9 faktów z życia świnki morskiej!

Te urocze stworzonka to jedne z najłagodniejszych i najchętniej wybieranych gryzoni, które hodujemy w domu. Czy wiecie jednak o nich wszystko?

  • Mniej znaną nazwą dla świnki morskiej, jest kawia domowa. Zwierzęta te jedyne, co ze świnią mają wspólnego to ich charakterystyczne kwiczenie.
  • Kawie pochodzą z pochodzą z terenów Andów w Ameryce Południowej, a nie Gwinei jak bardzo często mylnie się twierdzi.
  • Osobniki naturalnie żyją w stadach, którymi dowodzi samiec.
  • Świnki, podobnie jak ludzie, nie są w stanie wytworzyć i magazynować witaminy C, dlatego też muszą ją pozyskiwać, stosując odpowiednią dietę.
  • Zęby świnek stale rosną, przez co muszą być one nieustannie ścierane. Bardzo dobrym okazuje się być w tym wypadku siano (tylko dobrej jakości), które nie tylko pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego tych zwierzaków, ale też utrzymuje ich zęby na odpowiedniej długości. 
  • Świnki przeciętnie żyją od 7 do 9 lat, jednak najstarsza miała 15 lat i znalazła swoje miejsce w Księdze rekordów Guinnessa.
  • Zwierzaki te znakują swoje rzeczy, poprzez pocieranie brodą i policzkami, co pomaga utrzymać im znajomy zapach, który je wyjątkowo uspokaja.
  • Kawie uwielbiają towarzystwo, ale nie powinno trzymać się ich razem z królikami, które najczęściej są nosicielami chorób, zagrażających zdrowiu i życiu świnek.
  • Zwierzęta te bardzo szybko się uczą i dojrzewają. Małe świnki morskie, rodzą się z już z futrem i otwartymi oczami, a co najciekawsze są w stanie biegać, gdy mają tylko kilka godzin. Świnki pełną dojrzałość osiągają w ciągu trzech miesięcy. Osobniki nie są zbyt zwinne, ale za to bardzo ciekawskie, dlatego należy upewnić się, że w ich otoczeniu nie ma obiektów przez, które mogłyby się zranić. 

Świnki morskie to bardzo intrygujące zwierzątka, o które należy dbać i poświęcać im wiele uwagi, jednak odwzajemniają się one miłością w najczystszej postaci 🙂


Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Dodaj komentarz

Reklama