Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172.
Pudel toy to pies wesoły, bystry i bardzo czuły. Nie ma w sobie agresji, wręcz przepełniony jest miłością do swego opiekuna. Ten inteligentny czworonóg mimo swych niewielkich rozmiarów nie należy do zwierząt szczekliwych oraz nadpobudliwych.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
RYS HISTORYCZNY RASY PUDEL TOY:
Pudle uchodzą za jedną z najstarszych ras żyjących obecnie na świecie. Jednakże dokładny sposób powstania tych psów wciąż jest zagadką. Choć uznane są za czworonogi pochodzenia francuskiego, ich prawdziwa ojczyzna nadal nie została poznana. Poza Francją, Niemcy, Hiszpanie czy Włosi traktują pudle jako ich rodzimą rasę.
Potwierdzeniem tej teorii może być słowo „pudel”, które pochodzi od niemieckiego „pudelin” oznaczającego wyrażenie „chlapanie się w wodzie”. Natomiast w języku francuskim psy te noszą nazwę „caniche”, co bezpośrednio znaczy „psa na kaczki”. Jest to ściśle związane z użytkowością tych zwierząt, ponieważ wywodzą się one od psów myśliwskich oraz pasterskich. Część kynologów uważa starą francuską rasę barbeta za jednego z głównych przodków obecnie żyjących pudli. Niezaprzeczalnym faktem jest, że czworonogi te były psami pracującymi, które aportowały zestrzeloną zwierzynę (głównie dzikie ptactwo). Pracowały także jako psy cyrkowe, a nawet jako poszukiwacze trufli. Pudle miały również dość długi epizod na królewskich salonach i dworach, były faworytami arystokracji.
Wśród czterech występujących obecnie odmian pudli (duży, średni, miniaturowy i toy) to ten ostatni jest rasą najmłodszą, choć część fachowców uważa, że – najstarszą. Na terenach Francji i Anglii żył tzw. pudel truflowy. Charakteryzował się on niewielkimi rozmiarami, a jego głównym zadaniem było wyszukiwanie trufli. Mimo, że można spotkać się z opinią, iż w ich żyłach płynęła krew teriera, to większość miłośników rasy twierdzi, że to właśnie on może być przodkiem dzisiejszego toy’a. Czworonogi te były zazwyczaj ubarwione na kolor biały, ponieważ trufle wyszukuje się zwykle porą nocną. Do I połowy XX wieku pudel truflowy uważany był za osobną rasę i to sprawiło, że połączono je z małymi miniaturowymi pudlami, tworzący tym samym toy’a.
Na terenach Polski zarejestrowano ponad pół setki psów rasy pudel toy. W niektórych państwach wciąż można krzyżować ze sobą wszystkie odmiany pudli. Co ciekawe, nawet w miejscach, gdy jest to niedozwolone, pieski pochodzące z jednego miotu mogą różnić się między sobą wielkością. Do dziś utrzymanie pożądanej wielkości u pudli typu toy jest trudnym zadaniem.
PUDEL TOY WYGLĄD:
Pudel toy to pies o doskonałych proporcjach i zachwycającej harmonii ciała. Jego elegancka sylwetka wraz z charakterystyczną okrywą włosową, skradła serce niejednej osobie. To bystry i dość aktywny czworonóg. Głowa jego wyróżnia się prostymi liniami, mocną kufą, która ma suche wargi. Pudel toy ma długie, owłosione, zwisające uszy, o kształcie płatka. Jego oczy zazwyczaj zabarwione są na ciemno, a ich osadzenie nazywane jest „ukośnym”. Tułów pudel ten ma trochę dłuższy niż jego wysokość w kłębie. Oznacza to, że zwierzę to doskonale wpisuje się w kształt prostokąta. Grzbiet z kolei jest znacząco krótki. Pudel toy ma ogon wysoko osadzony, natomiast jego kończyny charakteryzują się prostą budową oraz doskonałym kątowaniem.
Najbardziej rozpoznawalną cechą psa tej rasy to jego okrywa włosowa. Wyróżnia się ona swoją strukturą i ilością. Oznacza to, że włos budujący sierść pudla jest gęsty, wełnisty w dotyku, dobrze skręcony. Maść akceptowana przez FCI to ta występująca w kolorach takich jak: jednolicie czarna, biała, brązowa, srebrna, morelowa (pomarańczowo – płowa), czerwona (czerwono – płowa). Brązowa charakteryzuje się głębią, ciemnym i ciepłym odcieniem, jednorodnością. Srebrna natomiast – głębią, jednolitością, nie może ona przechodzić ani w czerń, ani w biel. Maść morelowa także odznacza się jednolitością i nie może być ona zbliżona do jasnopłowego odcienia czy kremowego, a tym bardziej do czerwono – płowego. Z kolei ubarwienie czerwone nie może być w ogóle zbliżone do koloru pomarańczowo – płowego.
Dorosłe osobnik rasy pudel toy osiąga 28 cm w kłębie, a jego masa ciała nie została objęta we wzorcu żadnymi normami.
