top 5 popularnych ras z Chin.

Chińskie rasy psów – top 5 popularnych ras z Chin.

Psy pochodzące prosto z Chin mają wielu miłośników. Wzbudzają one dużo kontrowersji, ale również potrafią mocno zachwycać. Chińskie rasy psów fascynują swoim wyglądem, ponieważ większość z nich prezentuje się bardzo nietypowo.

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. CHOW CHOW
  1. SHAR PEI
   1. PEKIŃCZYK
    1. SHIH TZU
     1. MOPS

      Historia tych czworonogów sięga nawet do 4000 tysięcy lat. W związku z tym ich użytkowość, przeznaczenie, a nawet ich wygląd – zdążyły ulec zmianie. Jednakże większość z nich ciągle wyróżnia się w charakterystyczny sposób np. posiadając fioletowy język, pofałdowaną skórę albo spłaszczony pyszczek.

      Sposób w jaki chińskie rasy psów się prezentują, bez ustanku podbija to ludzkie serca. Dlatego istotnym jest zapoznanie ich korzeni oraz usposobienia, zwłaszcza przed zakupem takiego zwierzęcia.

      CHOW CHOW

      To jedna z najstarszych ras psów na naszej planecie. Będąc szczenięciem, czworonóg ten przypomina małego pluszowego niedźwiadka. Chow chow był zwierzęciem głównie użytkowym – służył jako strażnik świątyń, pomagał pasterzom pilnować owiec i bydła, brał udział w polowaniach, ciągnął wozy oraz pilnował całego obejścia. Obecnie to pies towarzyszący człowiekowi, nie rzadko wystawowy. 

      W związku ze sposobem ich użytkowania, do tej pory są to psy nieufne w stosunku do obcych ludzi, są bardzo niezależne i potrzebują długich spacerów. Jest to zwierzę średniej wysokości, a ich główną cechą rozpoznawalną są włosy wokół głowy, tworzące tzw. lwią grzywę. Oczy chow chow ma zazwyczaj ciemne, uszy grube i małe. Mordka tego czworonoga sprawia wrażenie wiecznie „nadąsanej”. Znany jest on również z kolorowego języka (barwy fioletowej aż po granatową). 

      Reklama

      Choć ich wygląd nadaje im bardzo potulnego i urokliwego wyrazu, to niestety są to czworonogi bardzo trudne do ułożenia. Potrzebują bowiem właściciela o silnym charakterze, z umiejętnościami przeprowadzania szkoleń oraz socjalizacji, która powinna odbyć się jak najszybciej. Chow chow nie nadaje się do rodzin z dziećmi.

      SHAR PEI

      Te chińskie psy były początkowo wykorzystywane jako psy stróżujące. Pomagały ludziom również podczas polowań na dziki, a w pewnym momencie brały one udział w psich walkach. Miały doskonałe predyspozycje do tego, ponieważ ich liczne fałdy skórne utrudniały dostęp do ich mięśni. O mały włos rasa ta prawie wyginęła, ponieważ w czasach komunizmu nałożono bardzo wysoki podatek za posiadanie tych psów.

      Reklama

      Jak wiadomo shar pei charakteryzuje się przede wszystkim luźną skórą, która tworzy mnóstwo fałd i fałdek. Ich duży, szeroki nos, oczy w kształcie migdałów, trójkątne uszy łapie za serce niemalże każdego. Niektórzy uważają, że mają bardzo smutny wyraz pyska i nadaje im niezwykle rozczulającego wyglądu. 

      Ten chiński pies bardzo przywiązuje się do swych właścicieli, lubią one dzieci i nie są zbyt hałaśliwe. Potrzebują dużej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Należy na nie uważać, bo shar pei lubi popadać w konflikty z osobnikami innych ras, a w stosunku obcych ludzi potrafią być bardzo nieufne.

