowe (związane ze zmianą pór roku) gubienie przez zwierzaka sierści można uznać za naturalne. Z psiego grzbietu może spadać całkiem pokaźna liczba włosów, jednak gdy zaczyna ona przekraczać normę, powinno to zacząć budzić niepokój. Kiedy więc nadmierne zrzucanie sierści może przerodzić się w łysienie?

Przyczyny łysienia

Powszechnie wyróżnia się dwa typy łysienia: plackowate (w konkretnych miejscach) lub na całym ciele. Podobnie jak w przypadku wszystkich problemów z sierścią, łysienie zwierzęcia może mieć co najmniej kilka przyczyn, które nie zawsze widoczne są gołym okiem. Jakie przyczyny tego zjawiska można uznać za najczęściej występujące?

Niewłaściwa dieta

Ze względu na fakt, że duże znaczenie na wygląd sierści ma dieta, to właśnie nieprawidłowe żywienie można uznać za podstawową przyczynę łysienia. Przyczyną tego może być mała ilość biotyny, niedobór składników odżywczych, białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin. Sierść często staje się wówczas matowa i łamliwa, przez co jest bardziej podatna na wystąpienie tego zjawiska. Ten typ łysienia najczęściej można zaobserwować u psów, które są karmione resztkami ze stołu.

Zaburzenia na podłożu hormonalnym

Nadmierna utrata sierści może być także związane z zaburzeniami hormonalnymi – ma ono wówczas symetryczny kształt, towarzyszą mu także przebarwienia skóry. Łysienie może więc oznaczać, że pies choruje np. na niedoczynność tarczycy, nadczynność jajników lub chorobę Cushinga.

Alergie

Reakcja alergiczna jest kolejną przyczyną nadmiernego wypadania sierści u czworonoga. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy zostaje zdiagnozowana obecność pasożytów (pcheł, świerzbowców lub wszołów). Pies może mieć także alergie środowiskowe lub kontaktowe (np. na kurz, składnik szamponu, itp.).

Reklama

Podłoże psychogenne, zaburzenia natury psychologicznej

Łysienie psychogenne związane jest z występującym u zwierzaka długotrwałym stresem lub innymi zaburzeniami natury psychologicznej. Można wówczas zauważyć, że nazbyt często wylizuje on swoją sierść lub wyrywa ją z wybranego miejsca na ciele.

Łysienie u psa – leczenie

Jeśli pies zmaga się z problemem nadmiernego wypadania sierści prowadzącego do łysienia, jego właściciel powinien zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Po wykonaniu specjalistycznych badań oraz zdiagnozowaniu przyczyny wystąpienia problemu, dobierze on odpowiednią dla czworonoga formę leczenia – przepisze leki, środki przeciwgrzybiczne, suplementy, a także zaleci zmianę środków pielęgnacyjnych lub diety. Właściwie postawiona przez specjalistę diagnoza oraz odpowiednio dobrane leczenie jest w stanie pomóc w miarę szybko pozbyć się problemu.

Reklama

Od pojawienia się pierwszych symptomów choroby skóry u psa do rozpoczęcia się łysienia zazwyczaj mija kilka tygodni. Jeżeli właściciel zauważy je odpowiednio szybko, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie przeprowadzać długotrwałej kuracji. Tylko profilaktyka jest w stanie zapewnić zwierzakowi dobre zdrowie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama