Czipowanie psa – jakie korzyści niesie zachipowanie psa

Czipowanie psa to coraz popularniejszy zabieg, w niektórych krajach obowiązkowy dla opiekunów zwierząt. Nic dziwnego – jest to najskuteczniejszy znany sposób na szybką identyfikację odnalezionego psa i sprawne skontaktowanie się z jego prawowitym opiekunem. Co warto wiedzieć na temat chipa dla psa i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Czipowanie psa – na czym polega?

Czipowanie psa to wyjątkowo prosty zabieg. Polega on na umieszczeniu pod skórą psa specjalnego mikroprocesora, który zawiera niepowtarzalny, składający się z 15 cyfr ciąg liczb, zwany numerem identyfikacyjnym. Te indywidualne dane zostają następnie przypisane do konkretnej osoby, czyli opiekuna psa oraz zarejestrowane w odpowiedniej bazie danych.

Po takim zabiegu mikroprocesor może być odczytany przez lekarza weterynarii w dowolnej lecznicy dysponującej takim sprzętem (taki czytnik należy obecnie do podstawowego wyposażenia każdej lecznicy, więc znalezienie go nie powinno być problemem). Czytniki mikroczipów dostępne są ponadto w schroniskach dla zwierząt i hodowlach psów, dysponują nimi także służby miejskie.

Chip dla psa działa w oparciu o fale radiowe. Chip nie wysyła żadnych fali sam z siebie, natomiast zostaje aktywowany w momencie, kiedy w jego okolicy znajdzie się dedykowane urządzenie, emitujące fale radiowe o niskiej częstotliwości. Do urządzenia zostaje wtedy przekazany zapisany na mikroprocesorze numer identyfikacyjny.

Czy chip dla psa jest bezpieczny?

Chip dla psa ma służyć zapewnieniu mu bezpieczeństwa i m.in. możliwości powrotu do opiekunów w razie zagubienia. Również sam zabieg oraz posiadanie chipa nie stanowi dla psa żadnego zagrożenia. Mikroprocesor jest mniej więcej wielkości ziarnka ryżu i znajduje się w specjalistycznej, sterylnej powłoce, która jest całkowicie odporna na wszelkie ewentualne okoliczności, takie jak silny nacisk (nie pęknie) czy wysokie temperatury (nie nagrzewa się).

Otoczka wykonana jest ze specjalnego rodzaju szkła, które znosi doskonale takie warunki, a ponadto nie uwalnia żadnych potencjalnie szkodliwych dla zdrowia psa substancji oraz jest całkowicie niewyczuwalna pod skórą – wszystko to powoduje, że chip dla psa jest nie tylko bezpieczny pod względem zdrowotnym, ale także nie wywołuje u “nosiciela” żadnego dyskomfortu.

Reklama

Czipowanie psa – jak wygląda zabieg?

Czipowanie psa, czyli umieszczenie pod jego skórą mikroprocesora z dedykowanym kodem, odbywa się po prostu przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonej strzykawki. Lekarz weterynarii wybierze w tym celu odpowiednie miejsce – zazwyczaj będzie to okolica karku, szyi i łopatek. Taka standaryzacja jest też konieczna, aby ułatwić sam proces odczytywania mikroprocesora w razie ewentualnego zaginięcia psa.

Samo umieszczenie mikroprocesora pod skórą jest jednak dopiero pierwszym etapem czipowania psa – dopiero odpowiednie zarejestrowanie numeru identyfikacyjnego w krajowej lub międzynarodowej bazie pozwala zabezpieczyć się na wypadek, gdyby pies był kiedyś przez opiekuna poszukiwany. Istnieją różne bazy i niestety nie ma jednego, scentralizowanego i uniwersalnego sposobu rejestrowania chipów dla psów – w Polsce zwierzęta często rejestrowane są w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji, z kolei międzynarodowo jedną z najpopularniejszych baz jest SAFE-ANIMAL, która obowiązuje na terenie całej Europy.