      PEKIŃCZYK

      Najpopularniejszą chińską rasą psów to czworonóg o nazwie – pekińczyk. W Polsce jest bardzo sławnym zwierzęciem. Kiedyś te psy należały tylko do osób wysoko postawionych – arystokracji. W przeszłości pekińczyk mieszkał na dworze cesarskim, a ich właścicielem mogła być tylko głowa państwa chińskiego oraz jego najbliższa rodzina. Dopiero od XX wieku rasa ta rozprzestrzeniła się po za granice swego rodzimego kraju. Do pewnego momentu hodowcy skupiali się, aby rasa ta posiadała jak najkrótszą kufę. Na szczęście obecnie zwracana jest większa uwaga na ich stan zdrowia, kondycję oraz komfort w oddychaniu.

      To mały czworonóg, którego przeznaczeniem jest towarzyszenie człowiekowi. Mają długi i gęsty włos z podszerstkiem i jest ich główną cechą charakterystyczną. Pekińczyk to uparte zwierzę i ogromny indywidualista. Lubi pieszczoty, ale tylko w momencie, gdy ich potrzebuje. Niektórzy twierdzą, że zwierzę to potrafi „obrazić się” gdy uzna, że został zlekceważony. Trudno się układa psa rasy pekińczyk, socjalizacja jego wymaga ogromnych nakładów cierpliwości, a cały proces powinien zacząć się już w okresie szczenięcym. Ten chiński pies jest zwierzęciem tylko jednej osoby i wobec niej jest oddany oraz lojalny. 

      Reklama

      Jego okrywa włosowa wymaga intensywnej pielęgnacji, ponieważ ma niezwykłą tendencję do kołtunienia się. 

      Pekińczyk nie potrzebuje dużej przestrzeni. W związku z tym jest to idealna rasa, która może mieszkać bez przeszkód w bloku. Nie potrzebuje on również bardzo długich spacerów, dlatego doskonale sprawdza się jako towarzysz starszych osób. Wobec małych dzieci wykazuje zazdrość, dlatego nie jest to czworonóg dla rodzin z dziećmi.

      SHIH TZU

      Shih tzu również należy do jednej z najpopularniejszych chińskich ras. Od początku służył jako towarzysz człowieka. Powstała ona ok. 2000 lat temu i choć jego korzenie sięgają Tybetu, to jest ona klasyfikowana jako chińska. Towarzyszył on głównie mnichom. Jego zadaniem było odstraszanie złych demonów oraz uruchamiał on modlitewne młynki. Można spotkać legendy mówiące, że shih tzu był zarówno symbolem oraz towarzyszem Buddy podczas jego wędrówki przez świat. Zadziwiające, ale te niewielkich rozmiarów psy w chwilach zagrożenia potrafią zamieniać się w prawdziwe czworonogi obronne. 

      Podobno Chińczycy robili wszystko, by te chińskie psy nie opuściły nigdy granic swego rodzimego kraju. Woleli je nawet uśmiercać niż pozwolić na ich wywóz. 

      Reklama
      Reklama

      MOPS

      To bardzo pogodny i towarzyski czworonóg należący do najpopularniejszych ras psów chińskich. Charakterystyczny wygląda mopsa ma wielu zwolenników, a jego fałdki rozczulają i zachwycają niemal każdego. W Polsce to obecnie bardzo znany towarzysz człowieka, choć mało kto wie, że jego historia sięga aż 1000 roku p.n.e. Pierwsze pisemne wzmianki na jego temat pochodzą z kronik pochodzących z czasów Konfucjusza. Natomiast w trakcie panowania dynastii Sung czworonogi o podobnej aparycji były widywane wraz z arystokracją. Mopsy zostały stworzone by umilać czas swojemu właścicielowi, nie posiadał on ważniejszych zadań.

      Zapisz się na newsletter!

      Autor: Malwina Ciździel

      Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

      Reklama

      Podobne artykuły

      Reklama

      Czytaj dalej

      Pinczer Austriacki

      Pinczer austriacki to pies krępy, o stosunkowo niewielkiej posturze. Jest on zbudowany mocniej niż blisko [...]

      Dodaj komentarz

      Reklama