Natomiast długość życia tych czworonogów szacuje się na 17 lat (ma to bezpośredni związek z ich niewielkimi rozmiarami).
Szczenię rasy pudel toy w Polsce kosztuje od 2500 do 4000 zł, a średni koszt utrzymania to 200 zł miesięcznie.
PUDEL TOY PIELĘGNACJA I ZDROWIE:
Czworonogi te wymagają czasochłonnej pielęgnacji swojej okrywy włosowej i najważniejszym zabiegiem w tej kwesti jest jej regularne czesanie. Sierść o tego typu strukturze (skręconej i wełnistej) ma duże tendencje do filcowania się, zwłaszcza po zmoczeniu jej. Ważny także jest jej systematyczne przeglądanie po każdym odbytym spacerze, w celu usunięcia zaplątanych patyków, liści itp. Oprócz tego istotną kwestią są kąpiele, a następnie suszenie psa. Jest to potrzebne w momencie strzyżenia czworonoga. Suszenie doskonale prostuje włos okrywowy pudla, a tym samym sprawia, że staje się on łatwiejszy podczas przycinania.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pudle mogą być utrzymywane i wystawiane także w szacie tzw. sznurowej. Sierść tego typu zbliżona jest do tej pokrywającej komondory, tylko pudle mają ogolone pyski. Nie jest ona dość popularna wśród hodowców rasy, ponieważ jest trudno utrzymać ją w należytej czystości.
Szczególnie wrażliwe są oczy psa, stąd ważna jest systematyczna pielęgnacja tej okolicy. U pudli często występują infekcje czy chociażby łzawienia oczu. Tak samo uszy, to niezwykle delikatna część budowy tego zwierzęcia, która wymaga regularnych obserwacji. W związku z grubą sierścią pokrywającą ich całą powierzchnię mają one tendencje do częstych zachorowań.
Rasa pudel toy to stosunkowo zdrowe zwierzęta, które są zaliczane to długowiecznych psów.
Czworonogi te nie wymagają specjalnego sposobu żywienia, a wszelkie teorie dotyczące oszczędnego karmienia w okresie odchowu w celu zachowania ich niewielkich rozmiarów są wyssane z palca. Ilość spożywanego pokarmu nie wpływa w żaden sposób na rozrost tych psów. Ich niewielkie gabaryty są uwarunkowaniem genetycznym, a nie pobieraniem pożywienia. Pudel toy może jeść dobrej jakości karmę suchą, mokrą, jak również pokarm przygotowywany przez właściciela w zaciszu domowym. Może być karmiony nawet metodą BARF.
PUDEL TOY CHARAKTER I USPOSOBIENIE:
Psy tej rasy to niezwykle inteligentne zwierzęta, wielu kynologów uznaje pudle za najmądrzejsze ze wszystkich czworonogów. Według Stanley’a Coren’a, który opisuje je w swej książce pt. „Inteligencja psów” stawia je na drugim miejscu.
Pudel toy jest zwinny, a za sprawą dużej podatności na szkolenia rewelacyjnie sprawdza się jako psi zawodnik. Niektóre osobniki tej rasy potrafią być tak szybkie, że trudno podążać za nimi wzrokiem.
Niestety nie są to idealne czworonogi dla osób starszych. Rasa ta doskonale radzi sobie żyjąc w mieszkaniu, ale zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu jest niezbędne dla prawidłowego zdrowia psychicznego. Nawet zwykłe zabawy z właścicielem takie jak – aportowanie zabawki czy nauka nowych komend będą idealną aktywnością dla pudla toy mieszkającego w mieście.
Psy tej rasy to z natury wesołe i pełne temperamentu zwierzęta, uwielbiające towarzystwo swojego ludzkiego stada. Bardzo szybko przywiązują się do opiekuna, którego z dużą chęcią słuchają w celu wykonywania wydanych im komend. Należy wiedzieć, że pudel toy to również wrażliwa i czuła rasa. Dlatego opiekun powinien układać psa w sposób mądry, konsekwentny, ale i delikatny.
Czworonóg ten nie nadaje się do rodzin z bardzo małymi dziećmi, nie jest on wobec nich cierpliwy, ale nie ma w nim cienia agresji. Natomiast wspaniale czuje się w towarzystwie dzieci starszych. Potrafi się z nimi rewelacyjnie dogadać i równie dobrze bawić.
Choć pudel toy jest małą rasą, nie bywa on szczekliwym psem. Niektórzy natomiast twierdzą, że zwierzęta te są hipoalergiczne.
Ze względu na ogromną inteligencję oraz chęć współpracy z człowiekiem, pudle to doskonałe zwierzęta do wszelkich szkoleń. Dlatego też nawet osoba bez doświadczenia nie powinna mieć problemu w ułożeniu tych psów. Należy jedynie pamiętać, że czworonogi te muszą mieć zapewnione zajęcia umysłowe. Są to zwierzęta sportowe, które nie lubią się nudzić, więc wszelkie zabawy z piłką, długie spacery, nauka nowych sztuczek będą dla nich idealną aktywnością fizyczną i psychiczną.