Reklama

Do obowiązków weterynarza, poza samym wprowadzeniem chipa pod skórę i jego rejestracją, należy także odczytanie chipa za pomocą urządzenia, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo oraz porównanie numeru na opakowaniu chipa z numerem odczytanym przez urządzenie.

Dlaczego warto zdecydować się na chip dla psa?

Czipowanie psa jest najskuteczniejszym sposobem na trwałe oznaczenie, kto jest jego opiekunem i gdzie należy zwrócić się w momencie znalezienia psa. Odpowiedzialny opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że czasami zdarzają się naprawdę nietypowe sytuacje i nawet jeśli wydawać by się mogło, że zgubienie psa jest wysoce nieprawdopodobne, nie warto ryzykować i narażać się na całkowitą utratę kontaktu z ukochanym pupilem. Czipowanie psa znacząco przyspiesza odnalezienie prawowitego opiekuna zwierzęcia przez służby miejskie, lecznicę weterynaryjną czy schronisko dla zwierząt, w którym uznany za bezpańskiego pies może się potencjalnie znaleźć.

Jeszcze do niedawna podstawowym sposobem zabezpieczania się na okoliczność zagubienia psa było umieszczanie danych kontaktowych opiekuna w specjalnej adresówce przyczepionej do obroży lub szelek psa albo zapisywanie tych informacji bezpośrednio na nich. Obrożę czy szelki pies może jednak dosyć łatwo zgubić, zwłaszcza jeśli przebywać będzie poza domem przez dłuższy czas. Takiego ryzyka nie ma natomiast przy wszczepionym pod skórę mikrochipie.

Z drugiej strony popularna kiedyś metoda znakowania psów poprzez wytatuowanie przypisanego zwierzęciu ciągu cyfr na uchu bez wątpienia jest metodą przysparzającą zwierzęciu dużo więcej stresu (długość trwania zabiegu, dźwięk wydawany przez maszynkę do tatuowania), a także zdecydowanie bardziej bolesną. Dodatkowym argumentem jest fakt, że tatuaż może z czasem stracić swoją wyrazistość, podczas kiedy mikroprocesor pozostaje niezmiennie sprawny przez całą długość życia psa.

Reklama

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?

Na ten moment czipowanie psa nie jest jeszcze w Polsce obowiązkowe, jednak coraz częściej temat ten podnoszony jest nie tylko w mediach i debacie publicznej, ale także przez polityków. Należy przypuszczać, że obowiązek czipowania psów zostanie prędzej czy później w Polsce wprowadzony, ponieważ abstrahując od korzyści, jakie przynosi ono zatroskanym o los swoich zwierząt opiekunom, jest to też skuteczny sposób odnajdywania osób, które zdecydowały się na porzucenie niechcianego zwierzaka, niejednokrotnie w okrutny sposób, który warto byłoby ścigać na podstawie przepisów prawa, w tym ustawy o ochronie zwierząt precyzującej przestępstwo znęcania się nad zwierzętami.

Czipowanie psa – cena

Czipowanie psa może mieć różną cenę w zależności od konkretnej lecznicy weterynaryjnej, jednak z reguły nie powinien to być koszt wyższy niż kilkadziesiąt, maksymalnie 100 złotych. Warto natomiast obserwować ogłoszenia w gabinetach weterynaryjnych czy na stronach urzędów miast – często bowiem organizowane są przez władze samorządowe akcje darmowego czipowania psów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Czipowanie psa – jakie korzyści niesie zachipowanie psa

  1. Czipowanie- korzysc???!Mam jeszcze psy ale ich nigdy nie zaczipuje!!!!!Dlaczego????Te czipowane zmarly na raka -dwa kochane psiaki, znajomych 3 czipowane psy-RAK!!! U corek 4 psiaki na raka-czipowane.Piaty tez ma czipa i jest chory na raka!!!!PSY z lat mojego dziecinstwa i mlodosci to umarly ze starosci a nie na raka!!!!!Pies ma obroze i na niej mozna umieszcic informacje a nie czipy, co powoduja raka!!!Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Reklama