Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Ile powinien jeść szczeniak? Okres szczenięcy jest bardzo ważnym okresem w życiu psa, w końcu jest wtedy w czasie najbardziej intensywnego wzrostu i potrzebuje wszystkiego, co najlepsze. Początkujący opiekunowie często zastanawiają się nad tym, ile razy dziennie karmić szczeniaka, ile powinien jeść szczeniak i co zrobić, kiedy mimo podawania mu odpowiednich porcji, nadal jest głodny i burczy mu w brzuchu? Te i inne kwestie omówimy w dzisiejszym artykule. 

Ile powinien jeść szczeniak? 

Odpowiedź na to pytanie niestety nie może być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiej rasy jest Twój psiak, ile waży, a w związku z tym jakie ma zapotrzebowanie kaloryczne, jaki prowadzi tryb życia, czy ma dużo ruchu, czy lubi zabawę, czy może jest kanapowcem? 

Warto jednak zacząć od tego, że szczeniaki należy karmić oczywiście częściej, niż psy dorosłe. Zasada jest taka, że im młodszy psiak, tym częstszego karmienia będzie wymagał. Szczeniaki mają malutkie żołądki i trawią dość szybko, dlatego trzeba karmić je częściej. 

Nietrudno się domyślić, że im bardziej ruchliwy pies, tym więcej jedzenia będzie potrzebował, oczywiście rozłożonego na kilka porcji. Ilość pokarmu zależy też oczywiście od charakteru malucha i od jego indywidualnego tempa metabolizmu, dlatego należy przede wszystkim w tych pierwszych miesiącach życia psiaka skupić się na tym, by jak najlepiej go poznać. To ułatwi później nie tylko odpowiednie dopasowanie jego diety, ale również aktywności fizycznej, a także pozwoli dostrzec wcześnie wszelkie nieprawidłowości związane z jego zachowaniem. 

W oszacowaniu ilości jedzenia można posłużyć się karmami dla szczeniaków, które mają na etykietach specjalne tabelki pokazujące, ile maluch w danym wieku powinien spożywać jedzenia. Należy jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione i jeden szczeniak może potrzebować więcej jedzenia, inny mniej. Szczeniaki uwielbiają jeść i ich apetyt potrafi być naprawdę zaskakujący. Młodziutkie szczenięta niedawno odstawione od matki (czyli około 8 tygodniowo), powinny być karmione od 4 – 7 razy dziennie. Warto pamiętać, by nie dawać psiakowi na raz dużych porcji, ponieważ mają one jeszcze słabo rozwinięty układ pokarmowy, a duża porcja jedzenia mogłaby zaszkodzić. Dlatego warto na początku nawet jedną porcję rozbijać na kilka mniejszych, by ułatwić maluchowi trawienie. Po ukończeniu około 3 miesięcy, możemy zacząć karmić malucha 3 razy dziennie, a kiedy osiągnie wiek około 6 miesięcy, zmniejszamy do docelowej ilości, czyli 2 razy dziennie. 

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? 

Warto również dodać, że psy uwielbiają rutynę i jest ona dla nich bardzo ważna, dlatego pory posiłków powinny być stałe i stosunkowo niezmienne. Zmiana pór jedzenia potrafi być dla psa naprawdę bardzo stresująca, dlatego lepiej tego nie robić. W razie wyjazdu, zawsze warto zaopatrzyć się w specjalne podajniki karmy, które otwierają się o ustalonych przez nas godzinach i podają psiakowi określoną ilość karmy. Warto również trzymać się zasady mówiącej o tym, że nie karmimy psa przed spacerem (około godzinę przed) i bezpośrednio po. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama